Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

REIT-y wkraczają do Polski. NBP: to nie jest rynek dla amatorów

24
Podziel się

Projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu (REIT), który jest przygotowywany przez Ministerstwo Finansów, pozwoli zarabiać Polakom na mieszkaniach i biurach. Ma wejść w życie 1 stycznia 2018.

REIT-y wkraczają do Polski. NBP: to nie jest rynek dla amatorów
(Bartosz Wawryszuk)
bCYSwZOt

Należy jeszcze raz przemyśleć formułę w jakiej REIT-y zostaną zaproponowane społeczeństwu - powiedział dr Piotr Szpunar z NBP. Jego zdaniem w ustawie brakuje m.in. informacji o tym, że sektor nieruchomości jest sektorem wysokiego ryzyka.

Projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu (REIT), który jest przygotowywany przez Ministerstwo Finansów, pozwoli zarabiać Polakom na mieszkaniach i biurach. Ma wejść w życie 1 stycznia 2018. Celem REIT-ów będzie kupno, sprzedaż i zarządzanie nieruchomościami. Ich właściciele będą czerpali dochody z wynajmu nieruchomości, a większość zysków przekażą akcjonariuszom w postaci dywidend.

- Narodowy Bank Polski nie jest przeciwny rozwojowi spółek inwestujących w nieruchomości, podobnie jak innych instrumentów sprzyjających jego rozwojowi - powiedział dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP dr Piotr Szpunar. Wskazał jednak, że wprowadzenie REIT-ów powinno uwzględniać to, że sektor nieruchomości, zwłaszcza komercyjnych, jest na świecie uznawany za sektor wysokiego ryzyka.

bCYSwZOv

- Przede wszystkim nie jest prawdą, że na nieruchomościach nie można stracić. Co więcej, ryzyka nie ponoszą wyłącznie pojedynczy inwestorzy, ale dotyczy ono także sektora finansowego, a w specyficznych warunkach może dotyczyć całego kraju - tłumaczył Szpunar. Podkreślił, że ten rynek jest przede wszystkim "dla profesjonalnych inwestorów, a nie dla nieprofesjonalnych inwestorów indywidualnych".

Eskpert NBP stwierdził, że proponowane przez MF regulacje "w ogóle nie odnoszą się do ochrony inwestorów, w tym całkowicie pomijają potrzebę nadzoru i przejrzystego udostępniania informacji przez REIT-y". Jego zdaniem "władza publiczna jest zobowiązana zadbać o przestrzeganie reguł gry analogicznie, jak ma to miejsce na innych rynkach kapitałowych oraz monitorować ten rynek i zaangażowanie instytucji finansowych, zwłaszcza objętych gwarancjami publicznymi".

W ustawie - jak ocenił - muszą się znaleźć "bezpieczniki" ograniczające ryzyko podejmowane przez spółkę oraz znacząco musi ulec poszerzeniu katalog informacji o spółce, jej aktywach i pasywach, jak też o posiadanych nieruchomościach i sytuacji rynkowej, które zostaną udostępnione indywidualnemu inwestorowi. - Musi on mieć informację, że wchodzi na ryzykowny z wielu względów obszar i jest to ryzyko, które świadomie podejmuje na własną odpowiedzialność. Dlatego, w opinii NBP należałoby jeszcze raz przemyśleć formułę, w jakiej REIT-y zostaną zaproponowane społeczeństwu - dodał.

Innym problemem, na który ekspert zwrócił uwagę jest obecna sytuacja na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. - Podstawowymi inwestorami są tutaj duże firmy międzynarodowe finansujące się na rynkach światowych. Konsekwencją niskich stóp procentowych i wysokiej płynności sektora finansowego (polityka monetarna ECB) są niskie koszty alternatywne i nadmiar gotówki do zainwestowania - tłumaczył. Podkreślił, że skutkiem ubocznym takiej polityki mogą być problemy na rynkach nieruchomości - wzrost popytu, czy cen.

bCYSwZOB

Szpunar zwrócił uwagę, że inwestycje, zwłaszcza w nieruchomości biurowe, rosną pomimo wysokiego poziomu pustostanów, zatem wyraźnego sygnału, że tych budynków jest za dużo. Ocenił, że grozi to załamaniem rynku. - W tej sytuacji wprowadzanie nowych podmiotów skutkować będzie dodatkowym popytem, co zwiększy problemy. W konsekwencji napięcia na rynku będą narastały zamiast stopniowo rozładowywać się - uważa ekspert NBP.

Ekspert NBP zauważył, że wymóg posiadania przez REIT co najmniej 70 proc. aktywów w postaci nieruchomości już w pierwszym roku funkcjonowania generuje wysokie ryzyko nieprzemyślanych zakupów i podwyższa prawdopodobieństwo utraty środków inwestorów. - Także w kolejnych latach wymóg taki sztywno wiąże inwestycje REIT-ów, uniemożliwiając im wycofanie się z zagrożonego spadkiem cen rynku - dodał. Jego zdaniem przepisy powinny się zmienić, tak, aby umożliwić REIT-om bardziej wyważoną politykę inwestycyjną.

Jak mówił w kwietniu Grzegorz Mickiewicz, doradca premiera Mateusza Morawieckiego, - Ministerstwo Finansów przewiduje, że dochody ze spółek REIT będą zwolnione z podatku CIT. To pomoże inwestorom, przede wszystkim indywidualnym, na inwestowanie na rynku nieruchomości komercyjnych w biura, nieruchomości handlowe, magazyny, a także w niektórych przypadkach także w mieszkania na wynajem.

Mickiewicz dodał, że Polacy będą mogli zainwestować na przykład w mieszkanie dla Ukraińców i Białorusinów. - Jest ich w Polsce 1,3-1,4 mln, muszą oni gdzieś mieszkać. To okazja, aby Polacy mogli na tym zarabiać. Dodał, że REIT-y mają wzmocnić także krajowy rynek nieruchomości komercyjnych, w którym "jest marginalne zaangażowanie inwestorów krajowych. Ponad 90 proc. inwestorów pochodzi z zagranicy".

bCYSwZOC

Zobacz także: Mafia mieszkaniowa. Tak działają lichwiarze

bCYSwZOW
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
aliali
3 lata temu
To co ja sam nie umime wynająć sobie mieszkania i musi jakaś spółka zo.o.o tym zarządzać? Kolejny przekręt ,
mbbm
3 lata temu
Wszystko fajnie, tylko te 1,3-1,4 mln Ukraińców i Białorusinów już gdzieś mieszka i nie są to namioty. Szykuje się kolejny Po SKOKach i Amber Gold przekręt.
rabe
3 lata temu
jak mawial żyd do dziadka-wasze ulice...nasze kamienice.....ciagle aktualne
bCYSwZOX
Kresek
3 lata temu
Mieszkanie wynajmie kobieta, zajdzie w ciążę, przestanie płacić czynsz i nie można jej wyrzucić z mieszkania. Urodzi kalekie dziecko, nie będzie płacić, nie można jej wyrzucić z mieszkania. Sorry, takie mamy prawo.
wkurz
3 lata temu
jasne jeszcze mało oszustów to trzeba następne narzędzie oszustwa dać w łapy by zgodnie z beznadziejnym prawem mogli znów puszczać ludzi w maliny - wrrrrr
Najnowsze komentarze (24)
art
3 lata temu
no, ale Polacy to chciwy lud (vide: Amber Gold i Skoki)) i niewątpliwie zaryzykują bo przecież można zarobić 100 zł, a gdy nie wyjdzie, to niech płaci rząd...
h.
3 lata temu
szykuja sie spadki na rynku, wiec duzi chca umozliwic inwestowanie malym, zeby rzucic im goracy kartofel. proste.
anty REIT
3 lata temu
Kolejny wałek typu Amber Gold! Tamci mieli inwestować w złoto, a ci będą "inwestować: twoje pieniądze w nieruchomości... Jak są tacy dobrzy, to niech inwestują swoje pieniądze w ten wynajem i kupno nieruchomości!
1104
3 lata temu
WPUSZCZANIE OBCEGO KAPITAŁU PO TO ABY --- TAK JAK AMBER GOLD -- ŚCIĄGALI CHĘTNYCH -TAK ZA DUŻE PROCENTY ZAROBKU -- I W TEN SPOSÓB FINANSOWALI ZACHCIANKI --TAK JAK / TU ZNOWU PRZYPOMINAM O AMBER GOLD / TYCHŻE --JAK TU NAZWANO REJT-ów ABY SIĘ DORABIALI --PRZEZ OMAMIENIE POLAKÓW Z JEDNEJ I GŁUPOTĘ Z DRUGIEJ STRONY. NAPISZĘ KRÓTKO:::::----- JAK CHCĄ BUDOWAĆ WSZELKIE NIERICHOMOŚCI TO ---- ZA WŁASNE PIENIĄDZE A NIE --- Z PIENIĘDZY POLAKÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!! BO TEGO NIE SPOSÓB NAZWAĆ INACZEJ JAK =======KOLEJNEGO WIELKIEGO OSZUSTWA POCZĄTEK NA POLSKIEJ ZIEMI--- I TO JESZCZE PRZY ZGODZIE POLSKICH WŁADZ ORAZ PRZY WSZELKICH ULGACH I ZWOLNIENIACH PODATKOWYCH!!!!! A ZAPYTAM WPROST!!! --- DLACZEGO POLSKIE FIRMY ZA GRANICĄ NIE MAJĄ ŻADNYCH ULG UŁATWIEŃ I ZWOLNIEŃ???????????????????? WIĘC NIECH RZĄDZĄCY ROBIĄ Z WSZYSTKIMI JEDNAKOWO ----JEŚLI POLSKI PRZEDSIĘBIORCA PŁACI PODATKI TO TAKŻE NIE JE PŁACI OBCY INWESTOR!!!!!! A PRAKTYKI 5-LETNIEJ DZIAŁALNOŚCI FIRM--NASTĘPNIE ZMIANA ""GŁOWY"" -- I KOLEJNE 5 LAT ZWOLNIEŃ.---PRZECIEŻ W TEN SPOSÓB NIGDY NIE BĘDĄ OBCY PŁACIĆ PODATKU!!!!!!!!! DOŚĆ OKRADANIA POLAKÓW!!!!!!!!
ABC
3 lata temu
Inwestowanie środków pieniężnych w nieruchomości jest dla Polski niekorzystne. Lepiej te srodki zainwestować w powstawanie firm produkcyjnych.
Realista
3 lata temu
Pytanie kto chce się szybko dorobić - pewnie lista już gotowa z PiS. Za ich dobrobyt zapłacą drobni naiwniacy, ale później będą drzeć mordy że ich państwo oszukało.
fred
3 lata temu
Taka formuła działalności powinna być zakazana USTAWOWO, bowiem żywotnym interesm tego typu podmiotów jest pompowanie cen zarówno nieruchomości jak i najmu, co stoi w bezpośredniej sprzeczności z szeroko rozumianym interesem społecznym. Czy chcemy doprowadzić rynek nieruchomości do takiej patologii jak w UK? Dlaczego ustawodawca legitymizuje działalność antyspołeczną?
Quela
3 lata temu
Skoro bankom taki system nie odpowiada czyli na pewno bedzie dobry dla pozostałych ludzi. Pamiętamy jak bankowcy zachwalali kredyty we CHF , usilnie namawiali , niemal je nam wciskali i co?...na dobre nam to wyszło? Smutne że Polacy tak bardzo zawiedli się na bankach co odbije się czkawka przez wiele lat a nawet pokolen. Pamietam jak mama uczyła mnie ",,,,,pewne jak w banku" a ja swoje dzieci uczę "szerokim łukiem omijaj banki i oszustów parabankowych"
bCYSwZOP
wkurz
3 lata temu
jasne jeszcze mało oszustów to trzeba następne narzędzie oszustwa dać w łapy by zgodnie z beznadziejnym prawem mogli znów puszczać ludzi w maliny - wrrrrr
Asdik
3 lata temu
a 9gdzie inwestuje narodowy ??kredyty dla małych firm ???nie?dla tych ,co chca wznowic działanosc ale nie maja finansowania?tez nie ?? działania sa tak pasywne z narodowego ze wydaje sie ze wcale nie istnieja wcale .....niech ludzie stana sie inwestorami własnego kraju njapierw jednak tak jak deutsche ci z narodowego naucza sie finansowac kraj z własnego potencjału od tego sa ..
Cider
3 lata temu
Politruki z WP niech państwo zajmie się sprawdzaniem komu rejestrujecie spółki i komu dajecie pozwolenia i koncesje i przestańcie traktować ludzi jak baranów to nie będą zachowywać się jak barany. Niech wreszcie stworzy prawo które takie zdegenerowane Kijanki w togach wsadza do pierdla w dwie minuty a nie płaci im za stan spoczynku.
Kresek
3 lata temu
Mieszkanie wynajmie kobieta, zajdzie w ciążę, przestanie płacić czynsz i nie można jej wyrzucić z mieszkania. Urodzi kalekie dziecko, nie będzie płacić, nie można jej wyrzucić z mieszkania. Sorry, takie mamy prawo.
Non
3 lata temu
Reity niebezpieczne ... Polowa niemieckich emerytow ma jakies reity ( znaczy przed emerytura potem bywa roznie ) reity z pow biurowymy bym sie bal ale o te inwestujace w mieszkania magazyny mniej w dlugim terminie
ja
3 lata temu
Podczas jakiegokol.wiek inwestowania ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Jak się okazuje, nawet na lokacie można stracić – patrz Amber Gold. Kiedy wokół najwyższe lokaty były po 5%, a jakaś firma, będąca spółką z o.o. daje 13%, to musi to być jakiś przekręt. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów. Dlatego z myślą o poczatkujących inwestorach powstała ksią.ż ka "Emerytura nei jest Ci potzerbna".