Notowania

giełda
15-01-2018 (07:53)

Ponad setka rekomendacji z szansą na zysk z akcji. Na co postawić w 2018 roku?

Zebraliśmy 160 rekomendacji giełdowych z ostatniego miesiąca. Większość daje szanse na zyski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)
W poszukiwaniu spółek, których akcjami warto się zainteresować w 2018 roku, przeanalizowaliśmy 160 publicznie dostępnych rekomendacji domów maklerskich.

23 proc. - o tyle urosła warszawska giełda w 2017 roku. Według analityków rok 2018 też przyniesie wiele okazji do zarobienia dużych pieniędzy. Zebraliśmy 160 rekomendacji. W aż 113 przypadkach eksperci przewidują wzrost cen akcji, a dla 75 mówią: "Kupuj".

Wśród faworytów analityków jest wiele znanych spółek, także dla przeciętnego Kowalskiego. Na akcjach Lotosu, CD Projekt, KGHM, Alior Banku czy Orange można potencjalnie zarobić nawet kilkadziesiąt procent. Prawdziwą żyłą złota może okazać się jednak mniejszy gracz z GPW. W LiveChat Software eksperci widzą szansę nawet na podwojenie zainwestowanych pieniędzy.

W poszukiwaniu spółek, którymi warto się zainteresować w 2018 roku przeanalizowaliśmy 160 publicznie dostępnych rekomendacji domów maklerskich, które zostały wydane na przestrzeni ostatniego miesiąca. Wszystkie można znaleźć w bazie rekomendacji money.pl. Blisko 70 proc. sugeruje wzrost cen akcji względem obecnych notowań. Widać więc, że wśród analityków giełdowych ciągle panuje duży optymizm.

źródło: publicznie dostępne rekomendacje domów maklerskich

Odważna rekomendacja. 100 procent zysku

Największą gwiazdą ostatni rekomendacji domów maklerskich jest LiveChat Software. To wrocławska spółka IT, która stara się podbić świat swoim oprogramowaniem służącym do bezpośredniej komunikacji w internecie pomiędzy odwiedzającym stronę www, a firmą, do której ona należy. Chodzi o specyficzny "chat na żywo". Wśród klientów spółki są m.in.: Sony Mobile i amerykańska telewizja CBS, BenQ, IKEA (sieć w Kanadzie), a także Ministerstwo Finansów Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W czwartek rano jedną akcję LiveChat Software można było kupić na giełdzie po około 40 zł. Tymczasem analitycy Haitong Banku wyceniają je na 79 zł. To oznacza potencjał do niemal podwojenia zainwestowanych w nie pieniędzy.

Konrad Księżopolski, ekspert Haitong Banku oczekuje, że liczba przyłączeń netto do chatu będzie pokazywać wysoką dynamikę rozwoju firmy, przy jednoczesnym ustabilizowaniu się średniego poziomu przychodów przypadających na pojedynczego użytkownika na poziomie około 94-95 dolarów. To sugeruje brak konkurencji ze strony podobnych rozwiązań bezpłatnych, takich jak choćby oferuje Facebook.

W ciągu ostatniego miesiąca nie tylko Haitong Bank dobrze ocenił perspektywy inwestycji w akcje LiveChat Software. Ich kupno zaleca także Dom Maklerski BOŚ. Tu jednak prognozy są ostrożniejsze. Analitycy wycenili akcje na 56 zł, co i tak daje szansę na 38 proc. zysku.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Duże, znane spółki na celowniku analityków

LiveChat Software jest spółką ciekawą i wcale nie taką małą (rocznie generuje kilkadziesiąt milionów złotych przychodów), ale szerszej publiczności jest raczej nieznana. Wśród akcji wartych zainteresowanie są jednak również papiery firm wszystkim bardzo dobrze znanych.

Takim przykładem jest Lotos. Drugi największy polski koncern naftowy, który ma trzecią co do wielkości sieć stacji paliw w kraju, może przynieść akcjonariuszom nawet 50 proc. zysku - wynika z ostatniej rekomendacji DM BOŚ. Analitycy wycenili jedną akcję spółki na 84,5 zł, podczas gdy w czwartek chodziły po około 56 zł.

Jednocześnie, ci sami analitycy wycenili akcje Getin Holding, których właścicielem jest m.in. Leszek Czarnecki, na kwotę również o połowę wyższą niż wynika z obecnej wyceny na giełdzie. Na rynku są do kupienia po około 1,46 zł, podczas gdy DM BOŚ na podstawie prognozowanych przyszłych wyników finansowych i notowań akcji innych banków wycenia je na 2,20 zł.

Warto jednak pamiętać, że Getin Holding (m.in. spółka matka Idea Banku i kilku innych banków Europy Środkowo - Wschodniej) to nie Getin Noble Bank. W tym przypadku, na trzy rekomendacje analityków z ostatniego miesiąca, wszystkie sugerują spadek cen akcji. Nawet do 40 proc. - wynika z prognoz Domu Maklerskiego BZ WBK.

Wybrane rekomendacje giełdowe z ostatniego miesiąca
spółka cena docelowa (zł) potencjalny wzrost ceny instytucja wydająca rekomendację spółka cena docelowa (zł) potencjalny wzrost ceny instytucja wydająca rekomendację
LiveChat Software 79 94,82% Haitong Bank KGHM 149 30,87% DM BOŚ
Polwax 20,56 58,76% DM mBanku Erbud 28,7 24,78% Dm mBanku
Chemos 2,5 57,23% East Value Research Alior Bank 94 22,56% DM BOŚ
Getin Holding 2,2 50,68% DM BOŚ Bogdanka 85 22,13% DM BOŚ
Lotos 84,5 50,46% DM BOŚ Comarch 232,2 21,89% Haitong Bank
Eurocash 37,5 45,29% DM Noble Securities Ciech 68,6 21,42% DM BDM
Archicom 23 43,75% DM Vestor Orange 7,3 21,26% DM mBanku
Idea Bank 32,2 41,23% DM BOŚ Agora 16,7 21,01% Haitong Bank
CD Projekt 138,2 40,80% DM BOŚ Energa 14,97 20,53% DM mBanku
Famur 8 31,58% DM BOŚ Play 41,1 18,10% DM BZ WBK
źródło: rekomendacje giełdowe

Wśród spółek o najwyższym potencjale wymieniany jest też m.in. Eurocash. Dla największego polskiego sprzedawcy hurtowego żywności i właściciela takich marek sklepów jak ABC, Eko i Delikatesy Centrum, rok 2017 nie należał do udanych. Jego akcje straciły na wartości ponad 30 proc. Mimo tego, w swojej rekomendacji analitycy Domu Maklerskiego Noble Securities podkreślają swoją wiarę w to, że ostatnie trudności w spółce mają charakter przejściowy i uda jej się wyjść na prostą.

Oczekują, że zarówno w czwartym kwartale ubiegłego roku jak i w całym 2018 roku grupa poprawi wyniki. Ma to być możliwe m.in. dzięki ograniczeniu kosztów działalności hurtowni Cash & Carry, mniejszej stracie na dystrybucji produktów świeżych oraz poprawie wyniku w hurcie zintegrowanym i detalu.

Akcje Eurocashu w ubiegłym roku były najgorszą inwestycją wśród dwudziestu największych spółek warszawskiej giełdy. Za to jedną z wyróżniających się spółek na całym rynku był CD Projekt. Producent gry "Wiedźmin" ciągle pozostaje w gronie faworytów. Dom Maklerski BOŚ nie wyklucza, że padną kolejne rekordy wyceny akcji, które w tej chwili kosztują około 100 zł. Analitycy szacują ich wartość na 138,2 zł. To oznacza, że kupując je teraz, mamy szansę z każdego postawionego tysiąca złotych zarobić na nich około 380 zł.

Notowania akcji CD Projekt na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Prognoza prognozie nierówna

W gronie rekomendowanych spółek, których sugerowane ceny akcji są wyraźnie powyżej obecnej wyceny rynkowej, a na dodatek pozytywne zalecenie wydało więcej niż jeden dom maklerskich są: Agora, Alior Bank, Bogdanka, Cyfrowy Polsat, Play, KGHM, PZU i Wirtualna Polska. W ich przypadku prognozy dają nadzieję na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent zysku.

Oczywiście jak to bywa z prognozami, wcale nie muszą się spełnić. Szczególnie, że każde tego typu raporty są oparte na przesłankach, które nie zawsze muszą się zrealizować. Dobrze pokazuje to przykład akcji CCC, a więc jednego z najbardziej znanych polskich producentów obuwia.

Akcje polkowickiej spółki znalazły się ostatnio pod lupą trzech domów maklerskich. Każdy zupełni inaczej ocenia przyszłość CCC i tym samym wyceny akcji są kompletnie różne.

Dom Maklerski mBanku w ostatniej rekomendacji zaleca "trzymaj" i wycenia jedną akcję na 292 zł,a więc minimalnie niżej niż chodzą na giełdzie - po blisko 300 zł. Niemal w tym samym czasie Wood & Company oszacował ich wartość na 351 zł, a DM BOŚ na 253 zł. Łatwo policzyć, że procentowa różnica między nimi a obecną ceną jest rzędu 16 proc. Problem w tym, że jedni spodziewają się takiego spadku notowań, a drudzy ich wzrostu.

M.in. z tego powodu warto pamiętać, że inwestycja w akcje wiąże się z ryzykiem poniesienia straty, a rekomendacje giełdowe nie powinny stanowić jedynego źródła podejmowanych decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów analityków i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.

Tagi: giełda, rekomendacje, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-01-2018

TBWSZYSTKO CO JEST REKOMENDOWANE PRZEZ ANALITYKÓW NA WZROST ZAWSZE LECI NA PYSK I NIE WOLNO SŁUCHAĆ BO ONI REPREZENTUJĄ ZAWSZE STRONĘ PRZECIWNĄ DO … Czytaj całość

15-01-2018

melJak eksperci mówią kupuj ,to znak że trzeba sprzedawać

15-01-2018

Rada bezpłatnaDrodzy eksperci mam dla was dobrą radę. I jest ona dla was bezpłatna. Radzę jednak się pospieszyć. Brzmi ona tak: Kupcie sobie te wszystkie spółki, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (85)

Wybrane dla Ciebie