Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Orliki" do remontu. Rząd PiS nie będzie inwestował w sztandarowy projekt Tuska

241
Podziel się:

Program budowy boisk sportowych PO pochłonął miliard zł. Spośród 2600 obiektów kilkaset potrzebuje pilnego remontu. Rząd PiS planuje jednak pogrzebanie sztandarowego programu poprzedników. Nie da ani grosza na ich modernizację.

"Orliki" do remontu. Rząd PiS nie będzie inwestował w sztandarowy projekt Tuska
(REMIGIUSZ SIKORA/REPORTER/EAST NEWS)

Jeśli obiekty te nie zostaną wyremontowane, połowa z nich stanie się zagrożeniem dla dzieci - czytamy w artykule "Dziennika Gazety Prawnej", do którego jednak resort sportu wystosował sprostowanie (czytaj na końcu tekstu).

Zdaniem ministra sportu Witolda Bańki, z którym rozmawiał dziennik, konieczność remontu orlików "pokazuje sposób, w jaki budowano te obiekty".

Inaczej ocenia sprawę Ireneusz Raś, współtwórca koncepcji budowy boisk, przewodniczący sejmowej komisji sportu. - To przecież normalne, że zużywa się coś, z czego ludzie korzystają - zżyma się w rozmowie z dziennikarzami "DGP".

Umowy między resortem sportu a samorządami ws. orlików są tak sformułowane, że pieniądze na remonty powinni znaleźć lokalni działacze - przypomina gazeta.

Resort nie dysponuje jednak środkami na ten cel. Naprawa zaniedbanej połowy boisk w kraju wymagałaby nakładów na poziomie nawet 500 mln zł - wyjaśnia.

PiS ma za to własny pomysł na aktywizację dzieci i młodzieży. - Chcemy wrócić do formuły szkolnych klubów sportowych. W ramach tego projektu szczególny nacisk położony zostanie na finansowanie pracy wykształconych nauczycieli wychowania fizycznego, którzy organizując dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, w szkołach lub na orlikach, będą otrzymywać za nie wynagrodzenie – wyjaśnia minister Bańka na łamach "DGP.

- Problem w tym, że części orlików zaraz nie będzie. Młodym sportowcom zostaną zatem sale gimnastyczne lub szkolne korytarze. Jak w latach 80. - podsumowuje dziennik.

Dodatkowo zaangażowanie nauczycieli będzie wymagało dodatkowych środków finansowych. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, dzieci wcale nie chcą ćwiczyć na zajęciach szkolnych pod okiem nauczycieli. Zwolnienia z WF-u są już wręcz plagą.

Jak pokazał kilka lat temu raport Najwyższej Izby Kontroli, w roku szkolnym 2012/2013 w klasach IV-VI w zajęciach WF-u nie brało udziału 15 proc. uczniów, w gimnazjach aż 23 proc., a szkołach ponadgimnazjalnych nawet 30 proc. Powód? 35 proc. dzieci wskazuje, że nie ćwiczy na lekcjach WF-u z powodów zdrowotnych, a 31 proc. twierdzi, że sposób prowadzenia zajęć jest po prostu nieatrakcyjny.

Skutki dla zdrowia młodego pokolenia są fatalne. Z badań Medicover wynika, że 82 proc. uczniów pierwszych klas gimnazjum ma nieprawidłową postawę ciała, a ponad 20 proc. cierpi już na nadwagę lub otyłość.

_ Aktualizacja 12:53 _

_ Ministerstwo sportu wystosowało we wtorek wczesnym popołudniem sprostowanie do materiału "DGP". "Nieprawdą jest, że Rząd PiS planuje pogrzebanie ogólnopolskiego programu budowy boisk. Jest to daleko idąca retoryka, ocierająca się wręcz o manipulację redaktorów Dziennika Gazety Prawnej, a zaprezentowane w artykule tezy w sposób nieprawdziwy opisują stan faktyczny dotyczący polityki prowadzonej w stosunku do kompleksów Moje Boisko – Orlik 2012" - napisał resort na swojej stronie internetowej. _

_ _

_ "(...) Należy zatem jeszcze raz podkreślić i jasno zaznaczyć, że nie jest intencją ministerstwa wywieranie negatywnego wpływu na funkcjonowanie orlików, czy dążenie do ich likwidacji. Kluczowy jest fakt, że tak orliki, jak i pozostałe tego typu boiska znajdują się we władaniu konkretnych właścicieli i to na nich spoczywa odpowiedzialność za stan i utrzymanie obiektu, co wynika wprost m.in. z przepisów ustawy Prawo Budowlane. _

_ Ministerstwo nie przewiduje oddzielnego programu na modernizację kompleksów typu orlik. Jednak modernizacje tych kompleksów są możliwe w ramach istniejących ministerialnych programów, m.in. w programie modernizacji infrastruktury sportowej, co w wywiadzie dla Gazety Prawnej podkreślił minister Witold Bańka" - napisał resort w sprostowaniu. __ _

Nieprawdą jest, że Rząd PiS planuje pogrzebanie ogólnopolskiego programu budowy boisk. Jest to daleko idąca retoryka, ocierająca się wręcz o manipulację redaktorów Dziennika Gazety Prawnej, a zaprezentowane w artykule tezy w sposób nieprawdziwy opisują stan faktyczny dotyczący polityki prowadzonej w stosunku do kompleksów Moje Boisko – Orlik 2012 .

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(241)
Andrzej
6 lat temu
Tępe PiSowskie trolle nie zdolne do samodzielnego myślenia budujcie i powiększajcie imperium muchomora!!!!
lalek
7 lat temu
Skonczyc z tymi orlikami koszt jednego orlika 1mln zlotych a gdzie utzymanie kto bedzie w przyszlosci placil czy nie ma innych potrzeb spoleczenstwo sie starzeje moze pomyslec o budowie domow spokojnej starosci na wsiach brakuje pieniedzy w szpitalach w szkolach brak chodnikow przy drogach W jakim stanie orliki sa po dwoch latach potrzeba remontowac jak to bywa zapal jest poniewaz sa duze zyski niech ten rzad madze rzadzi P O i P S L niech nie przeszkadzaja przestancie uszczesliwiac ludzi tymi waszymi niesprawdzonymi pomydlami
rp
8 lat temu
Ciekawe ze Orliki w sumie po krótkim czasie są w tak "wspaniałym" stanie... Chyba ktoś z PO sobie musiał dobrze napchac kieszenie i zatrudnił ruskich wykonawców ;) Jak zwykle dziękujemy Panie Donaldzie, był i jest Pan prawdziwym bohaterem razem z całą Pana PO-PRL'owską elitą. Albo powód taki źe mentalnosc pod rządami PO sie tak zmieniła - nie moje, to nie szanuje i psuje!
al
8 lat temu
dobrze, bo znajomy wkręcił się w budowanie orlików, to swego czasu srał pieniędzmi
TomaszB
8 lat temu
Ojciec zmarł w efekcie niedofinansowania służby zdrowia, a media robią aferę o jakieś Orliki. Platforma faktycznie uwielbiała szastać naszymi pieniędzmi w taki sposób, że nie brakowało ich tam, gdzie były najmniej potrzebne.
...
Następna strona