Notowania

pkp plk
31.07.2014 17:17

Remonty kolei w Polsce. Jest nowy plan renowacji

Zdaniem przedstawicieli spółki dzięki tym inwestycjom czas podróży z Bydgoszczy do Torunia skrócił się o blisko 15 minut.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joyfull/Dreamstime)

Miliard złotych przeznaczono na remonty linii kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim - podała w czwartek PKP PLK. Zdaniem przedstawicieli spółki dzięki tym inwestycjom czas podróży z Bydgoszczy do Torunia skrócił się o blisko 15 minut.

Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego spółki przypomniał, że w kwietniu zakończyła się rewitalizacja torów między najważniejszymi miastami województwa: Bydgoszczą i Toruniem. Wyremontowany został m.in. ponad stuletni most kolejowy w Toruniu.

Przedstawiciel PKP PLK ocenił, że pasażerowie już dzisiaj odczuwają efekty modernizacji linii w regionie. "Pociągi osobowe od kilku miesięcy pokonują odcinek z Torunia do Bydgoszczy w niecałe trzy kwadranse - wcześniej 60 minut, a połączenia pośpieszne są realizowane jeszcze szybciej" - podkreślił.

Modernizacja 51-km odcinka między Bydgoszczą a Toruniem kosztowała 225 mln zł i trwała 16 miesięcy. Wymieniono m.in. ponad 93 km torów oraz wyremontowano ponad 50 rozjazdów.

Dutkiewicz przypomniał, że jeszcze w tym roku pasażerowie podróżujący na odcinku Chełmża - Grudziądz pojadą o 20 minut krócej, a czas przejazdu na trasie z Inowrocławia przez Toruń do Jabłonowa Pomorskiego skróci się o 25 minut. W połowie listopada ma zakończyć się modernizacja linii z Grudziądza do Laskowic, dzięki czemu czas podróży skróci się o 20 minut.

"Ponadto pojawi się ponad 100 nowych rozjazdów na liniach: z Torunia do Piły, na magistrali węglowej - głównie między Inowrocławiem a Piotrkowem Kujawskim i w okolicach Mogilna oraz Jabłonowa Pomorskiego. Dodatkowo 39 przejazdów kolejowo-drogowych w regionie przejdzie modernizację, a 30 z nich zostanie wyposażonych w dodatkowe urządzenia zabezpieczające" - dodał.

Kwota 1 mld zł to wydatki na inwestycje kolejowe w regionie kujawsko-pomorskim od końca 2012 r. do końca 2015 r., które już zakończono lub są w trakcie realizacji.

Rzecznik zaznaczył też, że dzięki zakończonej w 2012 r. modernizacji trasy z Bydgoszczy przez Terespol Pomorski do Tczewa na magistrali węglowej, podróż z Bydgoszczy do Gdańska trwa tylko godzinę i trzy kwadranse.

Spółka wskazała, że w ramach prac rewitalizacyjnych, których wartość wynosi 3,6 mld zł, do końca 2015 r. w Polsce wyremontowanych zostanie ponad 870 km torów. Inwestycje mają przede wszystkim pozwolić na przywrócenie tzw. parametrów technicznych tras, co pozwoli na szybszą jazdę pociągów, a co za tym idzie - skrócenie czasu podróży.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkp plk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz