Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Renault podejrzewane o oszukiwanie w sprawie norm silników diesla

Renault podejrzewane o oszukiwanie w sprawie norm silników diesla

Fot. Shutterstock/JuliusKielaitis

Francuski producent samochodów Renault jest podejrzewany o fałszowanie wyników testów spalin - wynika z raportu przesłanego do sądu w Paryżu.

Autorzy 39-stronicowego dokumentu z Generalnej Dyrekcji do spraw Konkurencji, Konsumpcji i Ścigania Nadużyć stwierdzają, że koncern Renault wprowadzał w błąd klientów, przedstawiając im nieprawdziwe dane dotyczące zanieczyszczania powietrza. Firma fałszowała wyniki testów mających stwierdzić wydalanie trujących substancji do atmosfery. Inne informacje przedstawiano po próbach laboratoryjnych, a inne były rzeczywiste dane dotyczące samochodów przeznaczanych do sprzedaży.

Dyrekcja firmy zaprzecza zarzutom i twierdzi, że ma dowody na to, iż wszystko odbywało się zgodnie z normami, a stosowne dokumenty przedstawi w sądzie.
Według raportu, podobne praktyki dotyczące fałszowania danych Renault stosowało od 25 lat. Sprawa miałaby dotyczyć około 900 tysięcy samochodów, zarówno niektórych modeli silników Diesla, jak i benzynowych.

Jeden z ekspertów rynku motoryzacyjnego jest zdania, że jeśli te zarzuty się potwierdzą, to konsekwencje mogą być dla Renault bardzo poważne - dla pozycji firmy na giełdzie i dla sprzedaży, a w grę wchodzi również niezwykle wysoka kara finansowa. To może także uruchomić dochodzenia w innych krajach, bo Renault sprzedaje w Europie i na całym świecie.

Francuski rząd zlecił przeprowadzenia analiz i sporządzenia raportu po tym jak wybuchł skandal związany z samochodami Volkswagena w 2015 roku.

co2, renault, diesel, spaliny, silniki
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Zwiastun
2017-03-19 07:44
Wszyscy juz oszukuja. Nie warto nic kupowac.
Andrzej
2017-03-17 00:03
Czy koś jest zdziwiony ???