Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Odszkodowania od Niemiec. Bochenek: nie ma stanowiska rządu w sprawie reparacji

Odszkodowania od Niemiec. Bochenek: nie ma stanowiska rządu w sprawie reparacji

Rzecznik rządu Rafał Bochenek Fot. PAP/Jakub Kamiński
Rzecznik rządu Rafał Bochenek

W tym momencie nie ma żadnego stanowiska rządu w sprawie reparacji; jeżeli takie stanowisko będzie natychmiast o tym poinformujemy - zapowiedział w sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Jeszcze przed weekendem rząd unikał jasnych deklaracji w sprawie wojennych odszkodowań od Niemiec.

Bochenek był pytany w TVN24 o wypowiedź szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy w Przysusze. Lider PiS mówił wówczas, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych? Zobacz wideo:


- W tym momencie nie ma żadnego stanowiska rządu w tej sprawie. Jeżeli takie stanowisko będzie natychmiast państwa poinformujemy. I tyle mogę w tym temacie powiedzieć - podkreślił Bochenek.

Na uwagę, że szef MSZ Witold Waszczykowski sugerował, iż można do tej sprawy wrócić po analizach prawnych, ale potrzebna jest decyzja polityczna ponad MSZ, rzecznik rządu zaznaczył, że jak najbardziej jest potrzebna decyzja całego rządu. Jednocześnie zgodził się, że "ta sprawa wymaga szczegółowej analizy prawnej".

Sprawa uzyskania reparacji od Niemiec za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce podczas II wojny światowej jest niejednoznaczna. Mimo że 23 sierpnia 1953 r. PRL zrzekła się formalnie roszczeń to kwestionowana jest przez niektórych politologów i prawników skuteczność tego aktu.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował na początku sierpnia, że wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec; analiza ma być gotowa do połowy miesiąca.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Kazimierz
2017-08-21 04:19
Prusy wschodnie, Śląsk, znaczna część Wielkopolski i "trochę innego drobiazgu" to chyba spore "reparacje". Fakt, że Rosjanie ukradli stamtąd wszystko, co na metalowe wyglądało i dało się z ziemi wyrwać -ale o to trudno mieć do Niemców pretensje.
Zapytałbym raczej, kiedy dostaniemy reparacje od Rosji, która w 1939r. zabrała nam "z grubsza" 2/3 Polski i nigdy nie oddała ani kawałka tego terenu. Wyganiając Niemców grabiła też wszystko, co się zagrabić dało -zostawiła za to sporo ciąż u wielokrotnie gwałconych kobiet.
kiki
2017-08-20 13:56
znasz kogoś takiego ,,wystarczy powiedzieć ze padła szóstka w łodzi i kto to sprawdzi
dront
2017-08-20 11:41
Stara zasada kabalistyczna: by zdobyć coś co jest zastrzeżone interesem narodowym, trzeba to zdegradować, zniszczyć, oddać za bezcen obcym (swoim), a następnie skrytykować to i ogłosić, że poprzednia ekipa to zdrajcy, choć ta sama sitwa i odkupić wszystko pod hasłem narodowym. W ten sposób wyprowadza się w sposób zalegalizowany dwa, trzy razy pieniądze, odwraca uwagę ludu, a sitwie nawet włos nie spadnie...
Pokaż wszystkie komentarze (97)