Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Senat USA dopomina się o mienie ofiar Holokaustu. Ustawa dotyczy także Polski

Senat USA dopomina się o mienie ofiar Holokaustu. Ustawa dotyczy także Polski

 Polska to jedyny kraj, który nigdy nie zajął się kwestią odszkodowania bądź zwrotu za mienie zagrabione w czasie wojny lub tuż po niej Fot. Kuba Bożanowski/Flickr (CC BY 2.0)
Polska to jedyny kraj, który nigdy nie zajął się kwestią odszkodowania bądź zwrotu za mienie zagrabione w czasie wojny lub tuż po niej

Widmo gigantycznych roszczeń żydowskich wobec Polski powraca. Niemal bez echa przeszła informacja o przyjęciu przez amerykański Senat ustawy Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST, czyli sprawiedliwość dla ocalonych, którym nie zadośćuczyniono). Dla Polski może mieć ona poważne konsekwencje.

Prawo uchwalone na Kapitolu nakłada na Departament Stanu raportowanie na temat realizacji postanowień tzw. deklaracji praskiej (znanej także jako tersińska) z 2009 r.

Powstała ona na koniec konferencji zwołanej przez Unię Europejską na temat utraconej żydowskiej własności. Przewidywała ona zwrot majątku ofiar Holokaustu, nawet gdy nie zostawili oni potomków. Polska dokument podpisała, ale wynegocjowała zapis, że zwrot ten dotyczy tylko "niektórych krajów".

JUST zostało przedstawione przed izbą przez dwóch senatorów: demokratkę Tammy Baldwin oraz prominentnego republikanina, niedoszłego kandydata na prezydenta, Marka Rubio. Ustawę przegłosowano jednogłośnie. Jeśli podpisze ją prezydent Donald Trump, to wtedy Sekretarz Stanu będzie miał obowiązek informować senatorów, jak wygląda realizacja postanowień deklaracji w poszczególnych krajach.

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Jest wyrok ws. działki przy Chmielnej 70


 

Zadowolenie z przyjęcia prawa wyraziły organizacje żydowskie, m.in. World Jewish Restitution Organization, która zajmuje się sprawami restytucji mienia ofiar Holokaustu. W komentarzach podkreśla się, że Polska to jedyny kraj, który nigdy nie zajął się kwestią odszkodowania bądź zwrotu za mienie zagrabione w czasie II wojny światowej lub tuż po niej.

reprywatyzacja, holokaust
Czytaj także
Polecane galerie
Krasawica
2018-01-16 17:32
Mienie obywateli polskich zagrabili w czasie II wojny światowej obywatele Niemiec i tam się proszę kierować po wypłaty. Tak na marginesie, to po to obywatele Niemiec wywołali tę wojnę, żeby zagrabić mienie obywateli polskich - i, trzeba przyznać, udało im się to jak mało komu. Tylko Austriacy i Rosjanie starali się dorównać obywatelom Niemiec w grabieży mienia obywateli polskich.
Ślązok
2018-01-15 23:59
Naród Śląski też został totalnie okradziony przez polaków. Z surowców, przemysłu, swojej ziemi a obecnie prawdy historycznej i autochtonicznej tożsamosci.
P0rażka 8 lat
2018-01-15 23:17
Jankesi może niech się wezmą za Sowietów (ponad 50 lat okupacji ) i Niemcy (6 lat okupacji) aby nam wypłaciły odszkodowanie za wymordowanie ludzi i zniszczenie kraju ?!! To przeznaczymy 10 % i obsypiemy spadkobierców kasą po uszy !!!
Pokaż wszystkie komentarze (1386)