Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort finansów bez głównego ekonomisty?

0
Podziel się:

Można to sobie wyobrazić - mówi minister Mateusz Szczurek, pytany o przeprowadzkę Ludwika Koteckiego do centrali MFW.

Resort finansów bez głównego ekonomisty?
(East News/Dabkowski/REPORTER)

Można sobie wyobrazić, że Ministerstwo Finansów będzie funkcjonować bez stanowiska głównego ekonomisty - powiedział dziennikarzom minister finansów Mateusz Szczurek, pytany o transfer Ludwika Koteckiego do centrali MFW w Waszyngtonie.

Szczurek uczestniczył w środę w XI Ogólnopolskiej Konferencji BGK dla JST. Pytany był przez dziennikarzy m.in. o następcę Ludwika Koteckiego na stanowisku głównego ekonomisty resortu finansów. Kotecki ma w sierpniu objąć funkcję w centrali MFW w Waszyngtonie.

- Nie ma w tej chwili planu takiego następstwa, tym bardziej, że do sierpnia nic się nie zmienia. Na razie nie mam żadnych nazwisk do zakomunikowania - powiedział Szczurek.

Jednak zdaniem szefa MF można sobie wyobrazić resort finansów bez stanowiska głównego ekonomisty. To dosyć szczególne umiejscowienie i szczególna rola. Tak, jak kiedyś nie było takiej w MF i nie ma w innych ministerstwach, to jak najbardziej można sobie wyobrazić funkcjonowanie go bez takiej pozycji - dodał minister.

Puls Biznesu podał w ubiegłym tygodniu, że w sierpniu Kotecki zastąpi Dominika Radziwiłła w Międzynarodowym Funduszu Walutowym - byłego wiceministra finansów, który pełni funkcję dyrektora wykonawczego w MFW. Według gazety Kotecki zawarł kontrakt z funduszem na trzy lata.

#

Minister finansów Mateusz Szczurek, jako gubernator Polski w MFW, uczestniczył w spotkaniach z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych krajów należących do MFW. Podczas dyskusji w trakcje sesji plenarnej dyrektor zarządzająca MFW Christine Lagarde wymieniła Polskę jako jeden z zaledwie kilku jasnych punktów na gospodarczej mapie świata. Polska znalazła się tam dzięki sukcesom w prowadzeniu odpowiedzialnej polityki fiskalnej i wdrażaniu reform strukturalnych.

Przy okazji sesji odbyło się również spotkanie polskiej konstytuanty MFW/BŚ z udziałem przedstawicieli jej pozostałych członków: Szwajcarii, Serbii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu oraz Uzbekistanu. Wyzwania stojące przed konstytuantą były też tematem rozmów z prezesem banku centralnego Szwajcarii Thomasem Jordanem oraz ministrem finansów tego kraju Eveline Widmer-Schlumpf.

Specjalista od podatków

Kotecki w 2008 r. został wiceministrem finansów, początkowo odpowiedzialnym za podatki, a potem za prognozy makroekonomiczne i politykę gospodarczą. W latach 2009-2012 był Pełnomocnikiem Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską. W 2012 r. został radcą generalnym i głównym ekonomistą w Ministerstwie Finansów.

Zgodnie z informacjami MF Kotecki urodził się w 1972 r., skończył Szkołę Główną Handlową. Od 1996 r. pracował w Departamencie Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki Ministerstwa Finansów, od 2000 r. był zastępcą dyrektora w tym departamencie. Do jego obowiązków należało m.in. nadzorowanie prac wydziałów odpowiedzialnych za analizy i prognozy makroekonomiczne, nadzorowanie opracowywania makroekonomicznych założeń do budżetu państwa i uzasadnienia do ustawy budżetowej, koordynacja przygotowywania aktualizacji Programu konwergencji, przygotowywanie raportów i analiz ekonomicznych dla kierownictwa Ministerstwa Finansów. Od 2003 r. był zastępcą członka w unijnym Komitecie Ekonomiczno-Finansowym, który przygotowuje prace Rady Ecofin.

Czytaj więcej w Money.pl
MFW zaskakuje nowymi prognozami dla świata Fundusz ujawnia, kiedy światowa gospodarka przyśpieszy. _ Wskaźniki dotyczące Polski są bardzo korzystne _.
Były szef MFW zwolniony z aresztu. Co dalej? Zarzuca się mu oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)