Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort kultury chce zaoszczędzić na wstrzymaniu inwestycji

0
Podziel się:

Planowane jest opóźnienie części inwestycji, m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Resort kultury chce zaoszczędzić na wstrzymaniu inwestycji
(Maciej Goclon/East News)
bEDQVmrV

Przesunięcie w czasie niektórych inwestycji, m.in. budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zapowiada ministerstwo kultury, w związku z informacją premiera Donalda Tuska o konieczności cięcia wydatków w resortach.

Na zdjęciu minister kultury, Bogdan Zdrojewski

Rzecznik ministra kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Babczyński poinformował w komunikacie, że planowane jest opóźnienie _ części inwestycji, m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku _.

bEDQVmrX

_ W związku z tym, że są to programy wieloletnie, środki finansowe nie przepadną, tylko zostaną przesunięte w czasie. Co ważne, każdego roku ministerstwu udaje się zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych na prowadzonych projektach inwestycyjnych _ - zwrócił uwagę Babczyński. Zapewnił jednocześnie, że utrzymane zostaną wszystkie dotacje podmiotowe.

Minister kultury prowadzi 200 inwestycji za ponad 1,2 miliarda złotych.

_ Ostatnio oddano do użytku Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w Krakowie, Szkołę Muzyczną w Sosnowcu, odnowioną elewację Zamku Królewskiego w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach oraz dziedziniec na Wawelu. Wcześniej m.in. nowy budynek Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Operę i Filharmonię Podlaską, Filharmonię Świętokrzyską, Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu, Operę Leśną w Sopocie, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu, Galicyjski Rynek w Sanoku i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie _ - przypomniał Babczyński.

O tym, że ministerstwa będą musiały obciąć swoje wydatki o 8,5-8,6 mld zł, a tegoroczny deficyt budżetowy zostanie zwiększony o 16 mld zł, poinformował premier Donald Tusk. Zapowiedział, że rząd przedstawi w sierpniu projekt nowelizacji budżetu na 2013 r. Nowelizacja jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu.

bEDQVmsd

Premier zapowiedział, że jeszcze dzisiaj poszczególne resorty otrzymają informację w sprawie oczekiwanych przez niego tegorocznych oszczędności, tzn. skali oszczędności, jak i sugestii, w których miejscach jest to najprostsze. Ocenił, że uda się przeprowadzić te _ operacje _ skutecznie. Szef rządu zapewnił, że rozmawiał w tej sprawie ze wszystkimi szefami ministerstw.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rząd podważa wiarygodność. To zły sygnał". _ To co teraz musi zrobić rząd, jest skutkiem nadmiernego optymizmu i obowiązujących przepisów _.
Słowa Tuska pomogły złotemu? "Na krótko" _ Można to interpretować tak, że zwiększenie deficytu o 16 mld zł to większa emisja obligacji _.
Premier zapowiada zmiany i cięcia. "Chcemy pobudzić gospodarkę" Rząd zamierza zmienić ustawę o finansach publicznych, ale nie tylko. Donald Tusk ujawnił, ile zabraknie pieniędzy w kasie państwa.
bEDQVmsy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)