Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Resort skarbu będzie szukać inwestora dla Lotosu

0
Podziel się:

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski ostrożny jeśli chodzi o ewentualne połączenie spółki z PKN Orlen. Pewnie nie będzie zgody na koncentrację.

Resort skarbu będzie szukać inwestora dla Lotosu
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)
bEEknoRN

W dalszym ciągu resort skarbu będzie szukał inwestora strategicznego dla Lotosu - poinformował wczoraj minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski (na zdj.).

Jak zaznaczył, decyzję prywatyzacyjną w sprawie Lotosu podejmie po zapoznaniu się z planami inwestycyjnymi spółki w zakresie wydobycia. - _ To jest trudna sprawa. To są koncesje podmorskie. One wymagają praktycznie większych nakładów, żeby uruchomić produkcję. Pozostaję w kontakcie z Lotosem _ - zaznaczył.

Proces prywatyzacji Lotosu został zakończony w grudniu 2011 r. bez rozstrzygnięcia. - _ W dalszym ciągu, w zależności od sytuacji na rynku, będziemy poszukiwać inwestora strategicznego dla Grupy Lotos. Różne scenariusze, zarówno regionalne, jak i te, które mogą wyniknąć z synergii między rafinerią Lotos a polskimi spółkami tego sektora, będziemy brali pod uwagę podczas procesu prywatyzacji _ - powiedział.

bEEknoRP

Dodał, że 2012 rok dla Lotosu będzie sprawdzianem możliwości w zakresie wydobycia ropy naftowej na morzu, ale również gazu. - _ Przypomnę, że mają siedem koncesji na prowadzenie badań w zakresie gazu z łupków, również szukamy partnera branżowego, aby wspomóc działania w zakresie poszukiwań _ - zaznaczył.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m90201.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/lotos;zostanie;pod;kontrola;skarbu;panstwa,241,0,923889.html) *Lotos zostanie pod kontrolą Skarbu Państwa * Taką deklarację złożył minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak.

Na pytanie czy wraca pomysł aliansu z PKN Orlen Budzanowski odpowiedział: _ Tu byłbym ostrożny, bo pewnie nie będzie zgody na koncentrację, wydaje się, że z innymi spółkami możemy uzyskać równie duże efekty synergii _.

Minister skarbu państwa pod koniec października 2010 roku zaprosił do negocjacji w sprawie nabycia 69 mln 76 tys. 392 akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego firmy, zainteresowane podmioty _ ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej _. Ministerstwo bez rozstrzygnięcia zakończyło proces prywatyzacji pod koniec 2011 r.

bEEknoRV

Grupa Kapitałowa Lotos jest koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Jest producentem i dostawcą na rynek m.in. benzyny bezołowiowej, oleju napędowego oraz paliwa lotniczego, a także olejów silnikowych, asfaltów modyfikowanych oraz parafin. Jest właścicielem ogólnopolskiej sieci stacji paliw, funkcjonującej pod marką Lotos.

Grupa Lotos to spółka akcyjna, której akcje notowane są od czerwca 2005 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka działa na terenie całej Polski oraz poza jej granicami. Należą do niej m.in. spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło mające siedzibę na południu Polski, Lotos Petrobaltic, która poszukuje i wydobywa ropę naftową i gaz spod dna Morza Bałtyckiego oraz 14 innych podmiotów. Dwa z nich mają siedziby za granicą - na Litwie - Lotos Baltija - oraz w Norwegii - Lotos Exploration and Production Norge AS. Oba prowadzą prace poszukiwawczo-wydobywcze - odpowiednio na Bałtyku oraz na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

O prywatyzacji Lotosu czytaj w Money.pl
PJN o prywatyzacji. Za, ale przeciw Zdaniem partii, rząd powinien dążyć do konsolidacji gdańskiej spółki z koncernem PKN Orlen.
Szybka prywatyzacja Lotosu? Nie ma presji _ - Rząd nie będzie się spieszyć ze sprzedażą Grupy Lotos _ - zapewnia premier Donald Tusk.
Duże zainteresowanie prywatyzacją Lotosu Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Skarb Państwa ma poniżej 10 ofert na kupno Lotosu.
bEEknoSq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)