Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Restrukturyzacja kopalń. Ustawa węglowa przyjęta przez Sejm

0
Podziel się:

Ponad trzy tysiące osób ma zostać objętych dobrowolnymi jednorazowymi odprawami.

Restrukturyzacja kopalń. Ustawa węglowa przyjęta przez Sejm
(PAP/Jakub Kamiński)

Sejm uchwalił dziś po północy zmiany, które pozwalają na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa pozwala przede wszystkim na wydzielenie z KW zakładów i objęcie ich załóg osłonami.

aktualizacja 09:42

Za nowelizacją głosowało 240 posłów, przeciwko było 208, dwóch się wstrzymało. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Ustawa trafi teraz do Senatu, który - według planów - ma się nią zająć 21 stycznia.

Rząd program naprawy KW przestawił 7 stycznia, a projekt zmian ustawowych, niezbędnych do przeprowadzenia tego programu złożono dzień później w Sejmie jako zgłoszony przez grupę posłów koalicji, a nie rząd - dla przyspieszenia prac. Pośpiech był podyktowany sytuacją Kompanii, według ostatnich deklaracji przedstawicieli rządu na koncie spółki zostało 100 mln zł, co oznacza, że nie ma na wypłaty pensji oraz _ czternastki _ i że KW może zbankrutować już w lutym.

Zgodnie z rządowym planem, 4 z 14 kopalń KW, które - według rządu - generują 80 proc. strat spółki, ostatnio ocenianych na 200 mln zł miesięcznie - trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgodnie z ustawą _ węglową _, SRK to przedsiębiorstwo górnicze, którego podstawowym przedmiotem działalności jest prowadzenie likwidacji kopalni, zabezpieczenie ich, ale też tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni.

Nowością w przyjętej właśnie nowelizacji jest natomiast zapis, zezwalający SRK zbycie przejętej kopalni lub jej części, zamiast obowiązkowej likwidacji. Rządowy pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk już wcześniej wskazywał, że może to otworzyć drogę do podziału niektórych likwidowanych kopalń i np. sprzedania rokujących nadzieje części potencjalnym inwestorom. Posłowie przyjęli też poprawki, które umożliwiają przejęcie przez SRK nie tylko kopalni, ale też zakładu górniczego lub jego części.

W zmianie ustawy _ węglowej _ zapisano, że finansowaniu z dotacji budżetowej podlega likwidacja kopalń przekazanych SRK do końca 2015 r. Wcześniejszy zapis mówił o końcu 2014 r. i pochodził sprzed trzech miesięcy. Wtedy to zmieniono jeszcze wcześniejszy zapis mówiący o końcu 2006 r. wyłącznie po to, by KHW mógł przekazać do SRK kopalnię Kazimierz-Juliusz, którą m.in. z powodu 100 mln długów zamierzał zlikwidować. Kiedy przeciwko likwidacji zaprotestowali górnicy, Sejm w szybkim tempie zmienił ustawę, mimo zastrzeżeń legislatorów, dopisując odpowiednie zapisy do nowelizowanego właśnie innego prawa. Dzięki temu SRK mogła w listopadzie 2014 r. dostać z budżetu 280 mln zł na likwidację i spłatę długów tej kopalni.

Przewidziane w rządowym planie osłony socjalne sfinansuje Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przy czym - zgodnie z nowelizacją - na ten cel zostanie zasilony przychodami z prywatyzacji.

Zgodnie z rządowym planem naprawy KW, do SRK trafią 4 z 14 kopalni spółki, które generują 80 proc. strat całej Kompanii. Pozostałe 9 - z których tylko trzy były ostatnio rentowne - zostaną sprzedane nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce specjalnego przeznaczenia. Ostatnią kopalnię Węglokoks ma kupić od KW bezpośrednio.

Plan przewiduje pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń. 2100 osób, którym do emerytury górniczej brakuje mniej niż 4 lata ma zostać objętych urlopami górniczymi - do nabycia uprawnień emerytalnych będą dostawać 75 proc. wynagrodzenia z możliwością dodatkowego samozatrudnienia albo pracy poza górnictwem.

3100 osób ma zostać objętych dobrowolnymi jednorazowymi odprawami. Odejść ma ok. 400 pracowników dołowych, którym przysługiwać będzie 24-krotne wynagrodzenie, oraz ok. 1100 pracowników przeróbki z prawem do 10-krotności wynagrodzenia. Dla 1600 innych pracowników na powierzchni odprawy mają wynieść 3,6-krotność wynagrodzenia. W czasie sejmowych głosowań odrzucono m.in. poprawkę SLD, postulującą dla pracowników przeróbki 18-to miesięczne odprawy, a dla innych - 10-cio miesięczne.

Do innych kopalń _ nowej _ KW przeniesionych ma zostać do końca 2016 r. 6 tys. pracowników likwidowanych zakładów, jednak pod warunkiem, że w spółce uda się wprowadzić 6-dniowy tydzień pracy.

Uchwalaniu nowelizacji umożliwiającej rządowi realizację planu restrukturyzacji Kompanii Węglowej - który wywołał na Śląsku falę protestów - towarzyszyły emocje na sali sejmowej. Przed ostatecznym głosowaniem ws noweli liczni posłowie PiS i SLD nawoływali posłów koalicji do głosowania przeciwko ustawie, powtarzając, że sprowadza się ona do likwidacji kopalń, które często są ostatnimi zakładami pracy w okolicach.

W odpowiedzi poseł PO Andrzej Czerwiński - szef komisji ds. energetyki - oświadczył, że ustawa zapewnia górnikom z KW pensje na luty. _ Czy ktokolwiek złożył jakąkolwiek propozycję w interesie górników? _ - pytał przedmówców. B. poseł PiS, obecnie niezrzeszony, Zbigniew Girzyński pytał, jak to możliwe, że _ jedyny fundament bezpieczeństwa energetycznego doprowadza się do likwidacji _. Węgiel jest sprawnie wydobywany, co z tego, jak nie jest skutecznie sprzedawany - replikował Czerwiński. Z kolei poseł Jacek Najder (TR) pytał co i za ile zamierza sprywatyzować rząd, by zasilić FGŚP. Piotr Naimski z PiS ostrzegał z kolei, że ustawa jest zarzewiem konfliktu między Śląskiem a resztą Polski.

Z kolei poseł Przemysław Wipler (niezrz.) zwrócił się do posłów lewicy, żeby nie porównywali premier Ewy Kopacz do Margaret Thatcher. Szefową rządu Wipler określił mianem _ lawirantki, kobiety, która kłamie, oszukuje _. Stwierdził też m.in., że premier _ oszukała Ślązaków _. W odpowiedzi część posłów zaczęła skandować _ pijak _ pod adresem posła Wiplera. Kiedy jeden z posłów zażądał wykluczenia Wiplera z obrad za obrażanie kobiet, ten dowodził, że _ lawirantka _ wcale nie jest określeniem obraźliwym.

Szef klubu PO Rafał Grupiński apelował o zachowanie powagi, bo dyskusja dotyczy losu górniczych rodzin, ale także i on uznał, że Wipler powinien zostać wykluczony z obrad, bo jego zachowanie było niedopuszczalne. Na zakończenie poseł sprawozdawca Krzysztof Gadowski (PO) odnosząc się projektu nowelizacji, nad którym posłowie mieli za chwilę głosować podkreślił, że wyczerpały się ekonomiczne i prawne możliwości udzielenia pomocy KW i zaniechanie restrukturyzacji doprowadzi do jej upadłości.

Przeciwko rządowemu planowi naprawy dla KW protestują od środy górnicy ze wszystkich 14 kopalń należących do tej spółki. W czwartek ruszyła akcja protestacyjna w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas gdy Sejm głosował nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, w Katowicach wznowiono rozmowy między delegacją rządową i przedstawicielami górniczych związków zawodowych w sprawie planu naprawczego KW.

"Chcemy uratować jak najwięcej miejsc pracy"

Rząd chce uratować przynajmniej dużą część miejsc pracy w Kompanii Węglowej - zapewnia Grzegorz Schetyna. Polityk Platformy Obywatelskiej tłumaczył w radiowej Trójce, że rząd musiał zareagować szybko i zdecydowanie na pogarszającą się sytuację ważnej dla bezpieczeństwa energetycznego spółki.

Grzegorz Schetyna wyjaśniał , że plan reformy górnictwa uchwalony wczoraj wieczorem ma na celu uratowanie około 50 tysięcy miejsc pracy oraz żeby podatnicy nie musieli dopłacać do nierentownych kopalń.

Schetyna dodał, że sytuacja znacząco pogorszyła się w ostatnim czasie, dlatego rząd musiał podjąć niepopularne decyzje. Cena węgla, która mocno spadła w ostatnim czasie bardzo pogorszyła finanse kopalń.

Polityk zapewniał, że cztery kopalnie, które wyznaczono do likwidacji wcale nie muszą zaprzestać wydobycia. Będą poszukiwani inwestorzy, którzy chcieliby przynajmniej w cześci kontynuować eksploatację złóż.

Wczoraj w nocy Sejm uchwalił ustawę, która pozwoli na restrukturyzację Kompanii Węglowej. Za jej przyjęciem głosowało 240 posłów. Przeciw było 208, dwóch wstrzymało się od głosu. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego ma umożliwić przekazanie 4-ch najbardziej zadłużonych zakładów górniczych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Ewa Kopacz zadowolona z wyniku głosowania

_ Uzyskaliśmy narzędzie, które pozwoli uratować miejsca pracy w polskim górnictwie - właśnie tam na Śląsku i w Małopolsce. Jestem przekonana, że to jest dobra wiadomość _ - powiedziała premier Ewa Kopacz po głosowaniu. Dodała, że ta ustawa _ pozwala wreszcie naprawić polskie górnictwo, które tej naprawy wymaga _.

_ To jest dobra wiadomość dla tych, którzy dzisiaj chcą i tak szczerze i uczciwie walczyć o to, aby polski węgiel był podstawą naszej gospodarki energetycznej i żeby wreszcie polscy górnicy wyszli z tego stanu tymczasowości, czyli bania się o swoje miejsce pracy, co dwa, co trzy miesiące, myśląc o tym, czy dostaną pensje, które przyniosą do swoich domów _ - powiedziała premier.

Podkreśliła też, że cieszy się, iż rozmowy delegacji rządowej ze stroną związkową są kontynuowane. _ Mam taką nadzieję, (...) że to przyniesie naprawdę dobry efekt _ - zaznaczyła.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/215/m328151.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezpieczenstwo-energetyczne-polski,112,0,1671024.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To musi być traktowane jak "dobro narodowe"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/20/m311060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jak-uratowac-gornictwo-sld-i-pis-maja,1,0,1691649.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jak uratować górnictwo? SLD i PiS mają pomysły
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/166/m331174.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejne-rozmowy-rzadu-z-gornikami-zerwane-o,60,0,1690940.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejne rozmowy rządu z górnikami zerwane. O co poszło?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/124/m264572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protest-w-kopalni-brzeszcze-czesc-gornikow,57,0,1689145.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Część górników nie wyjechała na powierzchnię
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)