Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak uratować górnictwo? SLD i PiS mają pomysły

0
Podziel się:

Zdaniem Dariusza Jońskiego (SLD) rząd wyznaczył do negocjacji z górnikami osoby niekompetentne, albo takie, które nie mają pełnomocnictw do rozmów.

Jak uratować górnictwo? SLD i PiS mają pomysły
(Adrian Grycuk/Wikipedia (CC BY-SA 3.0))

SLD zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie Rady Gabinetowej, która miałaby się zająć sytuacją w górnictwie. Z kolei PiS domaga się od prezydenta zawetowania przepisów, które pozwoliłyby na likwidację kopalń.

_ - Zwracamy się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie Rady Gabinetowej. Byłoby dobrze, gdyby nie był tylko i wyłącznie strażnikiem "żyrandola", czas najwyższy, żeby był również strażnikiem lampy górniczej, bo ona powoli wygasa _ - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Poinformował też, że we wtorek - z inicjatywy SLD - odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji gospodarki z udziałem przedstawicieli górniczych związków zawodowych, która zajmie się sytuacją w polskim górnictwie. Joński nie wykluczył, że klub Sojuszu złoży wniosek do marszałka Sejmu o informację rządu w sprawie sytuacji w górnictwie.

Zdaniem Jońskiego rząd wyznaczył do negocjacji z górnikami osoby niekompetentne, albo takie, które nie mają pełnomocnictw do rozmów. Jak ocenił, rządowym negocjatorom _ brakuje dobrej woli do jakichkolwiek negocjacji _.

_ - Kopalnie wcale nie muszą być zamykane, liczne ekspertyzy pokazują, że są pokłady węgla. Jeśli są nowoczesne technologie, jeśli jest redukowana załoga, to dlaczego trzeba nagle zamykać kopalnie? _ - pytał polityk Sojuszu.

PiS: _ Liczymy, że premier zaniecha planów likwidacji kopalń _

Konferencję w Sejmie zorganizowali także politycy PiS. _ - Oczekujemy, że prezydent zawetuje zmiany ustawowe, które pozwolą na likwidację kopalń _ - podkreślił zastępca rzecznika PiS Krzysztof Łapiński.

Jak zaznaczył, gdy kilka dni temu premier Ewa Kopacz _ zaskoczyła informacją _ o likwidacji kopalń, PiS od razu zapowiedziało, że będzie się sprzeciwiać tym planom.

Łapiński przypomniał, że w ubiegłym tygodniu kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda rozmawiał z górnikami, a w poniedziałek odbywa się wyjazdowe posiedzenie klubu PiS z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. _ - Klub PiS sprzeciwia się planom likwidacji kopalń. Chcemy pokazać, że ta sprawa jest niezwykle ważna _ - podkreślił.

Jednocześnie Łapiński wyraził zadowolenie, że Ewa Kopacz włączyła się do rozmów z górnikami. _ - To dzięki nam, naszej presji i aktywności wreszcie zrozumiała, że nie może zrzucać wszystkiego na negocjatorów w randze wiceministrów. Liczymy, że pani premier po wizycie na Śląsku zaniecha planów likwidacji kopalń _ - powiedział.

Według Łapińskiego likwidacja kopalń planowana przez rząd będzie kosztowała ponad 2 miliardy złotych. W tę kwotę wliczył odprawy i zabezpieczenie socjalne. _ Do tego trzeba dodać kilka tysięcy bezrobotnych, którym trzeba będzie płacić zasiłki, upadek zakładów pracy kooperujących z kopalniami _ - podkreślił.

Rada Gabinetowa zwoływana jest przez prezydenta dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla interesu państwa. Radę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta; Radzie nie przysługują kompetencje rządu, nie ma możliwości podejmowania wiążących decyzji.

Zgodnie z zapowiedziami, w poniedziałek na Śląsku związki zawodowe rozszerzyły akcję protestacyjno-strajkową, sprzeciwiając się przyjętemu przez rząd planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej (KW). Zakłada on likwidację kopalń: Bobrek Centrum w Bytomiu, Brzeszcze w miejscowości o tej samej nazwie, Pokój w Rudzie Śląskiej oraz Sośnica-Makoszowy w Gliwicach i Zabrzu. Górnicy tych zakładów prowadzą podziemne protesty od kilku dni.

W niedzielę górnicze związki zerwały negocjacje z delegacją rządową na temat planu naprawczego dla Kompanii; związkowcy poczuli się urażeni określeniem _ pajacowanie _, które padło z ust jednego z przedstawicieli rządu. Mimo przeprosin oświadczyli, że wrócą do rozmów, ale pod warunkiem, że weźmie w nich udział premier Ewa Kopacz i negocjacje będą dotyczyły całej branży, a nie tylko KW.

Kancelaria premiera poinformowała, że szefowa rządu w poniedziałek spotka się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Według przyjętego przez rząd planu dla KW, możliwości dofinansowania tej spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla zwalnianych - kosztem ok. 2,3 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)