Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.12.2015 19:25

Rezygnacja szefów PKP Cargo i PKP PLK. Minister infrastruktury: "To nieodpowiedzialne"

Andrzej Adamczyk dodał, że zarządy PKP PLK oraz PKP Cargo pracują normalnie. Jak wskazał, w najbliższym czasie zostaną wyłonione osoby, które zajmą stanowiska w zarządzie spółki PKP PLK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk z zaskoczeniem przyjął informację o dymisji szefów PKP PLK Andrzeja Filipa Wojciechowskiego oraz PKP Cargo Adama Purwina - poinformował w komunikacie resort infrastruktury i budownictwa.

- Jestem bardzo zaskoczony podaniem się do dymisji szefów PKP Cargo i PKP Polskich Linii Kolejowych, tym bardziej, że wdrażamy nowy rozkład jazdy. Jest to zachowanie nieodpowiedzialne, gdy prezes i członek zarządu ds. finansowych PKP PLK SA opuszczają swoje stanowiska w momencie, gdy do końca roku należy rozliczyć 13,5 mld zł przeznaczonych na realizację inwestycji kolejowych - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Dodał, że zarządy PKP PLK oraz PKP Cargo pracują normalnie. Jak wskazał, w najbliższym czasie zostaną wyłonione osoby, które zajmą stanowiska w zarządzie spółki PKP PLK.

- Procedury powoływania szefa PKP Cargo są bardziej zawiłe, ale już wkrótce zostaną wdrożone. Obie spółki, których prezesi podali się dziś do dymisji, przejmujemy z dużą ilością niewiadomych i problemów do pilnego rozwiązania. Już wkrótce nowe zarządy w pełnych składach zajmą się ich rozwiązywaniem. Sytuacja w tych spółkach jest pod kontrolą" - zaznaczył cytowany Adamczyk.

W poniedziałek ze skutkiem natychmiastowy złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu spółki PKP Cargo Adam Purwin, który prezesem została w lutym 2014 r.

"Pan Adam Purwin wskazał, że przyczyną złożenia rezygnacji "są ważne powody, w szczególności osobiste" - napisano w komunikacie giełdowym.

Jak podkreślono, rada nadzorcza podziękowała Purwinowi za wkład włożony w rozwój spółki, "w szczególności za wprowadzenie PKP Cargo na Giełdę Papierów Wartościowych, ekspansję międzynarodową oraz skuteczną restrukturyzację".

Cytowany w komunikacie wysłanym do mediów Purwin zaznaczył: "Przez blisko trzy lata budowaliśmy międzynarodową pozycję PKP Cargo. Bezprecedensowy sukces debiutu giełdowego, ekspansja zagraniczna, skuteczna restrukturyzacja i ogromne inwestycje to fundamenty dalszego rozwoju drugiego największego przewoźnika w Unii Europejskiej".

Według Purwina, "przyjęta właśnie strategia Cargo'20 pozwoli na trwałą zmianę logistycznej mapy Europy z korzyścią dla pracowników, klientów, akcjonariuszy i pozycji polskiej logistyki w regionie".

Adam Purwin został wybrany na prezesa PKP Cargo w drodze konkursu 6 lutego 2014 r. Wcześniej - od lutego 2013 r. - pełnił funkcję członka zarządu ds. finansowych PKP CARGO i odpowiadał za przygotowanie debiutu giełdowego spółki.

Również w poniedziałek rezygnację z pełnionych funkcji złożyli prezes PKP PLK Andrzej Filip Wojciechowski i członek zarządu spółki Karol Depczyński.

"Dziś, po około trzech latach zasiadania w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych SA, składamy rezygnację z tych zaszczytnych funkcji. Dziękujemy wielu wspaniałym osobom, z którymi wspólnie zmienialiśmy jedną z największych spółek Skarbu Państwa, przeprowadzając ją przez okres wielu trudnych wyzwań" - napisali w oświadczeniu Depczyński i Wojciechowski.

Poinformowali, że wiceprezes Andrzej Pawłowski będzie kierował spółką w ramach czteroosobowego zarządu. Wojciechowski i Depczyński podkreślili, że odchodzą z zarządu PKP PLK w poczuciu dobrze wykonanych wielu zadań, choć ze świadomością, iż pełna restrukturyzacja polskiej kolei wymaga jeszcze wielu lat konsekwentnych działań ze strony władz państwowych i spółek kolejowych.

Andrzej Filip Wojciechowski został prezesem zarządu PKP PLK w maju br., a Karol Depczyński od 2012 r. był członkiem zarządu, dyrektorem ds. finansowych i ekonomicznych w PKP PLK.

Z kolei kilkanaście dni temu rezygnację złożył prezes całej grupy PKP Jakub Karnowski i członek zarządu Piotr Ciżkowicz. W ostatni piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk powołał nowy zarząd PKP, w tym Bogusława Kowalskiego na prezesa PKP. Kowalski złożył w niedzielę rezygnację. W oświadczeniu tłumaczył, że kieruje się interesem Grupy PKP. "Robię to z poczucia odpowiedzialności za zaufanie, którym mnie obdarzono, a nie poczucia winy" - napisał. Media informowały, że Kowalski miał być zarejestrowany jako TW pod pseudonimami "Mieczysław" i "Przemek".

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz