Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rio+20 - ciągle bez konsensusu

0
Podziel się:

Uczestnicy światowej konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju w Rio de Janeiro nadal nie ustalili treści końcowego porozumienia.

Rio+20 - ciągle bez konsensusu
(AP/FOTOLINK/East News)

Uczestnicy światowej konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju w Rio de Janeiro nadal nie ustalili treści końcowego porozumienia. Ponieważ w wyznaczonym terminie negocjacje zakończyły się fiaskiem, własną propozycję zgłosiła - jako gospodarz - Brazylia.

Końcowa deklaracja o charakterze politycznym w sprawie zrównoważonego rozwoju ma zostać przyjęta na kończącym konferencję Rio+20 szczycie przedstawicieli państw i rządów, który zaczyna się w środę. Ponieważ jednak kraje członkowskie ONZ nie zdołały uzgodnić tego porozumienia, obecnie negocjowany jest tekst przedłożony przez Brazylię. Termin zakończenia tych rokowań wyznaczono na poniedziałek.

W założeniu dokument ten ma głosić m.in. potrzebę dążenia w skali globalnej do zrównoważonego rozwoju, pojmowanego jako powiązany ściśle ze sobą rozwój gospodarczy, społeczny - czyli m.in. walka z biedą i poprawa standardów życia - przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego, m.in. poprzez racjonalne gospodarowanie zasobami.

Kierowane obecnie przez Brazylijczyków negocjacje dotyczą jeszcze celów i ram instytucjonalnych zrównoważonego rozwoju oraz sposobów wdrożenia przyjętych rozwiązań. Według przedstawicieli Brazylii, reakcja stron na zaproponowany przez nich tekst porozumienia była _ zachęcająca _.

Ciągle negocjowana jest m.in. kwestia transferu technologii, pozwalających rozwijać _ zieloną _ gospodarkę z krajów rozwiniętych - do biednych oraz finansowanie tego procesu. Poszczególne zapisy na ten temat były kwestionowane przez różne grupy państw rozwiniętych.

Brazylia zaproponowała, by zaakcentować dostęp wszystkich państw do tych technologii jako elementu zrównoważonego rozwoju, ale na uzgodnionych warunkach, które jednak biorą pod uwagę zbalansowany system ochrony własności intelektualnej.

Równolegle z negocjacjami kolejny dzień trwa dyskusja nad proponowanymi rozwiązaniami z przedstawicielami biznesu i społeczeństwa obywatelskiego, m.in. organizacji pozarządowych. Wnioski z tego dialogu zostaną przekazane uczestnikom końcowego szczytu.

Również równolegle z negocjacjami i dialogiem trwają fora biznesowe nt. zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele biznesu prezentują swoje propozycje i poglądy na możliwości prowadzenia działalności z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, mogą składać też dobrowolne deklaracje co do wdrażania takich zasad.

Na przykład jedna z globalnych sieci odzieżowych zadeklarowała, że do 2020 r. będzie używać wyłącznie bawełny z upraw prowadzonych w sposób zrównoważony. Z kolei światowy producent chemii, m.in. dla gospodarstw domowych obiecał, że do tego samego roku zastąpi w swoich produktach 25 proc. materiałów pochodzących z przemysłu petrochemicznego - materiałami pochodzenia naturalnego, podlegającymi recyklingowi. Ta sama firma zadeklarowała, że wypuści na rynek produkty pozwalające - dla zaoszczędzenia energii - prać większość tkanin w zimnej wodzie.

Czytaj więcej o konferencji ONZ
Brazylia przed G20. Na plaży Copacabana ustawiono kopię faweli Organizatorzy akcji chcą sprawić, by politycy zauważyli tych, którzy są niedostrzegalni, i nie zapomnieli o ubogich.
Wciąż brak ważnego porozumienia w ONZ W ostatnim dniu negocjacji porozumienia, które ma być przyjęte podczas konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju w Rio de Janeiro ciągle nie uzyskano kompromisu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)