Notowania

lewica w polsce
06.01.2013 14:04

Rocznica setnych urodzin Edwarda Gierka. Ciche obchody w Sosnowcu

SLD zapowiedział ogólnokrajową akcję zbierania podpisów poparcia inicjatywy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)

Dziś, gdy przypada 100. rocznica urodzin byłego I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, w jego rodzinnym Sosnowcu nie zaplanowano większych uroczystości.

Na zdjęciu eurodeputowany Adam Gierek (z prawej) podczas konferencji SLD związanej z setną rocznicą urodzin pierwszego sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.

[Aktualizacja: godzina 16:25]

W ciągu dnia grób Edwarda Gierka na cmentarzu w sosnowieckim Zagórzu odwiedzać będą na własną rękę członkowie rodziny, znajomi i przedstawiciele stowarzyszeń. - _ Taka jest wola rodziny _ - powiedział miejski radny SLD i wiceprzewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów woj. śląskiego Wojciech Nitwinko.

Coroczne uroczystości przypadającej 28 lipca rocznicy śmierci Gierka gromadzą na cmentarzu w Zagórzu po kilkaset osób. W 2012 roku takie spotkanie organizowały m.in. Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka oraz noszące jego imię Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie. Imieniem Gierka nazwane jest też jedno z sosnowieckich rond.

W związku z tegoroczną rocznicą urodzin byłego I sekretarza PZPR, lokalni działacze Federacji Młodych Socjaldemokratów postanowili przypominać o jego dorobku i uhonorować jego postać za zasługi dla Sosnowca. Pod koniec grudnia zapowiedzieli złożenie w radzie miejskiej w Sosnowcu obywatelskiego projektu uchwały w sprawie ustanowienia w tym mieście 2013 r. rokiem Edwarda Gierka.

Działacze Federacji z Sosnowca argumentują m.in., że w okresie rządów Gierka w Polsce nastąpił znaczący rozwój tego miasta. Dzięki państwowym inwestycjom powstał tam m.in. nowoczesny układ komunikacyjny, zbudowano osiedla mieszkaniowe i szereg obiektów użyteczności publicznej, z których znacząca część służy mieszkańcom do dziś.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/199/m131271.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rok;gierka;tonacy;brzytwy;sie;chwyta,72,0,1226056.html) *"Rok Gierka? Tonący brzytwy się chwyta" * Znany publicysta: _ Gierek był zjawiskiem. Dobrze by było, gdyby zaczęło się o nim mówić więcej niż tylko to, że zadłużył kraj _. Aby prawidłowo zgłosić obywatelski projekt uchwały, inicjatorzy powinni dołączyć podpisy 1 proc. pełnoletnich mieszkańców miasta, czyli około 2 tys. głosów poparcia. Akcja zbierania podpisów ruszyła przed tygodniem, do tej pory zebrano ich około 600. - _ Zaangażowanie i wola poparcia tej inicjatywy ze strony lokalnej społeczności są dość wysokie _ - ocenił Nitwinko.

W nadchodzącym tygodniu akcja ma wyjść na ulice - stoiska Federacji mają pojawić się m.in. w centrum miasta, na tzw. patelni, ale też w dzielnicach, np. w Zagórzu. - _ Chcemy akcję przeprowadzić do końca stycznia tak, by potem uruchomić już procedurę _ - zaznaczył radny.

Pomysł uczczenia byłego I sekretarza KC PZPR młodych działaczy z Sosnowca podchwyciły ogólnopolskie struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jak informował podczas wczorajszej konferencji prasowej na warszawskim Dworcu Centralnym sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski, partia chce, by 2013 r. był Rokiem Edwarda Gierka w całym kraju.

SLD zapowiedział m.in. ogólnokrajową akcję zbierania podpisów poparcia tej inicjatywy, a także organizację szeregu imprez upamiętniających Gierka. Wśród nich Gawkowski wymienił trzy duże konferencje programowe, na których zaprezentowane mają zostać _ wszystkie osiągnięcia dekady Edwarda Gierka _. Nad realizacją obchodów Roku Edwarda Gierka ma czuwać specjalnie do tego powołany krajowy komitet.

Lider struktur Sojuszu w Warszawie Sebastian Wierzbicki poinformował natomiast, że warszawscy radni tego ugrupowania zaproponowali, by imieniem Gierka nazwać rondo koło Dworca Centralnego, u zbiegu Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II. Odpowiedni projekt uchwały ma zostać zgłoszony podczas najbliższej sesji rady miasta.

Edward Gierek (1913-2001) pełnił funkcję I sekretarza KC PZPR w latach 1970-1980. Jego zwolennicy podkreślają, że szczególnie w pierwszej połowie tzw. dekady Gierka nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy PRL (możliwy dzięki zaciągniętym na Zachodzie kredytom) - rozwijał się przemysł i budownictwo, zrealizowano też wiele inwestycji drogowych.

Zwolennicy polityki Gierka twierdzą, iż Polska była wtedy bardziej, niż kiedykolwiek w czasach PRL, niezależna od ZSRR; przeciwnicy z kolei przypominają, że to wówczas w polskiej konstytucji znalazł się zapis o kierowniczej roli PZPR i o sojuszu ze Związkiem Radzieckim. Przypominają też o brutalnym stłumieniu protestów robotniczych w Radomiu i Ursusie w 1976 r.

Posłowie jak zwykle podzieleni

Politycy są raczej sceptyczni wobec propozycji by rok 2013 był rokiem Edwarda Gierka. SLD przekonuje o osiągnięciach Edwarda Gierka i chce ten rok nazwać jego imieniem. Politycy SLD zamierzają powołać komitet, który ma uczcić rok Edwarda Gierka.

Warszawscy radni zamierzają z kolei na najbliższej sesji rady miasta złożyć uchwałę by rondo przy Dworcu Centralnym nazwać imieniem pierwszego sekretarza PZPR.

Zdaniem posła SLD Jerzego Wenderlicha, inicjatywa jest dobrym powodem do rozpoczęcia debaty o Gierku, ponieważ nie jest to postać jednoznaczna.

_ - Kiedy mówi się o Edwardzie Gierku, trzeba pamiętać i o tym że istniały dwa pakty militarne i gospodarcze. Świat wyglądał inaczej więc i myślenie, uwzględniając tamtą epoką, o Gierku też może być wielokolorowe, a nie tylko czarne i białe. Pastele też trzeba uruchomić, żeby ocenić tamten czas - _ powiedział poseł Wenderlich.

Poseł PSL Stanisław Żelichowski uważa, że inicjatywa SLD jest kuriozalna.

_ - Gorsze były sprawy za Bieruta i Gomułki niż za Gierka, bo te ścieżki zdrowia nie były takie, że kogoś zabiły. Rzeczywiście, mógł zabić, ale nie zabił. Ale czy to powód, żeby obchodzić rok Gierka? To już przesada. Jego zasługa głównie taka, że tak zadłużył kraj, że żadne państwo, w tym Związek Radziecki, nie chciało mieć z nami nic wspólnego i dzięki temu mogła zaistnieć wolność. Nikt nie chciał płacić za te długi - _ powiedział poseł Żelichowski.

Tagi: lewica w polsce, edward gierek, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz