Notowania

rolnictwo na świecie
12.07.2012 12:32

Rolnictwo w Chinach. Rekordowe zbiory zbóż

Chiński Urząd Statystyczny poinformował, że łącznie zebrano tego lata w Chinach prawie 130 mln ton zbóż.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AndreasReh/iStockphoto)

Chiński Urząd Statystyczny poinformował, że łącznie zebrano tego lata w Chinach prawie 130 mln ton zbóż. Jest to najwyższy wynik w historii, o 2,8 procent wyższy od uzyskanego poprzedniego roku.

Tym samym pobity został dotychczasowy rekord z roku 1997, kiedy latem zebrano prawie 128 mln ton zbóż letnich. W niektórych rejonach Chin, ze względu na ciepły i wilgotny klimat żniwa zbóż odbywają się dwa razy w roku - wczesnym latem i późną jesienią.

Przedstawiciele Państwowego Urzędu Statystycznego stwierdzili, że na pomyślne zbiory wpływ miały dobre warunki klimatyczne, zwiększenie mechanizacji i umiejętnie spożytkowane dotacje państwowe do działalności rolniczej.

Produkcja zbóż to od dłuższego czasu wielki problem chińskiej gospodarki. Wzrost poziomu życia spowodował gwałtowny wzrost konsumpcji zbóż i od wielu lat Chiny są największy importerem tego produktu na świecie. Z najnowszych danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że od stycznia do maja bieżącego roku Chiny sprowadziły z zagranicy ponad 6 mln ton zbóż, co stanowi 377-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Największy udział w imporcie miała pszenica (2 mln ton - wzrost ponad 7 razy), kukurydza (1,8 mln ton - wzrost 74 razy) i ryż (973 tys. ton - wzrost o 17 proc.) Wskaźnik samowystarczalności produkcji zbożowej z roku na rok spada. W roku 2000 wynosił 95 proc., a obecnie jest niższy niż 90 proc. Popyt na zboża znacznie wyprzedza podaż i Chiny ratują się interwencyjnymi zakupami na rynku międzynarodowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiny marnują miliony ton żywności. Dlaczego? 25 mln ton zboża rocznie tracą Chiny z powodu przestarzałego sprzętu do jego przechowywania, prymitywnych technologii i złego stanu urządzeń. To ponad 8 zmagazynowanego ziarna.
W tym kraju w rok przejadają 963 mld dolarów Produkcja żywności rośnie w skali ponad 20 proc. rocznie i w 2012 r. ma osiągnąć poziom 1 bln 430 mld dolarów.
Tagi: rolnictwo na świecie, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz