Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rolnictwo w Polsce. Minister proponuje większe kompetencje dla izb rolniczych

0
Podziel się:

Izby rolnicze powinny mieć większe uprawnienia, na co zezwalają obowiązujące przepisy. Organizacje te mogłyby się zająć doradztwem rolniczym - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Rolnictwo w Polsce. Minister proponuje większe kompetencje dla izb rolniczych
(Reporter)

Izby rolnicze powinny mieć większe uprawnienia, na co zezwalają obowiązujące przepisy. Organizacje te mogłyby się zająć doradztwem rolniczym - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

_ - Błędem administracji państwowej jest to, że nie odważy się przekazać konkretnych zadań izbom rolniczym, chociaż ustawa o izbach rolniczych na to pozwala _ - powiedział Kalemba. Obecnie doradztwo jest w kompetencjach marszałków województw. Zdaniem ministra, izby rolnicze mogłyby się już tym zająć 10 lat temu i wtedy wiadomo byłoby, jak sobie radzą z takim zadaniem.

Dodał, że z drugiej strony potrzebna jest większa aktywność Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), by przekonać administrację, iż Izby są w stanie sprostać powierzonym im zadaniom. Dziś około 500 członków izb rolniczych rozmawiało podczas spotkania zorganizowanego w gmachu Sejmu o roli tej organizacji w realizacji polityki rolnej. Rolnicy podczas kilkugodzinnej debaty rozmawiali o rolnictwie i obszarach wiejskich, Mówiono o planach wprowadzania podatku dochodowego dla rolników, o możliwościach zakupu ziemi, zbyt dużych wymaganiach ze strony służb weterynaryjnych czy szkodach wyrządzanych w uprawach rolnych przez dzikie zwierzęta.

_ - Jest to bardzo dobre spotkanie byłem jednym z posłów, który uchwalił ustawę o izbach rolniczych. Cieszę się, że nastąpiło ożywienie działalności izb _ - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Kalemba.

Jak zauważył, z dyskusji wynika, że rolnicy nadal chcą zwiększać produkcję rolną, inwestować w swoje gospodarstwa i je powiększać. Dzięki rozwojowi rolnictwa i przetwórstwa, Polska osiąga bardzo dobre wyniki w handlu zagranicznym żywnością, dużo lepsze niż inne branże. Szacuje się, że w tym roku nadwyżka eksportu produktów rolnych nad importem wyniesie 3 mld euro - zaznaczył minister.

Zauważył, że kolejnym istotnym dla rolników tematem jest możliwość powiększenia gospodarstwa. Podkreślił, że dzięki uchwaleniu nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi, rolnicy będą mieli możliwość kupienia dodatkowo 80 tys. hektarów użytków rolnych na korzystnych warunkach.

Kalemba zapowiedział, że resort rolnictwa zajmie się nowelizacją ustawy prawo łowieckie i oczekuje na propozycje nowych przepisów od Izb Rolniczych. Chodzi m.in. o rekompensaty za szkody powodowane przez zwierzynę łowną. Według ministra, wiele troski rolnicy podczas poniedziałkowego spotkania wykazywali w sprawie równych warunków uczestnictwa we Wspólnej Polityce Rolnej w nowej perspektywie. Izby reprezentują polskich rolników w Brukseli w debacie na temat reformy WPR.

_ - Domagamy się uprawnień dla Izb, takich jak są w innych krajach np. Francji, Austrii i Niemczech, gdzie w zarządzaniu rolnictwem współodpowiadają izby _ - powiedział prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Jak zauważył, samorząd rolniczy istnieje już 15 lat i czas zwiększyć jego kompetencje. Chodzi o możliwość współdecydowania przy sprzedaży państwowej ziemi, zajęcie się doradztwem rolnym czy szkolnictwem na wsi - wyliczał. Izby są gotowe do podjęcia takich zadań i wzięcie odpowiedzialności za politykę agrarną - zapewnił.

Szmulewicz, podsumowując poniedziałkowe spotkanie, stwierdził: _ Izby są potrzebne, chcemy by wszystkie decyzje dotyczące wsi i rolnictwa podejmowane były z naszym udziałem _. Izba rolnicza jest instytucją samorządu gospodarczego reprezentującą interesy rolników, producentów rolnych, osób prowadzących gospodarstwa rolne. W Polsce członkiem izby jest każdy właściciel gospodarstwa rolnego. Izby rolnicze są zorganizowane na szczeblu wojewódzkim i finansowane z wpływów z podatku rolnego, na niższym szczeblu działają poprzez biura terenowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister miał reformować. Już są problemy Trwają prace nad połączeniem Agencji Rynku Rolnego z Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformował w środę nowy minister rolnictwa Stanisław Kalemba na swojej pierwszej konferencji prasowe, jednak nie określił, kiedy to się stanie.
Kalemba mówi, jak odbiera go premier Dziś Donald Tusk ma zdecydować, czy polityk PSL pokieruje resortem rolnictwa.
Chcą rewizji prawa o GMO. Mocne podstawy Francuski rząd na podstawie zaleceń dwóch organów kontroli sanitarnej domaga się rewizji unijnych przepisów o GMO i pestycydach.
SLD obiecuje rolnikom. Realne? Zapewnienie równych dopłat dla rolników w UE, gwarantowany dochód minimalny, reformę KRUS, stworzenie regulacji ws. GMO, połączenie agencji rolnych, wsparcie szkolnictwa wiejskiego i zapewnienie dostępu do internetu - proponuje rolnikom SLD.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)