Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rolnictwo w Polsce. Spadki w tej branży są niewielkie

0
Podziel się

W okresie styczeń-październik średnia cena 118,89 złotego, była o 0,24 procent niższa niż w analogicznym okresie 2011 roku.

Rolnictwo w Polsce. Spadki w tej branży są niewielkie
(crewcut/iStockphoto)
bDznBtpN

W październiku tego roku skup mleka był o 2,46 proc. mniejszy niż we wrześniu br., ale o 0,57 proc. większy niż przed rokiem. Średnia cena skupu mleka w październiku wyniosła 117,80 zł za 100 litrów - poinformowała Polska Izba Mleka.

W październiku skup wyniósł 767 mln litrów, a w okresie styczeń-październik - 8067 mln litrów, czyli był o 6,44 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2011 r. Według ekspertów jest prawdopodobne, że Polska w tym roku kwotowym (od kwietnia 2012 r. do marca 2013 r.) przekroczy limit produkcji mleka, za co grożą kary UE.

Ministerstwo rolnictwa wystąpiło do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przesunięcie tzw. kwoty bezpośredniej (produkcja mleka na własny użytek), która jest niewykorzystywana w Polsce na tzw. kwotę hurtową, czyli na powiększenie limitu produkcji mleka przeznaczonego do przetwórstwa, by w ten sposób uniknąć ewentualnych kar.

bDznBtpP

Jak poinformowała PIM, w październiku br. najwięcej mleka skupiono w woj. podlaskim, mazowieckim i wielkopolskim. Najmniej mleka dostarczyli rolnicy w woj. zachodniopomorskim i podkarpackim oraz w woj. dolnośląskim. W okresie styczeń-październik 2012 r. najwięcej mleka skupiono w woj. podlaskim, mazowieckim i wielkopolskim.

Cena skupu mleka netto w październiku br. wyniosła 117,80 zł/100 litrów, czyli wzrosła o 2,27 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Ale w stosunku do października 2011 roku cena spadła o ponad 2,8 proc.

W okresie styczeń-październik br. średnia cena to 118,89 zł/100 litrów, tzn. była o 0,24 proc. niższa niż w analogicznym okresie 2011 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe prawo ułatwi życie rolnikom Mleczarnie nie będą miały obowiązku pobierania zaliczek na poczet ewentualnego przekroczenia limitu produkcji mleka.
Państwowa interwencja przegrywa z rynkiem Mimo suszy, która zniszczyła 5,3 mln hektarów zasiewów w przyszłym roku rosyjska branża rolnicza ma szansę na poprawę sytuacji.
Marek Sawicki o budżecie UE. "Dopłaty muszą być uśrednione" Zdaniem byłego ministra rolnictwa szans na zwiększenie dotacji dla rolników nie należy upatrywać wyłącznie w podnoszeniu dopłat bezpośrednich.
bDznBtpV
bDznBtqq
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)