Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
meksyk
13.12.2013 08:14

Ropa i gaz w Meksyku. Przeprowadzą największą reformę w kraju

Z powodu wyczerpywania się złóż wydobycie ropy w kraju spadło w ciągu ostatnich 10 lat o około jedną czwartą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rob Young/CC BY 2.0/Flickr)

Prywatne firmy, także zagraniczne, będą mogły inwestować w meksykański sektor energetyczny, w tym także uczestniczyć w eksploatacji złóż ropy i gazu. Zezwala na to nowa ustawa energetyczna, którą przyjęła meksykańska Izba Deputowanych.

Za przyjęciem ustawy głosowało 353 deputowanych, przeciwko - 134. Dzień wcześniej nowe regulacje zatwierdził Senat - izba wyższa meksykańskiego parlamentu. To największa reforma sektora naftowego od czasu jego upaństwowienia w 1938 roku.

Na mocy nowej ustawy prywatne spółki i koncerny naftowe będą mogły się ubiegać o rządowe kontrakty i licencje na poszukiwanie oraz wydobywanie ropy i gazu. Firmy te mają działać w Meksyku samodzielnie lub jako partnerzy państwowego giganta naftowego Pemex. Rząd będzie pobierał opłaty i podatki za udzielane obcym podmiotom licencje na prace poszukiwawcze i wydobywcze.

Ustawa zastrzega jednocześnie, że wydobywane w Meksyku ropa i gaz pozostają własnością państwa. Liberalizacja sektora naftowego to jeden z kluczowych elementów programu reform, jaki chce zrealizować urzędujący od grudnia ubiegłego roku nowy prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto.

Z powodu wyczerpywania się złóż wydobycie ropy w Meksyku spadło w ciągu ostatnich 10 lat o około jedną czwartą, a Pemex nie ma wystarczających środków na poszukiwanie i eksploatację nowych zasobów podmorskich. Podobnie przedstawia się sytuacja z gazem łupkowym.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: meksyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz