Notowania

ropa w kazachstanie
01.07.2013 11:56

Ropa w Kazachstanie. Rozpoczęcie eksploatacji złoża Kaszagan

Wydobycie ze złoża Kaszagan, leżącego w północnej części Morza Kaspijskiego ma wynieść 450 tys. baryłek ropy dziennie i 8,8 mln metrów sześciennych gazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Kazachstan rozpoczął eksploatację złoża Kaszagan - podały w poniedziałek służby prasowe prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Okazją do tego kroku była wizyta w Kazachstanie premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona.

_ Eksploatacja złoża Kaszagan jest dla sektora ropy i gazu w Kazachstanie początkiem nowej ery _ - oświadczył Nazarbajew, cytowany w komunikacie prasowym.

Wydobycie ze złoża Kaszagan, leżącego w północnej części Morza Kaspijskiego ma wynieść 450 tys. baryłek ropy dziennie i 8,8 mln metrów sześciennych gazu.

Złoże zagospodarowują: kazachski koncern państwowy KazMunajGaz, Eni, Total, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, które posiadają po 16,81 proc. udziałów w projekcie. Ponadto do konsorcjum wchodzi ConocoPhillips (8,4 proc. udziałów) oraz Inpex (7,56 proc. udziałów).

Czytaj więcej w Money.pl
Czekają na odpowiedź Iranu. Co z atomem? Światowe mocarstwa mają nadzieję, że Iran pozytywnie odpowie na ich ofertę złagodzenia sankcji w zamian za pewne ustępstwa w pracach nuklearnych.
Katastrofa Boeinga. Wszyscy zginęli Na przedmieściach największego miasta Kazachstanu - Ałmaty - rozbił się samolot pasażerski.
Rosjanie nie mogą wystrzelić rakiet. Dlaczego? Rosyjskie MSZ przesłało kazachskim władzom notę krytykującą decyzję o ograniczeniu liczby startów rakiet z Bajkonuru w 2013 roku.
Tagi: ropa w kazachstanie, kazachstan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz