Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Siemens rezygnuje z Rosji. Powód? Strach przed sprzedażą produktów na Krym

Siemens rezygnuje z Rosji. Powód? Strach przed sprzedażą produktów na Krym

Fot. www.siemens.com/press

Kreml nabrał wody w usta w sprawie zerwania współpracy niemieckiego Siemensa z rosyjskimi firmami. - Pytania na ten temat należy kierować do tych firm - oświadczył w piątek rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow.

- Jest to pytanie do firm, z którymi prowadzona jest współpraca i poprzez te firmy kontynuowane będą wspólne działania i dialog - powiedział Pieskow dziennikarzom.

Pytany o doniesienia, jakie pojawiły się w mediach niemieckich, jakoby rosyjski prezydent obiecał kanclerz Niemiec Angeli Merkel, iż turbiny Siemensa nie trafią na Krym, rzecznik odparł, że nie będzie komentował tego tematu.

W zeszłym tygodniu Pieskow zapewnił, iż cały sprzęt dostarczany na Krym, w tym turbiny, jest produkowany w Rosji.

Siemens zapowiedział w piątek, że w związku z bezprawnym dostarczeniem na Krym czterech wyprodukowanych przez niego turbin gazowych, rezygnuje z udziałów w rosyjskim przedsiębiorstwie Interautomatika i kończy umowę licencyjną. Koncern zawiesi także do odwołania eksport urządzeń dla elektrowni, w których pośrednikiem są rosyjskie firmy kontrolowane przez państwo.

Wśród pierwszych reakcji kontrolowany przez państwo holding Inter RAO, wyłączny eksporter i importer energii elektrycznej w Rosji, zapewnił, iż obecnie nie potrzebuje wyposażenia produkowanego przez Siemensa.

Szef zarządu Rosyjsko-Niemieckiej Izby Handlowej Mattias Schepp wskazał w piątek w wypowiedzi dla mediów rosyjskich, że relacje między biznesem niemieckim i jego partnerami w Rosji zostały poważnie nadszarpnięte i konsekwencje tego są trudne do ocenienia.

Natomiast kilku rosyjskich parlamentarzystów zadeklarowało, iż Rosja zwróci się ku technologiom azjatyckim i zastępowania importowanego sprzętu produkcją krajową.

- Rosja wysyła w kosmos statki kosmiczne i jest w stanie zbudować każdą turbinę, z firmą Siemens czy też bez niej - oznajmił deputowany wyższej izby parlamentu, Rady Federacji, Dmitrij Bielik.

Siemens w piątkowym oświadczeniu ocenił, że postępowanie strony rosyjskiej stanowi "ewidentne złamanie" umowy i przepisów UE, a także nadużycie zaufania. Koncern zapewnił, że uczynił wszystko, co w jego mocy, by zapobiec złamaniu umów.

W zeszłym tygodniu firma podała do sądu w Moskwie rosyjskie joint venture Siemens Gas Turbine Technologies LLC, w którym ma 65 proc. udziałów, oraz rosyjskie przedsiębiorstwo Technopromeksport, któremu to joint venture sprzedało turbiny gazowe. Spółka z udziałem Siemensa ma siedzibę w Petersburgu.

W reakcji na aneksję Krymu Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje, zabraniające osobom indywidualnym i firmom dostarczania takich urządzeń jak turbiny gazowe na zajęty bezprawnie półwysep.

Z Moskwy Anna Wróbel

konflikt, pap, prezydent, rosja, niemcy, sankcje, świat, krym
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Maciej
2017-07-23 18:28
Ruskie tylko raz kupują, a później już to rżną. Jak naczelny rusek powie, że związek radziecki wszystko może sam wyprodukować to znaczy, że te turbiny już będą kopiować. Tak było z pierwszymi silnikami odrzutowymi do MIG-ów w wojnie koreańskiej. Kupili kilka silników odrzutowych od Anglików później przełamali embargo rżnąc je dokładnie. A, cha jeszcze podarowali później technologię wielkiemu bratu Mao. Wtedy jeszcze chińczycy nie mieli tak rozwiniętej technologii kradzieży jak ruski.
Tom
2017-07-23 12:43
Zawsze lubię patrzeć jak Niemcy (Siemens tym razem) strzelają sobie w kolano. Siemens wstrzyma eksport a Rosjanie wstrzymają wszelkie zakupy od tej "szacownej" firmy (nie zapominamy jakoś wykorzystywania przez Siemensa więźniów obozów koncentracyjnych do nabijania kabzy) . Dopiero będzie krzyk, płacz i zgrzytanie zębami jak oprócz kontraktów na turbiny stracą wszelkie inne kontrakty w Rosji. A nie słyszałem również by Rosja stała się członkiem UE i musiała respektować prawo w tejże Unii obowiązujące.
Kto następny strzeli sobie w kolano? Może Mercedes , który buduje właśnie nową fabrykę w Rosji?
mm
2017-07-23 11:18

Rosja zwróci się ku technologiom azjatyckim

czyli najlepsze na świecie (czyt.: wyobraźni chorego kagiebisty), tj. mongolskie, czy północnokoreańskie...
Pokaż wszystkie komentarze (28)