Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja ogłasza niewypłacalność Ukrainy. I daje czas do końca roku na wykup obligacji

2
Podziel się:

W niedzielę mija termin wykupu przez Kijów ukraińskich obligacji o wartości 3 miliardów dolarów, nabytych przez Rosję. Rząd Ukrainy, który wcześniej bezskutecznie zabiegał o restrukturyzację długu, wprowadził moratorium na jego spłatę. Moskwa uważa, że tym samym Kijów ogłosił niewypłacalność.

Rosja ogłasza niewypłacalność Ukrainy. I daje czas do końca roku na wykup obligacji
(AP/FOTOLINK/East News)

W niedzielę mija termin wykupu przez Kijów ukraińskich obligacji, nabytych przez Rosję. Rząd Ukrainy, który wcześniej bezskutecznie zabiegał o restrukturyzację długu, wprowadził moratorium na jego spłatę. Moskwa uznała, że Kijów ogłosił niewypłacalność.

Rosja zapowiada, że będzie czekać na spłatę długu przez Ukrainę do końca roku. Chodzi o 3 miliardy dolarów które rosyjskie władze pożyczyły byłemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi.

Telewizji "Rossija-24" poinformowała, że na razie Ukrainie do 31 grudnia udzielony został - jak to ujęto - "okres ulgowy". Najprawdopodobniej dopiero po nowym roku Rosja zdecydują się wystąpić na drogę sądową.

Anton Siłuanow, minister finansów Rosji, powiedział, że jeśli Ukraina nie będzie chciała wypełnić swoich zobowiązań to w zasadzie oznacza to bankructwo tego kraju.

- Kto będzie ufać takiemu państwu, które nie spłaca swoich długów - stwierdził. Szef resortu finansów zaznaczył, że Rosja będzie walczyć o to by Ukraina jak najszybciej wywiązała się z zobowiązań.

W sobotę premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że Rosja będzie domagać się uznania bankructwa Ukrainy w związku z niespłaceniem kredytu. - Nie pogodzimy się z tym i wystąpimy na drogę sądową - zapowiedział szef rosyjskiego rządu. Rosyjska telewizja poinformowała, że już trwa przygotowanie niezbędnych dokumentów potrzebnych w międzynarodowym sądzie.

Wiceminister finansów Rosji Siergiej Storczak spodziewa się szybkiego rozstrzygnięcia. - Koledzy z Ukrainy nie mają szans na wygranie tego procesu - zapowiedział Storczak.

Moskiewskie media zwracają uwagę, że niedawno Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozstrzygnęła na korzyść Rosji spór z Ukrainą, uznając, że zadłużenie ma charakter publiczny, a nie komercyjny.

Władze w Kijowie zapowiadają, że długu na razie nie oddadzą i domagają się jego restrukturyzacji. Według ukraińskiego rządu rosyjski kredyt był swego rodzaju gratyfikacją za niepodpisanie przez ówczesnego prezydenta Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Bolko I
9 miesięcy temu
Niech im janukowicz odda jak pożyczył to niech oddaje.
mocny
3 lata temu
rosia niech zaplaci odszkodowanie za 2wijne swiatowa i sztuczny giod za czarnobylzla budowe elektrowni atomowej