Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
13.08.2013 20:00

Rosja i Azerbejdżan dogadały się w sprawie ropy

Nową stronicą nazwał prezydent Ilham Alijew porozumienie podpisane przez rosyjską kompanię naftową Rosnieft i Państwową Kompanię Naftową Azerbejdżanu (GNKAR).

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nową stronicą we współpracy Rosji i Azerbejdżanu nazwał we wtorek prezydent tego kraju Ilham Alijew porozumienie podpisane tego dnia przez rosyjską kompanię naftową Rosnieft i Państwową Kompanię Naftową Azerbejdżanu (GNKAR).

Porozumienie podpisano w obecności Alijewa i goszczącego w Baku prezydenta Rosji Władimira Putina.

_ - Rosja i Azerbejdżan to państwa producenci i eksporterzy zasobów energetycznych. Nasze interesy w tej sferze są zgodne i od aktywnego współdziałania i koordynacji naszych starań bardzo wiele będzie zależeć w dziedzinie energetycznej w regionie _ - powiedział Alijew.

Prezydent Rosji Władimir Putin liczy na to, że współdziałanie Federacji Rosyjskiej i Azerbejdżanu w sferze energetyki będzie trwać dziesięciolecia. Takie przekonanie wyraził po rozmowach w Baku. _ Dziś podpisano porozumienia, których perspektywa to 10-15 lat _ - powiedział Putin o dokumentach na temat współpracy koncernu Rosnieft i GNKAR.

Rosnieft i GNKAR postanowiły utworzyć wspólne przedsiębiorstwo, które ma się zająć poszukiwaniem, wydobyciem i sprzedażą ropy naftowej i gazu - poinformował minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Podkreślił, że podpisano jedynie porozumienie ramowe, a szczegóły dopiero będą dopracowywane.

Cytowany przez rosyjskie media szef koncernu Rosnieft Igor Sieczin nazwał podpisane porozumienie strategicznym. Podkreślił, że zakłada ono wymianę aktywów i transakcje swapowe.

W komunikacie poinformowano też, że Rosnieft i GNKAR porozumiały się w kwestii marketingu i sprzedaży produktów naftowych i o wspólnym wykorzystywaniu wielu obiektów infrastruktury, w tym rurociągów i terminali.

W trakcie wizyty Putina w stolicy Azerbejdżanu podpisano także inne porozumienia, w tym kompleksowy plan współpracy resortów ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz