Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja może wzmocnić swe siły na Morzu Śródziemnym

0
Podziel się:

Strefa śródziemnomorska jest strategicznie ważnym regionem, gdzie mamy interesy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa narodowego Rosji.

Rosja może wzmocnić swe siły na Morzu Śródziemnym
(parislemon/CC/Flickr)

Wszystko jeśli USA wzmocnią swoją grupę okrętów wojennych w tym regionie - ostrzegł dzisiaj generał Leonid Iwaszow, analityk wojskowy związany z Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej.

_ - Rosja może wzmocnić grupę okrętów na Morzu Śródziemnym w charakterze kontrposunięcia. Myślę, że nie pozostaje nic innego, jeśli chcemy nie dopuścić do rozwoju czynnika agresji _ - oświadczył Iwaszow, komentując informacje o tym, że marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych postanowiła pozostawić na Morzu Śródziemnym niszczyciel _ USS Mahan _ z powodu eskalacji wojny domowej w Syrii.

Iwaszow jest prezesem Akademii Problemów Geopolitycznych w Moskwie. W przeszłości kierował Głównym Zarządem Współpracy Wojskowej z Zagranicą Ministerstwa Obrony FR. Wiadomość o pozostawieniu _ USS Mahan _ na Morzu Śródziemnym podała dzisiaj agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela sektora obronności USA, który zastrzegł sobie anonimowość.

Rosyjski generał oznajmił, że Rosja _ powinna z większą stanowczością podkreślać niedopuszczalność ingerencji z zewnątrz w sprawy wewnętrzne Syrii _.

Rosja jest sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara el-Asada, przeciw któremu od ponad dwóch lat toczy się powstanie zbrojne. Na początku czerwca prezydent FR Władimir Putin zapowiedział, że jego kraj będzie stale utrzymywać zespół okrętów na Morzu Śródziemnym dla ochrony swych interesów.

Strefa śródziemnomorska jest _ strategicznie ważnym regionem, gdzie mamy interesy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa narodowego Rosji _ - wskazał Putin.

Śródziemnomorska eskadra marynarki wojennej FR składa się obecnie z 16 okrętów. Ich bazą jest leżący 220 km na północny zachód od Damaszku port Tartus. Baza powstała na mocy umowy zawartej w 1971 roku. Według rosyjskich mediów znajdują się w niej koszary, magazyny, doki pływające, łódź do przeprowadzania napraw.

Jest to jedyna baza marynarki wojennej Rosji poza obszarem dawnego ZSRR. W latach Związku Radzieckiego Moskwa stale utrzymywała na Morzu Śródziemnym około 50 okrętów.

_ USS Mahan _ jest uzbrojony w pociski manewrujące Tomahawk. Telewizja CNN poinformowała, że na Morzu Śródziemnym są obecnie cztery niszczyciele amerykańskie uzbrojone w pociski typu cruise przeznaczone do atakowania celów naziemnych.

Władze USA rozważają różne możliwości zareagowania na doniesienia o użyciu w Syrii broni chemicznej przeciwko cywilom, w tym atak z morza pociskami cruise - przekazała agencja Reutera, powołując się na _ wysokiego rangą przedstawiciela sektora obronności _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojsko trafiło na broń chemiczną w powstańczym tunelu _ Bohaterscy żołnierze weszli do tunelu terrorystów i zobaczyli broń chemiczną _ - podała telewizja, powołując się na źródła medialne.
USA rozważają interwencję w Syrii? Prezydent Barack Obama oświadczył, że najnowsze doniesienia w sprawie użycia broni chemicznej w Syrii są _ bardziej niepokojące niż poprzednie _.
Rosja apeluje do Syrii o współpracę Najpotężniejszy sojusznik Baszara el-Asada wezwał go, żeby umożliwił zbadanie miejsca domniemanego ataku chemicznego na przedmieściach Damaszku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)