Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja naciska Ukrainę. Unia naciska Rosję

0
Podziel się:

Fuele spotkał się w Brukseli z sekretarzem ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrijem Klujewem.

Rosja naciska Ukrainę. Unia naciska Rosję
(ec.europa.eu)

Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele skrytykował we wtorek rosyjskie próby zniechęcenia Ukrainy do stowarzyszenia z Unią. Podkreślił, że presja z zewnątrz na Ukrainę w związku z planowanym podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z UE jest niedopuszczalna.

Fuele spotkał się w Brukseli z sekretarzem ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrijem Klujewem. Na konferencji prasowej komisarz wskazał, że w ostatnim czasie Rosja prowadzi _ bardziej asertywną politykę _ związaną z planowanym podpisaniem przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

_ - Z Moskwy napływały komentarze, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej, obejmującej porozumienie o wolnym handlu, pociągnie za sobą zaostrzenie kontroli celnych ukraińskich towarów sprowadzanych do Rosji _ - powiedział Fuele. _ Wszelka presja z zewnątrz na Ukrainę, związana z jej ambicją, by podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, jest nie do przyjęcia _ - podkreślił.

Komisarz dodał, że stowarzyszenie z UE nie powinno przeszkodzić Ukrainie w rozwijaniu dobrych relacji z tworzoną przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Unią Celną, o ile będzie to zgodne z zasadami WTO i nie będzie stać w sprzeczności z umową o całościowej i pogłębionej strefie wolnego handlu z UE.

_ - Umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE nie usprawiedliwia zaostrzenia przez Rosję procedur celnych - powiedział. - Kosztem stowarzyszenia z UE nie może być pogorszenie relacji Ukrainy z Rosją oraz pozostałymi sąsiadami _.

Klujew podkreślił, że także po stowarzyszeniu z UE Ukraina zamierza _ chronić i pogłębiać swe relacje i procesy integracyjne z Rosją, państwami Wspólnoty Euroazjatyckiej oraz innymi światowymi przywódcami i centrami rozwoju gospodarczego _.

W połowie sierpnia Rosja zaostrzyła kontrole celne na granicy z Ukrainą, a w zeszły czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że tworzona przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Unia Celna podejmie kroki protekcyjne wobec Ukrainy, jeśli kraj ten zawrze z Unią umowę stowarzyszeniową, obejmującą porozumienie o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA).

We wtorek doradca prezydenta Rosji Siergiej Głazjew ocenił z kolei, że po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE Ukraina _ zniknie jako podmiot prawa międzynarodowego _ i przestanie być dla Moskwy partnerem strategicznym.

Głównym tematem wtorkowego spotkania komisarza Fuele i Klujewa w Brukseli były postępy Ukrainy w spełnianiu warunków, od których Unia uzależniła podpisanie umowy stowarzyszeniowej, co ma nastąpić w listopadzie tego roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

W ocenie komisarza Ukraina posunęła naprzód przygotowania do reformy prokuratury, dostarczając Radzie Europy projekt ustawy. Fuele dodał, że UE oczekuje jednak _ zdecydowanych działań i namacalnych postępów _, jeśli chodzi o kontynuację reformy sądownictwa, prawa wyborczego, a także - jak powiedział komisarz - rozwiązanie _ ostatniego przypadku _ wybiórczego stosowania prawa na Ukrainie; chodzi o uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Zdaniem UE wyrok na Tymoszenko był umotywowany politycznie.

Klujew zapewnił, że ukraiński rząd _ robi wszystko, co możliwe, by umowa stowarzyszeniowa z UE mogła być podpisana jesienią tego roku _. Jak powiedział, wiosną i latem przyjęto _ spory pakiet ustaw _ wymaganych przez Unię, a na wrzesień zaplanowano przyjęcie kolejnych ustaw i projektów. _ Pozostają jeszcze pewne problemy, ale mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się nam je rozwiązać _ - dodał. W czwartek Fuele spotka się w Brukseli także z politykami ukraińskiej opozycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Apel UE do Ukrainy. Przeciwstawią się Rosji? Ukraina obchodzi 22. rocznicę uzyskania niepodległości w szczególnym momencie, kiedy Rosja przestrzegą ją przed zbliżaniem do Unii Europejskiej.
Ukraina chce 2 miliardy kredytu. Bez odsetek Ukraina zgromadzi zapasy gazu w celu zapewnienia ciągłości dostaw paliwa do krajów unijnych pod warunkiem, że otrzyma od Rosji kredyt w wysokości dwóch miliardów dolarów bez oprocentowania.
Unia Europejska nie może utracić Ukrainy Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła nadzieję, że Ukraina poczyni wysiłki w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie w Wilnie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)