Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja nie zmniejszy swoich rezerw w euro

0
Podziel się:

Przebywający w stolicy Francji z dwudniową wizytą Miedwiediew spotkał się z premierem Jean-Markiem Ayrault i prezydentem Francois Hollande'em.

Rosja nie zmniejszy swoich rezerw w euro
(ec.europa.eu)

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podkreślił dziś w Paryżu, że Rosja mimo kryzysu strefy euro nie planuje redukcji swoich rezerw w unijnej walucie. Szef rządu ponownie skrytykował Francję za wsparcie dla syryjskiej opozycji.

Przebywający w stolicy Francji z dwudniową wizytą Miedwiediew spotkał się z premierem Jean-Markiem Ayrault i prezydentem Francois Hollande'em.

Rosyjski premier powiedział, że ze względu na własne interesy gospodarcze jego kraj pragnie ustabilizowania się sytuacji w strefie euro. _ - Rosja jest ściśle związana z gospodarką Unii Europejskiej i jesteśmy zainteresowani, aby Europa była stabilna _ - oświadczył Miedwiediew na wspólnej konferencji prasowej z Ayrault.

Zapowiedział też, że Moskwa pragnie przyczynić się do osiągnięcia tego celu podczas swojej prezydencji w grupie G8 w 2014 roku.

Miedwiediew zapewnił, że jego państwo nie ma _ najmniejszego zamiaru _ wymieniać posiadanych przez siebie rezerw w euro na inne waluty. Rosja, dla której Unia Europejska jest głównym partnerem handlowym i której 41 proc. rezerw dewizowych stanowią zasoby w euro, bacznie przygląda się sytuacji w eurogrupie.

Szef rosyjskiego rządu wyraził zadowolenie z ostatniego porozumienia UE ws. pomocy dla Grecji, mówiąc, że _ sprawy idą do przodu _.

W trakcie tej samej konferencji prasowej Miedwiediew odniósł się do kwestii syryjskiej. Po raz kolejny w ostatnich dniach wyraził sprzeciw wobec poparcia Paryża dla opozycji walczącej z reżimem Baszara el-Asada.

Prezydent Francois Hollande 17 listopada przyjął w Pałacu Elizejskim delegację zjednoczonej koalicji syryjskiej; Francja uznała ten organ za prawowitego reprezentanta Syryjczyków.

_ To sami Syryjczycy, a nie my, powinni decydować o swojej przyszłości _ - oświadczył Miedwiediew w obecności prasy. Według niego _ nie należy ingerować w sprawy wewnętrzne suwerennego państwa, nawet jeśli mamy coś do zarzucenia temu państwu w dziedzinie poszanowania praw człowieka _.

Jego zdaniem tak prezydent Asad, jak i syryjska opozycja _ są w równym stopniu odpowiedzialni za przelanie krwi swojego narodu _.

Pytany przez dziennikarzy, czy Rosja zgodziłaby się udzielić azylu Baszarowi el-Asadowi, odparł, że Rosja _ nie ma żadnych specjalnych relacji _ z syryjskim dyktatorem; stosunki Rosji z Syrią określił jako _ najzupełniej normalne _.

Rosja wraz Chinami - jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ - blokują wszelką decyzję o interwencji militarnej, która mogłaby zahamować masakry w Syrii. Reżim Asada należy do głównych odbiorców dostaw rosyjskiego uzbrojenia.

Podczas wizyty w Paryżu Miedwiediew opowiedział się także za zrównoważeniem francusko-rosyjskiej wymiany gospodarczej. Obecnie inwestycje francuskie w Rosji wynoszą około 9 miliardów euro, podczas gdy rosyjskie we Francji sięgają tylko 130 milionów euro.

Rosyjski premier nie wykluczył zwiększenia udziałów swojego kraju w grupie aeronautycznej EADS. Obecnie rosyjscy udziałowcy mają tylko 5 proc. akcji tego koncernu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kryzys osiągnął już punkt krytyczny" Catherine Ashton ostrzegła przed dalszą militaryzacją konfliktu.
Ostra reakcja Rosji. Będą wizy dla pilotów Rosja od grudnia zacznie wymagać wiz dla załóg samolotów z Unii Europejskiej - zapowiedział dyplomata rosyjskiego MSZ.
Wojna trwa od 1,5 roku. Twierdzi, że jej nie ma W Syrii nie ma wojny domowej, natomiast jest ona infiltrowana przez rozliczne grupy terrorystyczne działające w imieniu obcych sił - oświadczył prezydent Baszar el-Asad.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)