Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja o skorygowaniu przez USA planów budowy tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Ogłoszone przez USA zmiany w planach budowy ich systemu obrony przeciwrakietowej nie będą miały większego wpływu na rozmowy z Rosją na temat dalszych redukcji arsenałów nuklearnych.

Rosja o skorygowaniu przez USA planów budowy tarczy antyrakietowej
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Ogłoszone przez USA zmiany w planach budowy ich systemu obrony przeciwrakietowej nie będą miały większego wpływu na rozmowy z Rosją na temat dalszych redukcji arsenałów nuklearnych - oświadczył deputowany do Dumy Państwowej Wiaczesław Nikonow.

_ - Myślę, że to tylko w minimalnym stopniu wpłynie na rozmowy na temat redukcji broni jądrowej. Generalnie nie oznacza to rezygnacji Stanów Zjednoczonych z budowy narodowego systemu obrony przeciwrakietowej, z programów, które swego czasu określili jako 'gwiezdne wojny'. Są one nadal rozwijane, przy czym - dość intensywnie _ - oznajmił Nikonow, który w izbie niższej parlamentu Federacji Rosyjskiej pełni funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

_ - Można, oczywiście, z zadowoleniem powitać to, że USA rezygnują z jakichś komponentów swojego europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej, choć nie z systemu jako takiego _ - dodał deputowany, cytowany przez agencję ITAR-TASS.

Nikonow ocenił decyzję Waszyngtonu jako _ odzwierciedlenie zmian w ogólnym podejściu Stanów Zjednoczonych do współczesnej sytuacji międzynarodowej i przeniesienia akcentów w militarno-politycznym planowaniu USA do regionu Azji i Pacyfiku, gdzie głównym problemem - z ich punktu widzenia - nie jest oczywiście Korea Północna, lecz w znacznie większym stopniu są nim Chiny _.

Nikonow - prywatnie wnuk stalinowskiego ludowego komisarza spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa - jest pierwszym przedstawicielem oficjalnej Moskwy, który wypowiedział się na temat piątkowych decyzji Waszyngtonu.

Natomiast znany analityk wojskowy Rusłan Puchow wyraził pogląd, że korekta planów USA w sferze obrony przeciwrakietowej otwiera przed Rosją nowe możliwości we współpracy z Chinami.

_ - Rezygnacja USA z czwartego etapu budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie i przeniesienie akcentów w stronę przeciwdziałania potencjalnym atakom rakietowym ze strony KRLD uczyni z tarczy antyrakietowej przedmiot poważnego zaniepokojenie dla Chin - głównego sojusznika Korei Płn. Otworzy to przed Rosją nowe możliwości dla rozwoju relacji rosyjsko-chińskich _ - zauważył Puchow, którego opinię także przytacza ITAR-TASS.

Zdaniem analityka nowe plany USA zmuszą Chiny, których potencjał atomowy jest o wiele słabszy od rosyjskiego, do rozwijania systemów broni umożliwiających pokonanie amerykańskiej tarczy, co poważnie zwiększy i tak już ogromne wydatki wojskowe Pekinu.

_ - W tej sytuacji Chinom będzie potrzebny poważny sojusznik w regionie. Może nim być tylko Rosja. Poważne zbliżenie dwóch państw stworzy Rosji nowe możliwości, przede wszystkim gospodarcze _ - skonstatował Puchow.

Amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel ogłosił w piątek, że USA zamierzają wzmocnić swą obronę przeciwrakietową w odpowiedzi na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej, umieszczając do roku 2017 na Alasce 14 dodatkowych pocisków przechwytujących.

Hagel oznajmił też, że w tej sytuacji USA zmieniają plany realizacji ostatniej, czwartej fazy projektu tarczy, czyli potencjalnego rozmieszczenia w Europie nieistniejących jeszcze przeciwrakiet SM-3 block IIB, przesuwając środki na inne cele.

Sekretarz obrony USA potwierdził zarazem, że Waszyngton urzeczywistni drugi i trzeci etap budowy systemu obrony przeciwrakietowej, przewidujący dyslokację jego elementów w Rumunii i Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja stawia USA ultimatum w sprawie tarczy Bez ustępstw USA w sprawie tarczy antyrakietowej Rosja nie będzie rozmawiać o dalszych redukcjach arsenałów nuklearnych
USA uległy Rosji. Jakie mogą być skutki? USA praktycznie anulowały ostatni planowany w Europie etap tarczy przeciwrakietowej, któremu sprzeciwiała się Rosja - pisze New York Times i twierdzi, że może to otworzyć drogę do współpracy z Moskwą.
Ambasador Rosji grozi USA. Będzie reakcja Administracja USA ma do 13 kwietnia ogłosić listę Magnitskiego, czyli listę rosyjskich urzędników ukaranych zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)