Notowania

tarcza antyrakietowa
17.03.2013 21:05

Rosja o skorygowaniu przez USA planów budowy tarczy antyrakietowej

Ogłoszone przez USA zmiany w planach budowy ich systemu obrony przeciwrakietowej nie będą miały większego wpływu na rozmowy z Rosją na temat dalszych redukcji arsenałów nuklearnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Ogłoszone przez USA zmiany w planach budowy ich systemu obrony przeciwrakietowej nie będą miały większego wpływu na rozmowy z Rosją na temat dalszych redukcji arsenałów nuklearnych - oświadczył deputowany do Dumy Państwowej Wiaczesław Nikonow.

_ - Myślę, że to tylko w minimalnym stopniu wpłynie na rozmowy na temat redukcji broni jądrowej. Generalnie nie oznacza to rezygnacji Stanów Zjednoczonych z budowy narodowego systemu obrony przeciwrakietowej, z programów, które swego czasu określili jako 'gwiezdne wojny'. Są one nadal rozwijane, przy czym - dość intensywnie _ - oznajmił Nikonow, który w izbie niższej parlamentu Federacji Rosyjskiej pełni funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

_ - Można, oczywiście, z zadowoleniem powitać to, że USA rezygnują z jakichś komponentów swojego europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej, choć nie z systemu jako takiego _ - dodał deputowany, cytowany przez agencję ITAR-TASS.

Nikonow ocenił decyzję Waszyngtonu jako _ odzwierciedlenie zmian w ogólnym podejściu Stanów Zjednoczonych do współczesnej sytuacji międzynarodowej i przeniesienia akcentów w militarno-politycznym planowaniu USA do regionu Azji i Pacyfiku, gdzie głównym problemem - z ich punktu widzenia - nie jest oczywiście Korea Północna, lecz w znacznie większym stopniu są nim Chiny _.

Nikonow - prywatnie wnuk stalinowskiego ludowego komisarza spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa - jest pierwszym przedstawicielem oficjalnej Moskwy, który wypowiedział się na temat piątkowych decyzji Waszyngtonu.

Natomiast znany analityk wojskowy Rusłan Puchow wyraził pogląd, że korekta planów USA w sferze obrony przeciwrakietowej otwiera przed Rosją nowe możliwości we współpracy z Chinami.

_ - Rezygnacja USA z czwartego etapu budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie i przeniesienie akcentów w stronę przeciwdziałania potencjalnym atakom rakietowym ze strony KRLD uczyni z tarczy antyrakietowej przedmiot poważnego zaniepokojenie dla Chin - głównego sojusznika Korei Płn. Otworzy to przed Rosją nowe możliwości dla rozwoju relacji rosyjsko-chińskich _ - zauważył Puchow, którego opinię także przytacza ITAR-TASS.

Zdaniem analityka nowe plany USA zmuszą Chiny, których potencjał atomowy jest o wiele słabszy od rosyjskiego, do rozwijania systemów broni umożliwiających pokonanie amerykańskiej tarczy, co poważnie zwiększy i tak już ogromne wydatki wojskowe Pekinu.

_ - W tej sytuacji Chinom będzie potrzebny poważny sojusznik w regionie. Może nim być tylko Rosja. Poważne zbliżenie dwóch państw stworzy Rosji nowe możliwości, przede wszystkim gospodarcze _ - skonstatował Puchow.

Amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel ogłosił w piątek, że USA zamierzają wzmocnić swą obronę przeciwrakietową w odpowiedzi na rosnące zagrożenie nuklearne ze strony Korei Północnej, umieszczając do roku 2017 na Alasce 14 dodatkowych pocisków przechwytujących.

Hagel oznajmił też, że w tej sytuacji USA zmieniają plany realizacji ostatniej, czwartej fazy projektu tarczy, czyli potencjalnego rozmieszczenia w Europie nieistniejących jeszcze przeciwrakiet SM-3 block IIB, przesuwając środki na inne cele.

Sekretarz obrony USA potwierdził zarazem, że Waszyngton urzeczywistni drugi i trzeci etap budowy systemu obrony przeciwrakietowej, przewidujący dyslokację jego elementów w Rumunii i Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja stawia USA ultimatum w sprawie tarczy Bez ustępstw USA w sprawie tarczy antyrakietowej Rosja nie będzie rozmawiać o dalszych redukcjach arsenałów nuklearnych
USA uległy Rosji. Jakie mogą być skutki? USA praktycznie anulowały ostatni planowany w Europie etap tarczy przeciwrakietowej, któremu sprzeciwiała się Rosja - pisze New York Times i twierdzi, że może to otworzyć drogę do współpracy z Moskwą.
Ambasador Rosji grozi USA. Będzie reakcja Administracja USA ma do 13 kwietnia ogłosić listę Magnitskiego, czyli listę rosyjskich urzędników ukaranych zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka.
Tagi: tarcza antyrakietowa, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz