Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja poucza Ukrainę. Nie widać porozumienia w sprawie gazu

0
Podziel się

Kremlowi nie podoba się zbliżenie z Unią Europejską.

Rosja poucza Ukrainę. Nie widać porozumienia w sprawie gazu
(kmu.gov.ua)
bEqzxopx

Kreml wytknął ukraińskiemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi (na zdjęciu), że uważa Polskę za strategicznego sojusznika Ukrainy, a Unię Europejską - za podstawowego nosiciela wartości.

_ - Wiktor Janukowycz zadziwia swoimi priorytetami. Polskę nazywa strategicznym sojusznikiem Ukrainy, a Unię Europejską - podstawowym nosicielem wartości. Oznacza to, że przekreśla on możliwość integracji z Federacją Rosyjską, Białorusią i Kazachstanem _ - oświadczyło _ wysoko postawione źródło na Kremlu _, które cytuje dziennik _ Kommiersant _.

_ - To źle, ponieważ chcą od nas ulg. A my im normalnie wyjaśniliśmy: chcecie rabatu, to się integrujcie _ - dodał rozmówca rosyjskiego dziennika, przywołując negocjacje gazowe między Rosją a Ukrainą.

bEqzxopz

_ Kommiersant _ publikuje też wywiad z Janukowyczem, w którym ten zaprzecza, jakoby Ukraina domagała się od Rosji ulgowej ceny na gazowe paliwo. - _ Chcemy powrotu do cywilizowanego nurtu, do rynkowej, europejskiej ceny _ - oznajmił ukraiński prezydent.

Janukowycz zauważył, że jego kraj płaci za 1000 metrów sześciennych gazu o około 200 dolarów więcej niż Niemcy. - _ Chcemy wiedzieć, za co jesteśmy karani! Przecież taryfa tranzytowa w Niemczech jest dwa razy wyższa, niż na Ukrainie. Dla nas jest to nadpłata _ - powiedział.

Prezydent Ukrainy podał, że nadpłata ta wynosi rocznie 5-6 mld USD. - _ Za 10 lat kontraktu będzie to 60 mld dolarów. Jeśli patrzeć przez pryzmat rocznego budżetu naszego kraju jest to 20 proc. _ - wyliczył.

Janukowycz oświadczył, że Kijowowi _ chodzi wyłącznie o powrót do sprawiedliwej ceny _. _ - Jest to niemiecka cena minus 70 USD kosztów tranzytu od granicy Rosji do Niemiec _ - wyjaśnił.

bEqzxopF

Ukraiński prezydent podkreślił, że stanowisko Moskwy jest dla jego kraju nie do przyjęcia. _ Jeśli się nie zmieni, to wystąpimy o arbitraż międzynarodowy _ - ostrzegł._ - Jesteśmy przekonani, że cena dla Ukrainy jest niepoprawna. To są warunki niczym dla wroga. Te kontrakty dyskredytują strategiczny poziom naszych wzajemnych relacji _ - oznajmił Janukowycz.

Skrytykował też rosyjskiego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa za sugestię, że Ukraina chce, by Rosja ją utrzymywała. - _ To jest absolutnie niepoprawne. Nie jesteśmy ubogimi krewnymi. I nie chcemy być. I nigdy nie będziemy. Jesteśmy niepodległym państwem. I w 100 proc. płacimy tę bezgraniczną cenę _ - powiedział.

Jednocześnie Janukowycz nie wykluczył, że Ukraina może rozważyć przystąpienie do Unii Celnej z Rosją, Białorusią i Kazachstanem. - _ Chcemy zobaczyć, jak Unia Celna będzie funkcjonowała za rok-dwa lata, jak będą się kształtowały stosunki między jej członkami, gdy wejdą oni do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jeśli członkostwo będzie korzystne i jeśli będzie wola polityczna, to damy zgodę _ - oświadczył.

Prezydent Ukrainy zastrzegł jednak, że będzie to wymagało znowelizowania przez parlament konstytucji kraju, która - jak zaznaczył - zabrania tworzenia organów ponadnarodowych. - _ Odwołamy się do narodu, jeśli będzie potrzeba przeprowadzenia referendum _ - dodał.

bEqzxopG

Zgodnie z dwustronną umową z 19 stycznia 2009 roku cena gazu dla Ukrainy określana jest co kwartał według specjalnej formuły uwzględniającej ceny mazutu i oleju opałowego na rynkach światowych. Jako cenę bazową w porozumieniu tym zapisano 450 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Jednak Ukrainie przysługuje rabat w wysokości 100 USD za 1000 metrów sześciennych, jeśli cena surowca przekracza 330 dolarów, lub 30 procent, jeżeli jest ona niższa od tej kwoty.

W I kwartale tego roku strona ukraińska płaciła 264 dolary, a w II - 296 dolarów. W III kwartale cena wzrosła do 350 dolarów, a w IV może przekroczyć 400 dolarów. Kijów uważa warunki kontraktu za niekorzystne i co jakiś czas domaga się od Moskwy ich zmiany.

Czytaj więcej o rosyjsko-ukraińskim sporze gazowym
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t80969.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lawrow;spor;gazowy;z;ukraina;chcemy;uregulowac;bez;polityzacji,201,0,903369.html) Dostawy gazu dla Europy znowu zagrożone? Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow wezwał Ukrainę do uregulowania dwustronnego sporu w sferze gazowej bez jego - jak to określił - polityzacji i ideologizacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t94080.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/azarow;kijow;gotow;walczyc;z;moskwa;o;gaz;w;sadach,72,0,899400.html) Ukraina pozwie Rosję do sądu? To wojna Taką deklarację złożył premier Mykoła Azarow.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t74965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kommiersant;rosja;szantazuje;ukraine;gazem;i;unia;celna,201,0,846281.html) "Rosja szantażuje Ukrainę gazem i Unią Celną" Zmiana sposobu kształtowania ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy jest możliwa jedynie pod warunkiem przystąpienia tego kraju do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi, bądź połączenia Gazpromu z ukraińskim Naftohazem - pisze dziennik "Kommiersant-Ukraina".
bEqzxoqa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)