Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budowa nord stream
19.07.2011 10:15

Rosja rozważa wybudowanie trzeciej nitki Nord Stream

Rosja może podjąć decyzję o czasowym zamrożeniu projektu Gazociągu Południowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nord-stream.com)

*Prezydent Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Hanowerze podniesie kwestię możliwej budowy trzeciej nitki Gazociągu Północnego - pisze dziennik _ Kommiersant _, zaznaczając, że Moskwa może zamrozić projekt South Stream. *

Rosja może podjąć decyzję o czasowym zamrożeniu projektu Gazociągu Południowego z powodu braku porozumienia z Turcją. Mogłaby wtedy wykorzystać swój potencjał gazowy i przy współpracy z Niemcami zbudować trzecią nitkę Gazociągu Północnego.

_ - Na razie nie mówimy o szczegółach. Dla nas najważniejsze jest, by usłyszeć opinię Niemców i uzyskać polityczne poparcie _ - powiedziało _ Kommiersantowi _ dobrze poinformowane źródło z rosyjskiego MSZ.

Moskwa chce wykorzystać odchodzenie od energetyki atomowej w Europie i zwiększyć dostawy gazu na rynki Unii Europejskiej. Rozbudowa Gazociągu Północnego odbyłaby się kosztem Gazociągu Południowego, którego realizacja przeciąga się z powodu stanowiska Turcji, która do tej pory nie wyraziła zgody na położenie rury na jej wodach terytorialnych.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t111270.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;atakuje;polske;chodzi;o;nord;stream,84,0,678996.html) Putin atakuje Polskę, chodzi o Nord Stream - Dla Turków Gazociąg Południowy nie ma ekonomicznej wartości - oni i tak nie odbierają takiej ilości gazu "Błękitnego Potoku", które mogliby dostawać. Dochody z tranzytu gazu nie są dla Turcji bardzo ważne. Ważniejsza jest dla nich geopolityka i możliwość, by być największym w Europie hubem (węzłem)gazowym _ - powiedział rozmówca _ Kommiersanta _.

O możliwości budowy trzeciej nitki Gazociągu Północnego mówił w połowie lipca premier Władimir Putin na spotkaniu w kombinacie metalurgicznym w Magnitogorsku na Uralu.

W maju tego roku na dnie Bałtyku ułożono pierwszą nitkę Gazociągu Północnego, który połączy bezpośrednio Rosję z Niemcami. Pierwszy gaz z Rosji do Niemiec ma popłynąć po koniec 2011 roku, a budowa drugiej nitki gazociągu ma zakończyć się w 2012 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;uspokaja;w;sprawie;nord;stream,148,0,826516.html) Merkel uspokaja w sprawie Nord Stream Niemiecka kanclerz oceniła, że rura pod Bałtykiem nie zablokuje w rozwoju portu w Świnoujściu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t92013.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nord;stream;bezpieczny;-;twierdza;niemcy,109,0,819565.html) Nord Stream bezpieczny - twierdzą Niemcy Niemiecki minister środowiska Norbert Roettgen przekonuje, że gazociąg jest wyposażony w instalacje natychmiastowego zamknięcia rury, wyłączenia transportu gazu w przypadku uszkodzeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t92012.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nord;stream;rusza;do;przodu;ma;pieniadze,214,0,788694.html) Nord Stream rusza do przodu. Ma pieniądze Udziałowcy konsorcjum pozyskali środki na drugi etap budowy. Będzie kosztował 2,5 mld euro.
Tagi: budowa nord stream, nord stream, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz