Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja testuje broń

0
Podziel się:

Rosja przeprowadziła udaną próbę z międzykontynentalnym pociskiem rakietowym zdolnym do pokonania tarcz antyrakietowych.

Rosja testuje broń
(PAP/EPA)

Rosja przeprowadziła udaną próbę z międzykontynentalnym pociskiem rakietowym i inną bronią zdolną do pokonania tarcz antyrakietowych - podała agencja RIA, cytując rzecznika wojsk rakietowych.

Rakieta RS-12M Topol, w klasyfikacji NATO SS-25 Sickle (Sierp) została odpalona o godz. 17.43 (godz. 15.43 czasu polskiego) na poligonie Kapustin Jar, w obwodzie astrachańskim, na południu Rosji.

Jak powiedział rzecznik wojsk rakietowych pułkownik Aleksandr Wowk, celem testu było "potwierdzenie stabilności podstawowych lotnych i technicznych parametrów rakiety tej klasy".

Rzecznik dodał, że odpalenie RS-12M Topol było elementem prób z bronią zdolną pokonywać tarcze antyrakietowe. Nie jest jasne - jak pisze Reuter - jaką inną broń testowano.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział ostatnio, że amerykańskie plany rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach zagrażają rosyjskim interesom. Rosyjscy generałowie twierdzą, że kraj pracuje nad bronią, która mogłaby pokonać każdą tarczę, jaką mogą zbudować Amerykanie.

Rakieta Topol ma maksymalny zasięg 10 tys. km i może przenosić ładunek nuklearny o sile 550 kiloton. Została zaprojektowana w latach 70., a pierwsze próby przeszła w 1982 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)