Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budowa nord stream
26.05.2011 07:32

Rosja zmniejszy tranzyt gazu przez Ukrainę

20 procent surowca będzie przekierowane do nowego gazociągu Nord Stream, co pozbawi Kijów dochodu w wysokości 700 mln dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GAZ-SYSTEM S.A.)

20 procent surowca będzie przekierowane do nowego gazociągu Nord Stream, co pozbawi Kijów dochodu w wysokości 700 mln dolarów.

Agencja Reutera pisze, powołując się na rosyjską agencję Interfax, że szef rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom Aleksiej Miller powiedział w środę dziennikarzom w Brukseli w kuluarach seminarium o gazociągu South Stream, że około 20 mld m sześciennych gazu będzie wycofane z tranzytu przez Ukrainę do Europy i skierowane do gazociągu Nord Stream. Gazociąg ten pod dnem Morza Bałtyckiego prowadzi do Niemiec i ma być uruchomiony jeszcze w tym roku.

Miller wyjaśnił, że 20 mld m sześc. gazu to prawie jedna piąta ogólnych dostaw gazu w ubiegłym roku z Rosji do Europy. Oświadczenie szefa Gazpromu następuje trzy miesiące po jego zapewnieniach, że Nord Stream nie będzie stanowił zagrożenia dla dochodów Ukrainy i Białorusi z tranzytu gazu do Europy.

W ubiegłym roku Ukraina wysłała do Europy 95,4 mld m sześc. rosyjskiego gazu. Eksperci uważają, że w wyniku obcięcia wielkości tranzytu o 20 mld m sześc. surowca kraj ten straci 700 mln dolarów.

Gazociąg South Stream ma liczyć 900 km i prowadzić z Rosji po dnie Morza Czarnego do Bułgarii, gdzie podzieli się na dwie nitki: północną - do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry - oraz południową - do Włoch przez Grecję. Jego przepustowość wyniesie 63 mld metrów sześciennych gazu rocznie._ - Szacuję tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę w 2015 roku na 50-55 mld m sześć _ - powiedział Michaił Korczemkin ze Wschodnioeuropejskiego Centrum Analitycznego Gazu. _ - Mamy umowę o tranzycie gazu, jednak Nord Stream jest dla nas głównym zagrożeniem. To samo dotyczy gazociągu South Stream _ - powiedział Reuterowi ukraiński dyplomata na początku tygodnia.

Gazociąg, wart 20 miliardów dolarów, pozwoli Rosji eksportować gaz do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. To projekt konkurencyjny wobec wspieranego przez UE i USA gazociągu Nabucco, w którym uczestniczą: Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja. Nabucco ma zmniejszyć uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Rozpoczęcie budowy planuje się na 2012 r. Od 2015 r. rurociągiem ma popłynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosjanie;znow;dyskredytuja;gaz;lupkowy;w;ue,5,0,838661.html) Rosjanie znów dyskredytują gaz łupkowy w UE Są małe szanse, by wydobycie gazu łupkowego rozwinęło się na dużą skalę w Europie - powiedział wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;zablokuje;polski;gaz;lupkowy,137,0,834441.html) Rosja zablokuje polski gaz łupkowy? Rosja z pomocą organizacji ekologicznych może blokować wydobycie gazu łupkowego w Europie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowa;cena;gazu;ure;czeka;na;odpowiedz,125,0,828029.html) Nowa cena gazu. URE czeka na odpowiedź PGNiG zamierza do końca tego tygodnia przekazać odpowiedzi na pytania URE dotyczące nowej taryfy na gaz.
Tagi: budowa nord stream, gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz