Notowania

serbia
10.04.2013 15:33

Rosjanie ratują serbski budżet

Ma to pomóc władzom w Belgradzie w uporaniu się z głębokim deficytem budżetu. Stosowny dokument podpisali w Moskwie ministrowie finansów w obecności premierów obu państw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Pół miliarda dolarów kredytu udzieliła Rosja Serbii. Stosowny dokument podpisali w Moskwie ministrowie finansów w obecności premierów obu państw.

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow oświadczył, że kredytu udziela się na 10 lat, na 3,5 proc. w skali roku. Pierwsza transza w wysokości 300 mln dolarów ma zostać przekazana w najbliższym czasie - powiedział minister, nie podając dokładnego terminu. Co do drugiej transzy - 200 mln dolarów - to warunkiem, jak powiedział Siłuanow, jest umowa stabilizacyjna z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

Na spotkaniu z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem premier Serbii Ivica Daczić wyraził wdzięczność za szereg porozumień zawartych między oboma państwami, w tym za udzielenie Belgradowi kredytu. Serbski premier wskazał na szczególną przyjaźń łączącą oba kraje.

Rosja popiera stanowisko Serbii w sprawie Kosowa i uważa, że do rozwiązania tej kwestii Serbowie mają szczególne prawo. _ Będziemy, oczywiście, wspierać naszych serbskich przyjaciół, zawsze będziemy popierać stanowisko, które zajmują władze Serbii _ - oświadczył Miedwiediew.

Przed dwoma dniami Serbia odrzuciła plan unormowania stosunków z jej byłą prowincją Kosowem, zaproponowany przez UE. _ Rząd Serbii nie może zaakceptować wytycznych przedstawionych jego negocjatorom w Brukseli _ - powiedział premier Daczić.

Serbia domaga się dla swych rodaków na północy Kosowa szerokiej autonomii, czemu sprzeciwiają się władze w Prisztinie, żądając likwidacji _ równoległych struktur _ państwowych, utrzymywanych tam przez ludność serbską przy poparciu Belgradu. Władze niepodległego Kosowa żądają zintegrowania także jego północnej części w strukturach państwowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą wziąć kredyt od Rosji. 2 mid dolarów Białoruś będzie zabiegać o możliwość jego spłaty w 40 równych transzach, począwszy od 2018 do 2027 roku.
Pożyczą miliard na czołową inwestycję Europejski Bank Inwestycyjny udzielił wcześniej pożyczki na zakup taboru do metra.
Kredyty nie były jeszcze tak tanie. Przełom na rynku? Po raz pierwszy w historii oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło tak nisko.
Obama pod ostrzałem. Budżet skrytykowny Projekt budżetu, który dziś przedstawi prezydent Barack Obama krytykuje zarówno lewica jak i prawica.
Tagi: serbia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz