Notowania

start
23.12.2010 09:58

Rosjanie ratyfikują START do końca roku

Plany rosyjskiego parlamentu ujawnia przewodniczący Dumy Borys Gryzłow.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mitia Aleszkowski/CC/Wikimedia)

_ - Izba niższa rosyjskiego parlamentu, może do końca roku ratyfikować układ o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych START - _ poinformował przewodniczący Dumy Borys Gryzłow, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

Wczoraj Senat USA ratyfikował stosunkiem głosów 71 do 26 nowy amerykańsko-rosyjski traktat przewidujący zmniejszenie arsenałów jądrowych obu państw o 30 proc. w ciągu siedmiu lat. Poprzednia wersja traktatu wygasła w grudniu 2009 roku.

Gryzłow powiedział, że do ratyfikacji przez Rosję może dojść najwcześniej w piątek, jeśli rezolucja amerykańskiego Senatu _ nie wpływa na tekst porozumienia _. Wcześniej prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził zadowolenie z ratyfikowania przez Amerykanów START-u.

Rzeczniczka Miedwiediewa Natalia Timakowa oświadczyła, że kiedy w kwietniu w Pradze prezydent Rosji podpisywał nowy START z prezydentem USA Barackiem Obamą, szefowie obu państw zapewnili, iż proces ratyfikacji będzie przebiegał jednocześnie.

START ratyfikowany. Zobacz komentarze telewizji Russia Today:

Na mocy nowego układu każda ze stron będzie mogła posiadać najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do bojowego użycia, czyli o 74 proc. mniej niż przewidywał poprzedni układ START i o 30 proc. mniej niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku.

Na mocy nowego traktatu łączna liczba gotowych i niegotowych do użycia bojowego lądowych wyrzutni międzykontynentalnych pocisków balistycznych, wyrzutni rakiet balistycznych na okrętach podwodnych oraz oprzyrządowanych do uzbrojenia nuklearnego ciężkich bombowców u każdego z partnerów nie może przekroczyć 800.

Jednocześnie obu stronom zezwolono na posiadanie do 700 gotowych do użycia środków przenoszenia broni jądrowej, którymi są międzykontynentalne pociski balistyczne bazowania lądowego, rakiety balistyczne umieszczone na okrętach podwodnych i zdolne do uderzeń nuklearnych bombowce. W porównaniu z poprzednim układem START jest to pułap o ponad połowę niższy.

Tagi: start, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz