Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie zainteresowane inwestycjami w Polsce

0
Podziel się:

Producenci opon, Hankook i Bridgestone oraz producent artykułów gospodarstwa domowego Fagor rozważają lokalizację inwestycji w Polsce - poinformował w czwartek Sebastian Mikosz z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

Rośnie zainteresowane inwestycjami w Polsce

"W przypadku Hankooka Kobierzyce są jedyną lokalizacją braną pod uwagę w Polsce" - powiedział Mikosz na konferencji prasowej. Dodał, że według jego informacji koreańska firma rozważa też po jednej lokalizacji na Węgrzech i w Czechach.

"Rozmawiamy również z Fagorem, właścicielem Wrozametu" - powiedział Mikosz. W przypadku tej firmy możliwa byłaby inwestycja przy istniejącej już w Polsce fabryce.

Hiszpańskie firmy Fagor Electrodomesticos oraz MCC Inversiones w 1999 roku zostały inwestorem strategicznym we Wrozamecie.

Natomiast japoński producent opon Bridgestone Corporation informował niedawno, że wybuduje w Żarowie pod Wrocławiem za 12 mln euro fabrykę gąsienic gumowych dla sprzętu do robót ziemnych. Bridgestone planuje również budowę nowej fabryki opon za 500 mln USD. Decyzja o jej lokalizacji ma zapaść najwcześniej w kwietniu.

Obecnie PAIIZ kończy projekty związane z inwestycjami LG Electronics w Mławie i Hewlett-Packard w centrum usług.

LG Electronics Mława zamierza zainwestować około 90 mln euro w produkcję cyfrowych odbiorników telewizyjnych, monitorów plazmowych oraz projektorów telewizyjnych.

PAIIZ prowadzi w tej chwili 93 projekty o łącznej wartości 4 mld euro. Według przedstawicieli Agencji w 2005 roku kontynuowana będzie tendencja wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce.

"Wszystko wskazuje, że w 2004 roku tendencja wzrostu inwestycji została utrzymana" - powiedział prezes PAIIZ Andrzej Zdebski.

PAIIZ nie podał do tej pory wartości ubiegłorocznych, bezpośrednich inwestycji. W 2003 roku wyniosły one 6,42 mld USD. Wicepremier Jerzy Hausner oceniał ostatnio, że w 2004 roku zainwestowano w Polsce 7 mld USD.

"Jest bardzo dobra koniunktura. Myślę też, że bardzo dobry jest stosunek jakości do ceny. Zdarza się dużo decyzji spontanicznych, po przyjeździe do Polski firmy często zwiększają zamiary inwestycyjne. Cały czas widać tendencje wzrostowe inwestycji" - powiedział Mikosz.

Według Agencji jedną z najważniejszych barier powstrzymujących napływ inwestycji jest mała ilość terenów przygotowanych pod inwestycje, czyli m.in. odrolnionych i odlesionych. Obecnie w Polsce znajduje się pięć takich działek o powierzchni powyżej 200 hektarów, a PAIIZ nie ma danych o terenie o powierzchni większej niż 500 hektarów.

Inne czynniki ograniczające zainteresowanie Polską to m.in.: brak przejrzystych przepisów prawnych w zakresie prawa własności, budowlanego, pracy, podatkowego, oprotestowywanie inwestycji oraz przewlekłość procedur administracyjnych.

W regionie najsilniejszymi konkurentami Polski w walce o nowe inwestycje pozostają Czechy, Słowacja i Węgry. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się też Rumunia, a dobre perspektywy otwierają się przez Ukrainą.

PAIIZ bada napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski w 2004 roku na podstawie ankiet przeprowadzanych w około 5.000 firm. W ostatecznych danych uwzględnia inwestycje o wartości ponad 1 mln USD.

inwestycje
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)