Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż akcji Rosnieftu absolutną niespodzianką

2
Podziel się:

Transakcja to osobista zasługa szefa Rosnieftu Igora Sieczyna - uważa analityk Witalij Kriukow.

Sprzedaż akcji Rosnieftu absolutną niespodzianką
(A.Savin/wikimedia (CC BY-SA 3.0))
bEUMjscB

Jako "absolutną niespodziankę" dla rynku określa w czwartek prasa rosyjska transakcję sprzedaży 19,5 proc. akcji koncernu Rosnieft konsorcjum katarskiego funduszu państwowego i grupy Glencore. Analitycy cytowani przez media uważają transakcję za korzystną.

Jak przypomina dziennik "Kommiersant" rynek oczekiwał, że Rosnieft sam wykupi pakiet swoich akcji. "Firma aktywnie starała się uniknąć tego wariantu, próbując przyciągnąć realnych inwestorów, ale na rynku mało kto w to wierzył ze względu na krótkie terminy. Już 15 grudnia pieniądze ze sprzedaży pakietu powinny wpłynąć do budżetu. Pospieszne rozmieszczenie przez Rosnieft 6 grudnia obligacji na 600 mld rubli (ok. 9,5 mld dolarów) tylko umocniło te przypuszczenia" - pisze "Kommiersant". Transakcja z udziałem Qatar Investment Authority i Glencore była "absolutną niespodzianką dla rynku" - wskazuje dziennik.

Transakcja to "osobista zasługa szefa Rosnieftu Igora Sieczyna" - uważa cytowany przez gazetę "RBK" analityk Witalij Kriukow. Jego zdaniem udział katarskiego funduszu jest szczególnie ciekawy, ponieważ wcześniej podmiot ten nie brał udziału w wielkich inwestycjach w rosyjski przemysł naftowy. Zdaniem Kriukowa mogą pojawić się teraz nowe wspólne z Katarem projekty w rosyjskiej branży naftowej.

bEUMjscD

Partner firmy KPMG w Rosji Anton Usow podkreśla, że doszło do realnej prywatyzacji - do branży naftowej weszli zagraniczni inwestorzy i jest to pozytywna wiadomość w niełatwych czasach dla tego sektora.

- Rosyjskie firmy naftowe są teraz bardzo niedoszacowane z powodu niskich cen ropy, sankcji i ryzyka geopolitycznego - powiedział gospodarczemu dziennikowi "Wiedomosti" analityk Sbierbank CIB Walerij Niestierow. Jak zauważył, sytuacja ta jednak może się w każdym momencie zmienić. Sam Rosnieft jest obecnie szybko rozwijającą się firmą, która modernizuje aktywy i niedawno kupiła spółkę Basznieft. Z tego punktu widzenia dla konsorcjum, które kupiło akcje Rosnieftu, transakcja jest bardzo korzystna i prestiżowa - ocenia analityk.

Jak podał w środę wieczorem Kreml, Sieczyn poinformował prezydenta Władimira Putina o sfinalizowaniu transakcji prywatyzacji 19,5 proc. akcji Rosnieftu. Wartość transakcji to 10,5 mld euro. Putin powiedział w środę, że jest to "największa na świecie sprzedaż i kupno w sektorze ropy i gazu w 2016 roku".

bEUMjsde
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
handlowiec
5 lata temu
Wyprzedaż majątku to nie sukces. Dojna krowa dostała ,, katar" i o 20 % będzie mniej mleka dla ,, gospodarza" :}
ii
5 lata temu
Oczywiście jest to krok Putina do tego aby mieć większy wpływ na rynek cen paliw. Im większe wpływy tego typu, tym szybciej będzie mógł np. zmniejszyć wydobycie ropy aby podbić jej cenę. Tylko wysokie ceny ropy mogłyby podnieść z dna gospodarkę Rosji.