Notowania

reguła wydatkowa
31.05.2010 14:37

Rostowski: Mechanizm reguły wydatkowej wkrótce gotowy

W tym tygodniu ministerstwo prześle go do konsultacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

W tym tygodniu Ministerstwo Finansów przekaże do konsultacji społecznych i międzyresortowych projekt ustawy, która ograniczy wzrost wydatków publicznych.

Szef resortu finansów Jacek Rostowski wskazał, że reguła wydatkowa jest jednym z najważniejszych elementów planu naprawy finansów publicznych. Jego realizacja ma wzmocnić konkurencyjność Polski.

_ - Reguła wydatkowa ustawowo narzuci na nas i na przyszłe rządy dyscyplinę wydatkową. Będzie ona ograniczała wzrost wydatków do poziomu inflacji plus 1 procent _ - powiedział Rostowski. Szef resortu finansów podkreślił, że reguła będzie ograniczała tylko nowe wydatki.

_ - Trzeba powiedzieć dobitnie, że wyczerpaliśmy proste sposoby naprawy finansów publicznych. Takie, które nie wymagają zmian ustawowych. Dlatego konieczne jest nowe prawo, którego nie przeprowadzimy bez ścisłej współpracy rządu i następnego prezydenta _- ocenił minister.

Jego zdaniem, na tle Europy, przeżywającej kryzys finansów publicznych, stan polskich finansów jest znacznie lepszy. Jak mówił, Polska ma trzeci najniższy w UE wzrost długu publicznego w relacji do PKB po Szwecji i Węgrzech, jeżeli odjąć od wzrostu i długu środki składane w OFE (po to, by uzyskać porównywalne dane).

Według ministra, na taki wynik złożyły się trzy czynniki: wprowadzone w ubiegłym roku oszczędności, oszczędny budżet na 2010 rok oraz program prywatyzacji, a także relatywnie - na tle innych krajów UE - wysoki wzrost gospodarczy.

Ale sytuacja finansów publicznych jest poważna i Rostowski obiecuje, że rząd w żaden sposób nie będzie jej bagatelizował. - _ Należy się liczyć z dalszymi, poważnymi szokami zewnętrznymi, poważnymi turbulencjami gospodarczymi i rynkowymi w Europie _ - uważa minister.

Jego zdaniem, wysoki dług publiczny stanowi największe zagrożenie dla stabilności gospodarczej i społecznej państw Europy. _ - Płonące Ateny są dobitnym dowodem _ - ocenił.

Według Rostowskiego, w nadchodzącym 10-leciu wysoki dług publiczny będzie _ kulą u nogi rozwoju gospodarczego _ tych krajów, które się z nim nie uporają, natomiast _ niski dług publiczny będzie kluczową przewagą konkurencyjną, zapewniającą dostęp do inwestycji i dzięki temu do dobrych, wysokopłatnych, wymagających wysokiego poziomu wiedzy i techniki miejsc pracy _.

Minister podkreślił, że ta kluczowa przewaga konkurencyjna przypadnie tym, którzy będą _ wstrzemięźliwi i oszczędni. _

_ - Dlatego musi to być przewaga Polski w tym nadchodzącym 10-leciu _ - powiedział Rostowski, tłumacząc, dlaczego rząd przygotował plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ W miesiąc uzbierało się 5 miliardów deficytu ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;miesiac;uzbieralo;sie;5;miliardow;deficytu,96,0,586080.html )
* [ Finanse publiczne w Polsce zagrożone ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/finanse;publiczne;w;polsce;zagrozone,229,0,536037.html )
Tagi: reguła wydatkowa, rostowski, dług publiczny, wydatki, budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz