Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski nie wyklucza pożyczki NBP dla MFW

0
Podziel się:

Minister finansów Jacek Rostowski nie wykluczył wzmocnienia przez NBP Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Rostowski nie wyklucza pożyczki NBP dla MFW
(PAP/Radek Pietruszka)

Minister finansów Jacek Rostowski nie wykluczył wzmocnienia przez NBP Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gdyby szczyt UE zdecydował, że sposobem na walkę z kryzysem są pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW, by ten pomagał krajom euro w potrzebie.

Pod warunkiem jednak - zastrzegł Rostowski - że ta _ zapora przeciwpożarowa _ (z ang. firewall) czyli środki ratunkowe na walkę z kryzysem zadłużenia w eurolandzie, będzie odpowiednio wielka.

_ - Najważniejsza rzecz przy tego rodzaju kryzysie - to aby wirus braku zaufania się nie rozpowszechniał. My przynajmniej od sześciu miesięcy apelujemy o stworzenie zapory przeciwpożarowej. Jesteśmy członkami MFW. Ogólna zasada jest taka, że jeżeli zapora przeciwpożarowa jest wystarczająco duża, to nie będzie używana. Wobec tego, jeśli będziemy przekonani, że ta ściana przeciwpożarowa będzie wystarczająca wielka, to będziemy jak najbardziej za tym, by Polska także, Narodowy Bank Polski, w stworzeniu tej zapory uczestniczył _ - powiedział minister Rostowski dziennikarzom.

_ - Jeśli się nie mylę to mechanizm jest taki, że część rezerw, nie bardzo znacząca w przypadku Polski, byłaby do dyspozycji MFW w miarę potrzeby _ - dodał.

Trzy tygodnie temu Polska na prośbę MFW już zobowiązała się podwyższyć swój wkład do kapitału MFW w wysokości 2,4 mld SDR (specjalne prawa ciągnienia).

Specjalne prawa ciągnienia to międzynarodowa jednostka rozrachunkowa mająca charakter pieniądza bezgotówkowego, czyli istniejącego wyłącznie w postaci zapisów księgowych na bankowych rachunkach depozytowych. SDR posługują się wyłącznie banki centralne oraz niektóre instytucje finansowe w rozrachunkach między sobą.

Tuż przed szczytem UE szef EBC Mario Draghi osłabił nadzieję na pożyczki tego banku do MFW jako środek na ratowaniu krajów strefy euro. Mario Draghi powiedział w czwartek, że byłoby skomplikowane z prawnego punktu widzenia. Dlatego teraz rozważa się pożyczki banków centralnych krajów UE dla MFW, który potem tymi środkami wsparłby pogrążone w kryzysie kolejne kraje euro np. Włochy.

Według źródeł AFP, 150 mld euro na pożyczki dla MFW pochodziłoby od 17 banków centralnych strefy euro, a 50 mld od banków centralnych pozostałej dziesiątki. _ To jest dopiero propozycja, nie ma jeszcze europejskiego porozumienia w tej sprawie, a decyzja nie jest nawet przewidziana na tym szczycie _ - powiedziało źródło agencji.

Czytaj więcej o relacjach Rostowskiego i NBP
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rostowski;popieram;polityke;nbp;i;rpp,242,0,858866.html) Rostowski: Popieram politykę NBP i RPP Minister finansów twierdzi, że obie instytucje radzą sobie w walce z inflacją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;dzieki;nbp;opanujemy;infacje,52,0,817972.html) Rostowski: Dzięki NBP opanujemy infację Współpraca rządu z bankiem centralnym pozwoli NBP na opanowanie inflacji mniejszym kosztem dla gospodarki - uważa minister finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)