Notowania

energetyka
25.10.2018 13:47

Rosyjski węgiel zalewa polski rynek. Import wzrósł dwukrotnie

Ponad 12 milionów ton węgla z zagranicy wjechało do Polski tylko do końca sierpnia. Trzy czwarte tego surowca pochodzi z Rosji. W tym roku import rosyjskiego węgla może okazać się dwa razy wyższy niż w 2017 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Jodłowski/REPORTER)
W 2018 roku import węgla może sięgnąć 18 mln ton, w tym ponad 13 mln ton z Rosji.

Węgiel pochodzący z polskich kopalń ma stanowić gwarancję bezpieczeństwa energetycznego kraju. Taka jest główna argumentacja polskiego rządu upierającego się przy energetyce węglowej i toczącego spór z Brukselą o politykę klimatyczną.

Założeniem tego bezpieczeństwa jest oparcie krajowej konsumpcji tego surowca na polskiej produkcji. Tymczasem import węgla rośnie w błyskawicznym tempie. Jeśli jego dotychczasowa skala utrzyma się, do końca roku do Polski może zostać wwiezione rekordowe 18 mln ton.

Wideo: Morawiecki: węgiel to podstawa naszej energetyki, nie chcemy z niego rezygnować

Co szczególnie istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, aż trzy czwarte importowanego węgla pochodzi z Rosji i skala tego importu rośnie w oszałamiającym tempie. W 2017 r. rosyjski węgiel stanowił 65 proc. importu.

W zeszłym roku Polska sprowadziła z Rosji 8,7 mln ton węgla, co stanowiło wzrost aż o 60 proc. w stosunku do 2016 roku. W tym roku przyrost importu będzie jeszcze większy, bo może sięgnąć 100 proc. Wiele wskazuje na to, że w 2018 r. z Rosji trafi do Polski ponad 13 mln ton czarnego złota.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", wraz z rosnącym eksportem węgla spada jego eksport. Do końca sierpnia za granicę udało się sprzedać tylko 2 miliony ton tego surowca.

Rekordowy import to problem dla rządu, który na węglu postanowił na oprzeć polską energetykę przez całe dekady. Polskie kopalnie nie są jednak w stanie zaspokoić popytu. Jak pisze "DGP", spółce Tauron Wydobycie zabraknie w tym roku 1,8 mln ton do wyrobienia rocznego planu, a Polskiej Grupie Górniczej aż 2,5 mln ton.

W pierwszym półroczu w polskie kopalnie wydobyły łącznie niecałe 31,9 mln ton węgla, czyli blisko o milion mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, import węgla z rosji, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2018

Halinarosyjski węgiel cacy a gaz be, co za obluda

25-10-2018

ŁajdactwoMam dla suwerena pisowskiego radę, głosujcie razem, górnicy z rolnikami na pana małego i na partię jego!!!!!

25-10-2018

hmmWęgiel z Rosji jest mniej energetyczny, więc droższy, bo więcej go trzeba spalić, także więcej syfu wytwarza.

Rozwiń komentarze (372)