Notowania

niemcy
19.07.2011 17:26

Rosyjski gaz popłynie do Niemiec? Zdecyduje rynek

Niemcy chcą całkowicie zrezygnować z energii jądrowej do końca 2022 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Niemcy będą przejściowo potrzebować więcej gazu w związku z planowaną rezygnacją z energii atomowej - przyznała niemiecka kanclerz Angela Merkel. *

_ - W Niemczech mamy dostawy gazu z Norwegii, Wielkiej Brytanii, ale też w dużej mierze z Rosji. Przedsiębiorstwa podejmą decyzję o tym, w jakim stopniu sięgną po rosyjski gaz _ - powiedziała Merkel na konferencji prasowej po niemiecko-rosyjskich konsultacjach międzyrządowych w Hanowerze.

Niemcy chcą całkowicie zrezygnować z energii jądrowej do końca 2022 roku. Według Merkel do czasu rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych potrzebne będą tzw. technologie pomostowe, w tym elektrownie gazowe.

_ - Zapotrzebowanie na technologie pomostowe będzie zwiększone w wyniku przyspieszenia rezygnacji z energii jądrowej. Tu decydują siły rynku. Im korzystniejsze będą oferowane ceny za rosyjski gaz, tym bardziej prawdopodobne, że zostanie on kupiony _ - powiedziała niemiecka kanclerz.

W związku z decyzją Niemiec o rezygnacji z atomu Rosja liczy na zwiększenie dostaw gazu na niemiecki rynek. Premier Władimir Putin zasygnalizował niedawno możliwość wybudowania trzeciej nitki powstającego pod Bałtykiem Gazociągu Północnego. Według dziennika _ Kommiersant _ prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zamierzał podjąć temat trzeciej nitki Nord Stream podczas konsultacji z Merkel w Hanowerze.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t147407.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;i;merkel;dogadali;sie;w;sprawie;gazu,68,0,857924.html) Tusk i Merkel dogadali się w sprawie gazu
Rosyjski koncern Gazprom chce także rozszerzyć zaangażowanie w Niemczech w zakresie eksploatacji i budowy elektrowni gazowych. Służyć temu ma zainicjowane w zeszłym tygodniu partnerstwo Gazpromu z niemieckim koncernem RWE w dziedzinie produkcji energii elektrycznej.

Jak poinformowała Merkel, podczas 13. niemiecko-rosyjskich konsultacji międzyrządowych w Hanowerze poruszono szeroką gamę tematów dwustronnych i aktualnych problemów międzynarodowych. Rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji w Syrii, Libii, na Bliskim Wschodzie, a także na Białorusi, konfliktu w Naddniestrzu.

Na drugiej stronie przeczytasz, co prezydent Rosji mówi o nadchodzących w kraju wyborach

Miedwiediew powiedział, że należy dążyć do pokojowego uregulowania konfliktu w Libii. _ - Rosja będzie się starać o kompromis. Uważam, że jest możliwe porozumienie pomiędzy rebeliantami oraz otoczeniem Muammara Kaddafiego _ - ocenił.

Dodał, że Rosja nie chce, by wydarzenia w Syrii potoczyły się _ według scenariusza libijskiego _, dlatego jest powściągliwa w sprawie nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającej represje wobec przeciwników reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. _ - Nie chcemy, by pojawiła się jakaś rezolucja, którą później będzie się manipulować (...) dojdzie do zablokowania przestrzeni powietrznej oraz rozpoczęcia działań wojennych _ - powiedział.

Niemcy i Rosja porozumiały się jednak, że należy wysłać _ właściwe sygnały _ pod adresem Asada, by przeprowadził reformy i zrezygnował z przemocy, jak również pod adresem opozycji, aby przyjęła konstruktywną postawę.

Podczas niemiecko-rosyjskich konsultacji podpisano kilkanaście umów o współpracy gospodarczej, kulturalnej i rozwoju praworządności. _ - To dowód bliskości kontaktów między resortami, jakie rozwinęły się w minionych latach _ - powiedziała Merkel. Wyraziła poparcie dla starań o przyjęcie Rosji do Światowej Organizacji Handlu. Zaapelowała również, by szczególnie przed wyborami parlamentarnymi i przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi w Rosji o _ uczciwą sytuację _ w dziedzinie wolności słowa.

Miedwiediew powiedział, że wybory powinny być możliwie jak najbardziej otwarte i uczciwe. _ - Wszelkie technologie i sztuczki wyborcze muszą być zgodne z prawem _ - dodał. Na konferencji prasowej Miedwiediew był też pytany, czy będzie ponownie kandydować na prezydenta Rosji w 2012 roku. - _ Apeluję o jeszcze trochę cierpliwości. Niedługo będę mógł powiedzieć, czy będę prezydentem, czy też poszukam innego zajęcia _ - odpowiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t111270.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;atakuje;polske;chodzi;o;nord;stream,84,0,678996.html) Putin atakuje Polskę, chodzi o Nord Stream Premier Rosji: Warszawie nie uda się zablokować gazociągu, mimo wszystko przejdziemy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;rozwaza;wybudowanie;trzeciej;nitki;nord;stream,207,0,876751.html) Turcy naciskają Rosjan. Chodzi o Nord Stream Rosja może podjąć decyzję o czasowym zamrożeniu projektu Gazociągu Południowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;i;niemcy;spotkaja;sie;by;rozmawiac;m;in;o;rezimie;lukaszenki,50,0,873778.html) Będą wywierać presję na reżim Łukaszenki Rozmowy mają dotyczyć także współpracy gospodarczej, kryzysu w strefie euro, polityki wewnętrznej, w tym kwestii dopuszczenia obserwatorów na wybory do Dumy Państwowej i przyszłoroczne wybory prezydenckie w Rosji.
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz