Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rotch Energy kupi Rafinerię Gdańską razem z IFC i AIG Fund

0
Podziel się:

Rotch Energy zdołał pozyskać do zakupu 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej SA (RG) grupę inwestorów kapitałowych na czele z International Finance Corporation (IFC), prywatnym inwestycyjnym ramieniem Banku Światowego.

Według środowego 'Wall Street Journal' (WSJ), obok IFC nowo pozyskanym inwestorem kapitałowym Rotch jest także prywatny fundusz inwestycyjny AIG Emerging Europe Infrastructure Fund, którego łączna wartość aktywów wynosi 550 mln dolarów.

'Podpisanie końcowej umowy między Rotch a AIG zależy jednak od aprobaty rządu polskiego dla sprzedaży do 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej' - powiedział gazecie prezes Rotch Energy Keyvan Rahimian.

Niewykluczone, że jeszcze na środowym posiedzeniu rząd zgodzi się na sprzedaż akcji RG. Wczoraj rząd dyskutował nad sprzedażą RG, ale nie podjął decyzji.

W grupie obecnych głównych inwestorów Rotch Energy Rahimian wymienił: American International Group Inc., Edison Capital, ABN Amro Holding NV oraz IFC.

'Objęcie przez nas udziałów Rafinerii Gdańskiej zostałoby w większości sfinansowane gotówką. Oprócz Rotch w transakcji gotówkowej wziąłby udział AIG Emerging Europe Infrastructure Fund, z którym praktycznie doszliśmy do porozumienia w wyniku trzech miesięcy rozmów' - cytuje Rahimiana WSJ.

'IFC jest głównym inwestorem zainteresowanym w przejęciu znacznego mniejszościowego pakietu akcji Rafinerii Gdańskiej' - dodał.

Przedstawiciele IFC w Warszawie w rozmowie z WSJ przyznali, że IFC jest głównym udziałowcem w funduszu, który sponsoruje AIG i rozważa długoterminowe zaangażowanie finansowe w planach Rotch dotyczących modernizacji i rozbudowy Rafinerii Gdańskiej.

Rahimian i inni przedstawiciele Rotch Energy zdementowali doniesienia polskich mediów jakoby ich zabiegi zgromadzenia kapitału w wysokości 300 mln USD dla sfinansowania przejęcia akcji RG i dalszego miliarda USD na inwestycje napotkały na trudności i tym samym stawiały transakcję pod znakiem zapytania.

'W celu sfinansowania przejęcia udziałów niezbędna będzie niewielka pożyczka, a już teraz osiągnęliśmy porozumienie w sprawie drugiej linii kredytowej w wysokości 380 mln dolarów dla pokrycia kosztów pierwszej fazy modernizacji i rozbudowy majątku trwałego Rafinerii' - powiedział prezes Rotch gazecie.

Linię kredytową w wysokości 380 mln USD sfinansują Westdeutsche Landesbank AG, Industrial Bank of Japan i Bank Pekao SA. Nafta Polska, która w imieniu Skarbu Państwa prywatyzuje RG, miała otrzymać od tych banków listy potwierdzające ich zaangażowanie w projekt.

W czerwcu Nafta Polska przyznała Rotch Energy wyłączność w negocjacjach o prywatyzacji RG kosztem konkurencyjnej oferty węgierskiego koncernu MOL. Od tego czasu jednak w negocjacjach dokonano niewielkiego postępu z powodu różnych kwestii proceduralnych i finansowych oraz zmian w zarządzie Nafty Polskiej.

W pierwszej fazie swojego programu inwestycyjnego Rotch chce zwiększyć potencjał produkcyjny Rafinerii Gdańskiej z 4,5 mln ton do 6 mln ton.

Dyrektor Rotch Group powiedział agencji Dow Jones, iż w negocjacjach z rządem zgodzono się na wprowadzenie klauzuli zabraniającej Rotch sprzedaży akcji Rafinerii Gdańskiej przez 10 lat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)