Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Róża Thun liderem na liście PO do europarlamentu

0
Podziel się:

Listę kandydatów przyjął dziś zarząd małopolskiej PO. Są jakieś zaskoczenia?

Róża Thun liderem na liście PO do europarlamentu
(mat.pras.)

Europosłanka Róża Thun będzie liderką listy Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie. Listę kandydatów przyjął dziś zarząd małopolskiej PO.

Jak poinformował szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec, lista z nazwiskami w kolejności alfabetycznej zostanie przesłana pod obrady zarządu krajowego partii. Zaznaczył, że zgodnie ze wstępnymi ustaleniami poczynionymi między Donaldem Tuskiem i szefami regionów: małopolskim i świętokrzyskim ustalono kolejność pierwszej piątki kandydatów.

Listę małopolsko-świętokrzyską otworzy Róża Thun. Drugie miejsce przypadnie przedstawicielowi Świętokrzyskiego - byłemu trenerowi reprezentacji Polski w piłce ręcznej Bogdanowi Wencie, a trzecie - obecnemu eurodeputowanemu Bogusławowi Sonikowi.

Czwarte miejsce na liście zajmie posłanka z okręgu tarnowskiego Elżbieta Achinger. Za nią znajdzie się Grzegorz Świt, pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Świętokrzyskiej i radny powiatu kieleckiego.

Wszyscy pozostali kandydaci reprezentują województwo małopolskie. Są to w kolejności alfabetycznej: b. senator Stanisław Bisztyga, posłanka z okręgu krakowskiego Lidia Gądek, poseł z Podhala Andrzej Gut-Mostowy, przedsiębiorca z Nowego Sącza Ludomir Hanzel, szefowa Platformy w powiecie brzeskim i tamtejsza radna Katarzyna Pacewicz-Pyrek.

Swoich dwóch kandydatów zarząd świętokrzyskiej Platformy zatwierdził w sobotę.

Lipiec ocenił, że nie spodziewa się już większych zmian na liście. Gdyby któryś z kandydatów zrezygnował - zaznaczył - to szef małopolskiej PO ma prawo wskazać osobę na jego miejsce.

_ Uznaliśmy, że to są wybory, w których stawiamy na sprawdzonych ludzi, na osoby doświadczone w samorządzie, które mogłyby tę listę wzmocnić _ - ocenił szef małopolskiej PO.

Według niego _ plan minimum _ na wybory do europarlamentu to dwa mandaty dla PO, _ z nadzieją, że z udziałem znanej osoby ze Świętokrzyskiego będziemy walczyć o ten trzeci mandat _ - zaznaczył.

Do 8 marca kandydatów - w kolejności alfabetycznej - ma zatwierdzić jeszcze Rada Regionu partii. Do 22 marca Rada Krajowa ugrupowania ma zatwierdzić kandydatów i ich kolejność na listach. W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)