Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
1 proc.
12.03.2015 14:53

Rozliczenie podatku. Prostsze przekazanie 1 proc. dla emerytów

Dla emerytów przekazanie 1 proc. podatku na cele charytatywne wymaga wizyty w urzędzie skarbowym. MPiPS chce uprościć tę procedurę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)

W resorcie pracy i polityki społecznej trwają prace nad rozwiązaniami, które ułatwią emerytom przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) - poinformował w czwartek szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister uczestniczył w konferencji "Rola sektora non-profit w świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej".

Szef MPiPS wskazał, że emeryci mają obecnie możliwość przekazania 1 proc podatku, ale jest to dla wielu z nich dość skomplikowana procedura, wymagająca m.in. wizyty w urzędzie skarbowym. "Mamy propozycję, by w porozumieniu z ZUS i KRUS - dwoma głównymi ubezpieczycielami w Polsce - usprawnić tę procedurę; jesteśmy w trakcie szukania najlepszego rozwiązania" - powiedział minister.

Zaznaczył, że z roku na rok coraz więcej osób korzysta z możliwości przekazania 1 proc. "Organizacje pozarządowe mają coraz większy udział w podatku dochodowym; mamy nadzieję że rozliczenie za 2014 r. będzie kolejnym rekordowym" - dodał.

Jak podał Kosiniak-Kamysz, środki przekazywane w ramach 1 proc. to w skali roku ok. pół miliarda zł. Ze sprawozdania Ministerstwa Finansów wynika, że 56 proc. podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek przekazało na rzecz OPP łącznie ok. 506,6 mln złotych.

Minister za pośrednictwem mediów apelował w czwartek o korzystanie z możliwości przekazania jednego proc. podatku wybranej organizacji. "Nie warto zostawiać pustego miejsca, nie warto zapomnieć o wypełnieniu i wpisaniu organizacji pozarządowej. Warto wybrać tych, którzy pomagają, warto wybrać tych, którzy służą drugiemu człowiekowi, warto wybrać organizację pożytku publicznego. Zachęcam - wypełnijcie PIT i wpiszcie 1 proc." - przekonywał.

Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych w 2015 r. dostępny jest na stronach internetowych Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS oraz BIP MPiPS. W wykazie tym znajduje się obecnie ok. 8 tys. uprawnionych organizacji. Czas na rozliczenie z fiskusem mija 30 kwietnia.

Możliwość przekazywania 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego istnieje w Polsce od 2004 r. Początkowo podatnik sam dokonywał przelewu 1 proc. na konto wybranej organizacji. W 2008 r. procedurę tę ułatwiono - w zeznaniu podatkowym wystarczy wskazać, kogo chcemy wesprzeć. Jak informuje resort finansów 1 proc. mogą przekazać również emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A. Aby to zrobić, na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku muszą złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.

Tagi: 1 proc., rozliczenie podatkowe, emeryci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz