Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rozpoczęło się spotkanie Tuska z wiceprezydentem USA ws. Ukrainy

0
Podziel się

O godz. 13.35 planowane są oświadczenia Tuska i Bidena dla mediów.

Rozpoczęło się spotkanie Tuska z wiceprezydentem USA ws. Ukrainy
(PAP/Radek Pietruszka)
bEpRfpTV

Dziś po godz. 12.30 w kancelarii premiera rozpoczęło się spotkanie szefa polskiego rządu Donalda Tuska z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. Rozmowa ma dotyczyć sytuacji na Ukrainie. Ponadto Biden ma potwierdzić wspólne zobowiązania obronne w ramach NATO.

O godz. 13.35 planowane są oświadczenia Tuska i Bidena dla mediów.

Premier Tusk powiedział we wtorek rano, że temat rozmów jest _ dzisiaj tak naprawdę jeden, co zrozumiałe, czyli sytuacja na Ukrainie po tzw. referendum na Krymie _.

bEpRfpTX

_ Wizyta Joe Bidena w Polsce i spotkania także z prezydentem Estonii tutaj u nas i prawdopodobnie też wizyta na Litwie, to wszystko pokazuje, że Amerykanie rozumieją potrzebę jednoznacznego potwierdzenia, że Sojusz Północnoatlantycki i sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Polską, musi być żywy i skuteczny właśnie w chwilach tak dramatycznych, jak dzisiejsze zdarzenia na Ukrainie i na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Dlatego bardzo wysoko oceniam tę inicjatywę i szybką decyzję o przyjeździe _ - powiedział premier dziennikarzom.

Informując o przyjeździe wiceprezydenta USA amerykańska ambasada zapowiadała, że odbędzie on _ konsultacje w sprawie kroków dla poparcia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy _ oraz _ potwierdzi wspólne zobowiązania obronne w ramach NATO oraz trwałe wsparcie dla wszystkich sojuszników i partnerów w Europie _.

Wizyta Bidena w Warszawie odbywa się dwa dni po nieuznawanym przez Zachód referendum na Krymie, w którym za przyłączeniem półwyspu do Rosji zagłosowało 96,77 proc. uczestników i dzień po tym, gdy USA i UE ogłosiły sankcje wobec osób z Rosji i Krymu zaangażowanych w działania zmierzające do naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i aneksji Krymu przez Rosję.

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził we wtorek projekt traktatu między Rosją i Krymem o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. W poniedziałek prezydent Rosji podpisał już dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo. Zawarcie traktatu z Krymem jest warunkiem jego przyjęcia do FR.

bEpRfpUd

Czytaj więcej w Money.pl

bEpRfpUy
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)