Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
09.10.2005 07:53

Rozpoczęły się wybory prezydenckie.

O najwyższy urząd w Polsce ubiega się dwanaścioro kandydatów. Są to: Henryka Bochniarz, Marek Borowski, Leszek Bubel, Liwiusz Ilasz, Lech Kaczyński, Jarosław Kalinowski, Janusz Korwin-Mikke, Andrzej Lepper, Jan Pyszko, Adam Słomka, Donald Tusk i Stanisław Tymiński.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 milionów Polaków. W całym kraju utworzono ponad 25 tysięcy obwodów głosowania. Są także 162 komisje wyborcze w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.
Lokale wyborcze będą czynne do 20.00. Każdy wyborca po okazaniu dowodu osobistego dostanie białą kartę formatu A4 z nazwiskami kandydatów w porządku alfabetycznym. Głosujemy stawiając znak "X" w kratce z lewej strony przy nazwisku wybranej osoby. Jeżeli postawimy więcej znaków "X" lub nie postawimy żadnego, głos będzie nieważny.
Na kartach do głosowania są też nazwiska dwóch osób, które w dzisiejszych wyborach nie startują: Macieja Giertycha, który się wycofał i Daniela Podrzyckiego, który zginął w wypadku samochodowym. Karty były już bowiem wydrukowane, gdy obaj zostali skreśleni z listy kandydatów. Głos oddany na te osoby będzie nieważny, chyba że wyborca zorientuje się w pomyłce i odda swój głos na innego kandydata.
Pierwszych wyników opracowanych na podstawie sondaży przed lokalami wyborczymi, można się spodziewać zaraz po 20-tej. Państwowa Komisja Wyborcza poda pierwsze nieoficjalne wyniki z 10 procent obwodów między 23.00 a północą. Potem będą podawane wyniki cząstkowe. Natomiast oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich PKW poda jutro wieczorem.
Dziś w ciągu dnia PKW dwukrotnie poinformuje o frekwencji - po 12.00 będą dane z godziny 10.30. i po 18.00 - z godziny 16.30.

O 20.45 wygłosi oświadczenie prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz