Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozszerzenie NATO. Gruzja dostanie propozycję członkowstwa w Sojuszu

0
Podziel się:

Według rozmówców rosyjskiej gazety ostateczna decyzja w tej sprawie zależeć będzie od finału kryzysu na Ukrainie.

Rozszerzenie NATO. Gruzja dostanie propozycję członkowstwa w Sojuszu
(Pal Nordseth/CC/Flickr)
bEJWEFMB

Gruzja już we wrześniu może otrzymać od NATO plan działań prowadzących do członkostwa w Sojuszu (ang. MAP) - informuje dziś dziennik _ Kommiersant _, powołując się na źródła w kwaterze Sojuszu Północnoatlantyckiego i Departamencie Stanu USA.

Według rozmówców rosyjskiej gazety ostateczna decyzja w tej sprawie zależeć będzie od finału kryzysu na Ukrainie.

_ Jeśli Krym wejdzie w skład Rosji na podstawie wyznaczonego na 16 marca referendum, to podczas planowanego na wrzesień szczytu NATO w Wielkiej Brytanii Gruzja może otrzymać plan działań prowadzących do członkostwa _ - cytuje _ Kommiersant _ swoje źródło w kwaterze Sojuszu. Dziennik zaznacza, że informacje te potwierdził jego rozmówca w amerykańskim Departamencie Stanu.

bEJWEFMD

_ Kommiersant _ wyjaśnia, że MAP, to warunki w sferze politycznej, wojskowej, gospodarczej i prawnej, po których spełnieniu kraj może zostać przyjęty do NATO. Obecnie uczestnikami MAP są Macedonia, Czarnogóra i Bośnia.

Gazeta przypomina, że perspektywy wejścia do Sojuszu przed Gruzją otwarto w czasie szczytu NATO w Bukareszcie w kwietniu 2008 roku. _ Sprzeciw Niemiec i Francji uniemożliwił wówczas przyznanie Tbilisi planu działań prowadzących do członkostwa, jednak Gruzji twardo obiecano, że może ona liczyć na przystąpienie do Sojuszu w przyszłości _ - pisze _ Kommiersant _.

Dziennik przypomina też, że podczas szczytu NATO w Chicago w maju 2012 roku potwierdzono, że drzwi Sojuszu pozostają dla Gruzji otwarte.

_ Działania Rosji na Ukrainie doprowadziły do wznowienia dyskusji o konieczności bardziej zdecydowanej polityki Sojuszu wobec Rosji. O tym, że wniosek Gruzji o przyznanie statusu kandydata powinien być rozpatrzony przychylnie zaczęli mówić nawet przedstawiciele państw, które do niedawna przestrzegały przed forsowaniem tego procesu _ - przekazuje _ Kommiersant _.

bEJWEFMJ

Gazeta pisze również, że _ premierowi Gruzji Iraklemu Garibaszwilemu w czasie niedawnej wizyty w Waszyngtonie przedstawiciele Białego Domu obiecali, że USA poprą starania Gruzji o integrację z NATO _. _ Sam Garibaszwili dał jasno do zrozumienia, że zmiana władzy w Gruzji nie wpłynęła na jej aspiracje euroatlantyckie _ - dodaje.

_ Kommiersant _ informuje, że _ Rosja perspektywę zbliżenia NATO do jej granic uważa za nie do przyjęcia _. _ Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow niedawno określił rozszerzenie Sojuszu jako +kontynuację starej logiki z epoki zimnej wojny+ _ - wskazuje.

Odwołując się do słów swojego rozmówcy w Departamencie Stanu USA, moskiewski dziennik przekazuje, że _ jeśli Rosja ogłosi przyłączenie Krymu, to problem przyznania Gruzji MAP można będzie uznać za praktycznie przesądzony _. _ Słowa +praktycznie+ użyto dlatego, że przeszkodzić temu mogą tylko Niemcy, których ministerstwem spraw zagranicznych, podobnie jak w 2008 roku, kieruje lojalny wobec Moskwy Frank-Walter Steinmeier _ - tłumaczy _ Kommiersant _.

Na szczycie NATO w 2008 roku Gruzji - i Ukrainie - nie przyznano MAP, mimo zdecydowanego poparcia USA, Kanady oraz kilku państw Europy Środkowej, w tym Polski. Sprzeciw zgłosiły przede wszystkim Niemcy i Francja, które obawiały się napięć w stosunkach z Moskwą. Niemniej w Bukareszcie podkreślono, że Gruzja - i Ukraina - mogą liczyć na członkostwo w przyszłości.

bEJWEFMK

Ukraiński politolog Wadym Dołhanow podczas zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Moskwie dyskusji na temat ewentualnego przystąpienia Ukrainy do NATO zwrócił uwagę, że w czasie swoich czteroletnich rządów odsunięty od władzy prezydent Wiktor Janukowycz nie wycofał złożonego przez swojego poprzednika Wiktora Juszczenkę wniosku o przyznanie Kijowowi planu działań prowadzących do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Kolejny szczyt NATO odbędzie się w dniach 4-5 września w Newport na południu Walii.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m18543.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;w;nato;onyszkiewicz;nato;gwarantem;bezpieczenstwa,97,0,1493857.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Onyszkiewicz: Polska jest bezpieczna
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/153/m180377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;wydarzenia;na;krymie;wplyna;na;debate;o;nato,98,0,1493858.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Ukraina wpłynie na przyszłość NATO"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m296295.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukraina;chce;do;nato;rosja;zagrazala;i;zagraza;militarnie;ukrainie,128,0,1492096.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ukraina szuka bezpieczeństwa w NATO
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m299952.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;na;krymie;rosja;dokonala;proby;miedzykontynentalnej;rakiety;balistycznej,194,0,1488578.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO obraduje w Brukseli, a Putin pewny swego.
bEJWEFNe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)