Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rpa
10.01.2013 18:56

RPA: Kłusownicy szaleją. Takich strat jeszcze nie było

W 2012 roku w RPA kłusownicy zabili rekordową liczbę nosorożców - 668.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Charles W. Hardin/cc/wikipedia)

W 2012 roku w RPA kłusownicy zabili rekordową liczbę nosorożców - 668 - podały południowoafrykańskie władze. Popyt na rogi nosorożców nadal rośnie, zwłaszcza na czarnym rynku w krajach Azji.

Wzrosła również liczba zatrzymań związanych z kłusownictwem. W 2010 roku było ich 165, a w 2012 - 267.

Ponad 60 procent zwierząt zabito w znanym Parku Narodowym Krugera. To największy rezerwat przyrody w RPA, ma ponad 2 mln hektarów. Jest też jedną z największych atrakcji turystycznych - rocznie odwiedza go ponad milion gości.

Jak informuje miejscowe ministerstwo środowiska, od początku roku 2013 zabitych zostało już pięć nosorożców.

W samym RPA żyje około trzech czwartych z około 20 tysięcy białych nosorożców w Afryce i około 4,8 tysiąca zagrożonych wyginięciem nosorożców czarnych.

Władze kraju rozpoczęły niedawno kampanię mającą na celu powstrzymanie kłusownictwa, które przyjęło w ostatnich latach przerażające rozmiary. W 2007 roku zabito 13 nosorożców, a w 2010 już 333.

W grudniu wyznaczono nagrodę w wysokości do 90 tysięcy euro dla każdego, kto pomoże w schwytaniu kłusowników. Do Parku Narodowego Krugera wysłano żołnierzy i zaostrzono wydawanie zezwoleń na polowanie.

Nosorożce są ofiarą rosnącego popytu na ich sproszkowane rogi, które w Azji osiągają cenę złota i wykorzystywane są do przygotowania różnego rodzaju leczniczych specyfików. W ubiegłym roku RPA i Wietnam podpisały porozumienie ws. walki z nielegalnym handlem tym produktem.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja użyła kul przeciwko robotnikom Robotnicy rozpoczęli tego dnia strajk, domagając się wzrostu dniówki z 70 do 150 randów (6-13 euro).
Mandela po operacji dochodzi do zdrowia Mandelę hospitalizowano na początku grudnia z infekcją dróg oddechowych; przeszedł też operację usunięcia kamieni żółciowych.
W Afryce rekrutują dzieci do walki W ostatnich tygodniach obie strony konfliktu rekrutowały kolejne dzieci, jednak ze względu na eskalację konfliktu niemożliwe jest podanie dokładnych liczb.
Tagi: rpa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz