Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rubel spada, nadciąga recesja. Gospodarka Rosji się chwieje

0
Podziel się:

Przedstawiciele Banku Centralnego sugerują, że konieczna jest zmiana modelu rosyjskiej ekonomiki.

Rubel spada, nadciąga recesja. Gospodarka Rosji się chwieje
(AP/East News)

Rosyjska waluta wciąż jest niestabilna. W opinii analityków, to efekt prognoz gospodarczych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego. Resort przewiduje, że już na początku 2015 r. nastąpi recesja rosyjskiej gospodarki.

W Moskwie za jednego dolara trzeba zapłacić ponad 54 ruble, a za euro blisko 67 rubli. To kolejne, jak twierdzą eksperci, historyczne minimum. Ich zdaniem trwająca od tygodnia przecena rubla spowodowana jest spadkiem cen ropy.

Jednak obniżenie wartości rubla pogłębiły także nienajlepsze prognozy Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, które przewiduje już za kilka tygodni recesję rosyjskiej gospodarki.

-_ PKB Rosji może w przyszłym roku spaść o 0,8 proc. wobec szacowanego wcześniej wzrostu o 1,2 proc. _ - powiedział wczoraj Aleksiej Wiediew, wiceminister gospodarki reporterom w Moskwie.

Odpływ kapitału netto z Rosji może wynieść w 2014 r. 125 mld USD wobec szacowanych na ten rok 100 mld USD, a w 2015 r. może to być 90 mld USD.

W poniedziałek przedstawiciele Banku Centralnego sugerowali, że konieczna jest zmiana modelu rosyjskiej ekonomiki. W ich opinii Rosja musi zdywersyfikować swój eksport, zacząć produkować zamienniki dla towarów importowanych i powstrzymać odpływ zagranicznego kapitału.

*Rubel stale traci od czasu aneksji Krymu *

W ubiegłym tygodniu straciła ona wobec dolara 5,3 rubla, a wobec euro - 6,17 rubla. Tylko w piątek kurs rubla w stosunku do USD spadł o 1,72 RUB, a w stosunku do euro - o 1,92 RUB.

Spadek wartości rubla rozpoczął się w marcu, po aneksji przez Rosję Półwyspu Krymskiego. Jednak wtedy obniżenie wartości było minimalne. Po tym, gdy w sierpniu Rosja nałożyła embargo na żywność z krajów Unii Europejskiej, a na światowych giełdach zaczęły spadać ceny ropy, rubel gwałtownie stracił na wartości. W listopadzie kurs rubla do euro i dolara notował historyczne minimum.

Obecną przecenę rubla eksperci tłumaczą ostrym spadkiem cen ropy naftowej na świecie. W poniedziałek rano za baryłkę ropy Brent płacono 68,47 dolara. To najniższa cena czarnego złota od października 2009 roku.

Zobacz kurs rubla od początku roku

Ceny ropy spadają od lata tego roku. Czwartkowa decyzja Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) o tym, że nie ograniczy ona wydobycia ropy, aby podnieść ceny surowca, sprawiła, że zaczęły one spadać jeszcze szybciej.

Czarny scenariusz

Według dziennika _ Wiedomosti _, poprzednio tak gwałtownie spadały one w czasie kryzysu finansowego z 2008 roku. Zdaniem rosyjskiej gazety konsekwencje mogą być porównywalne do tych sprzed 30 lat - niewypłacalności Meksyku i rozpadu ZSRR.

Wiedomosti także cytują analityka Danska Banke Allana von Mehrena, który przypomniał, że silny spadek cen ropy w latach 1997-98 był jednym z przyczyn krachu finansowego Rosji w sierpniu 1998 roku.

Rosja jest największym producentem ropy na świecie. Wpływy z eksportu ropy i gazu ziemnego stanowią połowę dochodów jej budżetu.

Zdaniem analityków Sbierbanku, jeśli cena ropy zejdzie do 65 USD za baryłkę, to rubel potanieje do 55 RUB za dolara. Eksperci Raiffeisenbanku oceniają, że kurs równowagi rubla przy cenie ropy na poziomie 65 dolarów wynosi 60 RUB za 1 USD.

Ekonomiści oceniają, że krytyczny dla stabilności systemu finansowego Rosji może być spadek cen ropy do 60 dolarów. W takiej sytuacji - twierdzą - konieczna będzie sekwestracja budżetu, czyli cięcie wydatków. Budżet na 2015 rok i okres planowany 2016-17 oparto na prognozie, że średnia cena ropy w ciągu tych trzech lat wyniesie 100 dolarów.

_ Wiedomosti _ obliczyły, że od początku roku na podtrzymanie kursu rubla Bank Rosji wydał już 90 mld USD, tj. 4,5 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie toną w długach. Wszystko przez... Tak tytułuje informację o sytuacji kredytowej w Rosji jeden z popularnych portali Rambler.ru.
Kryzys w Rosji coraz głębszy. Rubel stacza się Do tak niskiego poziomu waluta narodowa Rosji nie spadała jeszcze nigdy w historii.
Tani rubel i cena ropy Kurs rubla sięga coraz to nowych rekordów słabości. Od początku roku rubel stracił do dolara ponad 20 proc. To przede wszystkim efekt odpływu inwestorów ze wszystkich rynków rozwijających się, ale też lokalna sytuacja geopolityczna.
Rubel wciąż traci na wartości. To rekord O godz. 14.40 czasu moskiewskiego (12.40 w Polsce) za 1 USD płacono 40,35 RUB, tj. o 0,27 rubla więcej, niż na zamknięciu poprzedniego dnia.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)