Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rubel ustanawia rekordy, ale Rosja nie ma się z czego cieszyć

0
Podziel się:

Przecenę waluty tłumaczy się ostrym spadkiem cen ropy naftowej na świecie. Dziś czarne złoto było najtańsze od października 2009 roku.

Rubel ustanawia rekordy, ale Rosja nie ma się z czego cieszyć
(AP/East News)

Podczas dzisiejszej sesji na giełdzie w Moskwie za dolara płacono już 52,70 rubla, tj. o 2,30 RUB więcej niż na piątkowym zamknięciu. Za euro dawano nawet 65,60 rubli, czyli o 2,70 RUB więcej niż w piątek na koniec dnia.

Aktualizacja 15:42

Na otwarciu sesji dolar kosztował 51,66 rubli, a euro - 64,35 rubli, co w obu wypadkach było najniższym w historii kursem waluty narodowej Rosji.

W ubiegłym tygodniu straciła ona wobec dolara 5,3 rubla, a wobec euro - 6,17 rubla. Tylko w piątek kurs rubla w stosunku do USD spadł o 1,72 RUB, a w stosunku do euro - o 1,92 RUB.

W listopadzie rubel potaniał wobec dolara o 19 proc., a od początku roku - o 34 proc. Jak podkreśliła agencja Bloomberg, są to najgorsze wskaźniki wśród walut 24 krajów rozwijających się.

Spadek wartości rubla rozpoczął się w marcu, po aneksji przez Rosję Półwyspu Krymskiego. Jednak wtedy obniżenie wartości było minimalne. Po tym, gdy w sierpniu Rosja nałożyła embargo na żywność z krajów Unii Europejskiej, a na światowych giełdach zaczęły spadać ceny ropy, rubel gwałtownie stracił na wartości. W listopadzie kurs rubla do euro i dolara notował historyczne minimum. Dziś nadal traci i już za jedno euro trzeba w Moskwie zapłacić ponad 64 ruble, a za dolara ponad 51,5 rubla.

Obecną przecenę rubla eksperci tłumaczą ostrym spadkiem cen ropy naftowej na świecie. W poniedziałek rano za baryłkę ropy Brent płacono 68,47 dolara. To najniższa cena _ czarnego złota _ od października 2009 roku.

Ceny ropy spadają od lata tego roku. Czwartkowa decyzja Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) o tym, że nie ograniczy ona wydobycia ropy, aby podnieść ceny surowca, sprawiła, że zaczęły one spadać jeszcze szybciej.

Według dziennika _ Wiedomosti _, poprzednio tak gwałtownie spadały one w czasie kryzysu finansowego z 2008 roku. Zdaniem rosyjskiej gazety konsekwencje mogą być porównywalne do tych sprzed 30 lat - niewypłacalności Meksyku i rozpadu ZSRR.

_ Wiedomosti _ także cytują analityka Danska Banke Allana von Mehrena, który przypomniał, że silny spadek cen ropy w latach 1997-98 był jednym z przyczyn krachu finansowego Rosji w sierpniu 1998 roku.

Rosja jest największym producentem ropy na świecie. Wpływy z eksportu ropy i gazu ziemnego stanowią połowę dochodów jej budżetu.

Zdaniem analityków Sbierbanku, jeśli cena ropy zejdzie do 65 USD za baryłkę, to rubel potanieje do 55 RUB za dolara. Eksperci Raiffeisenbanku oceniają, że kurs równowagi rubla przy cenie ropy na poziomie 65 dolarów wynosi 60 RUB za 1 USD.

Ekonomiści oceniają, że krytyczny dla stabilności systemu finansowego Rosji może być spadek cen ropy do 60 dolarów. W takiej sytuacji - twierdzą - konieczna będzie sekwestracja budżetu, czyli cięcie wydatków. Budżet na 2015 rok i okres planowany 2016-17 oparto na prognozie, że średnia cena ropy w ciągu tych trzech lat wyniesie 100 dolarów.

_ Wiedomosti _ obliczyły, że od początku roku na podtrzymanie kursu rubla Bank Rosji wydał już 90 mld USD, tj. 4,5 proc. PKB.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)