Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruch Palikota chce zlikwidować Agencję Nieruchomości Rolnych

0
Podziel się

Według polityków działalność ANR służy głównie temu, by rolnikom utrudnić życie, a rolnicy nie mają dostępu do ziemi.

Ruch Palikota chce zlikwidować Agencję Nieruchomości Rolnych
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)
bCYHJISZ

Likwidację Agencji Nieruchomości Rolnych w ciągu 3 lat, sprzedaż rolnikom jej nieruchomości po preferencyjnych cenach i utworzenie Funduszu Poręczeń - zakłada projekt ustawy autorstwa Ruchu Palikota, który jeszcze dziś ma zostać złożony w Sejmie.

_ Agencja Nieruchomości Rolnych jest gniazdem korupcji i ja to mówię z pełną odpowiedzialnością jako były dziennikarz śledczy. Pisałem o Agencji Nieruchomości Rolnych przez wiele lat _ - tak potrzebę likwidacji Agencji uzasadniał rzecznik RP Andrzej Rozenek na konferencji prasowej w Sejmie.

Według polityka Ruchu działalność ANR _ służy głównie temu, by rolnikom utrudnić życie _, a rolnicy _ nie mają dostępu do ziemi _.

Rozenek powiedział, że głównym celem Agencji - zgodnie z przepisami, na mocy których działa obecnie - jest sprzedaż ziemi rolnikom. _ Ta Agencja funkcjonuje (...) od początku przemian ustrojowych w Polsce i do tego czasu nie zdążyła sprzedać tej ziemi, czyli nie realizuje swych ustawowych obowiązków _ - stwierdził polityk.

bCYHJITb

Wtórował mu poseł Tomasz Makowski (RP) mówiąc, że _ jeśli chcemy stymulować gospodarkę rolną, to powinniśmy zacząć od likwidacji Agencji Nieruchomości Rolnych _.

Dlatego - kontynuował Makowski - jeszcze w środę do Sejmu trafi projekt ustawy _ o Funduszu Poręczeń, likwidacji Agencji Nieruchomości Rolnych oraz zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa _.

Głównym celem projektu jest - według polityków Ruchu - likwidacja Agencji Nieruchomości Rolnych w ciągu trzech lat oraz sprzedaż nieruchomości należących do ANR rolnikom indywidualnym, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwa. _ Nasz projekt pozwala rolnikom, którzy mają w tej chwili do 50 hektarów na to, by mogli dokupić sobie odpowiedni areał, by ich gospodarstwa stały się bardziej konkurencyjne _ - powiedział Rozenek. Dodał, że ceny byłyby preferencyjne, a spłata rat - rozłożona na 30 lat.

Podkreślił, że projekt RP nie dotyczy tych, którzy mają w tej chwili po kilkaset hektarów ziemi i chcieliby mieć jeszcze więcej. _ My kierujemy ten projekt ustawy dla rolników, którzy mają w tej chwili do 50 hektarów _ - zaznaczył.

bCYHJITh

Według propozycji Ruchu nieruchomości niesprzedane do końca grudnia 2015 roku zostałyby przekazane nieodpłatnie do Funduszu Poręczeń; do zadań Funduszu należałoby m.in. udzielanie rolnikom poręczeń lub gwarancji spłaty kredytów oraz udzielanie pomocy finansowej rolnikom będącym w trudnej sytuacji materialnej.

Rozenek ocenił, że _ każdy rolnik przyklaśnie _ projektowi autorstwa Ruchu. _ Rolnicy od dawna czekają na taką zmianę _ - przekonywał. Dodał, że RP liczy w tej sprawie na poparcie innych klubów.

Rzecznik RP dodał też, że _ mała reforma rolna _ przygotowana przez RP składa się z trzech projektów ustaw; kolejne mają zostać przedstawione w najbliższych dniach.

bCYHJITC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)