Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rupert Murdoch zbyt wpływowy. Skok na brytyjskiego "Skya" zablokowany co najmniej do 2018 roku

Tylko w Wielkiej Brytanii miliarder kontroluje trzy poczytne brytyjskie tytuły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SFE)

Kontrolowany przez Ruperta Murdocha gigant "21st Century Fox" planuje przejąć największego dostawcę telewizji płatnej w Wielkiej Brytanii. Za "Sky" skłonny jest zapłacić 15 mld dol. Brytyjski rząd jest przeciwny. Urząd antymonopolowy czasowo zablokował sprzedaż - donosi CNN.

Jeden z największych magnatów medialnych skupia w swoim imperium prasę, serwisy internetowe, telewizję, przemysł filmowy, wydawnictwa, a także wiele innych biznesów. Prywatny majątek Ruperta Murdocha szacowany jest na 12 mld dol.

Tylko w Wielkiej Brytanii miliarder kontroluje trzy poczytne brytyjskie tytuły: "The Sun", "The Times" i "The Sunday Times".

Teraz za pośrednictwem 21st Century Fox planuje przejąć największego dostawcę telewizji płatnej w Wielkiej Brytanii. Za telewizję Sky skłonny jest zapłacić 15 mld dol. Po tym przejęciu miałby trzecią największą grupę mediową na Wyspach - pisze CNN. Byłby obecny zarówno w prasie, internecie, telewizji, jak i radiu. Dlatego nie ma zgody na przejęcie - stwierdziła Karen Bradley, brytyjska minister kultury.

Murdoch obiecał, że "Sky" miałoby dużą dozę swobody. Redakcja byłaby niezależna, a przez pięć lat nie byłoby też żadnych cięć w budżecie. Brytyjska minister kultury dała czas miliarderowi do 14 lipca na przedstawienie dodatkowych szczegółowych zapisów, chroniących niezależność "Sky".

Termin minął, a sprawa została przekazana do rozpatrzenia przez brytyjski urząd antymonopolowy (CMA). Jak szacuje Fox, CMA będzie zwlekał zajęciem się wnioskiem i zablokuje przejęcie co najmniej do 30 czerwca 2018.

Ale Murdoch ma więcej przeciwników. Niechętny przejęciu jest też Ofcom, odpowiednik polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ofcom zwraca uwagę na przypadki molestowania seksualnego, zgłaszane przez kobiety zatrudnione w Fox News. Jeden z takich skandali doprowadził nawet do dymisji założyciela telewizji Fox.

Zobacz również, z jakimi problemami musi zmierzyć się brytyjski parlament:

To już drugi raz, kiedy Murdoch ostrzy sobie zęby na "Sky" - pisaliśmy o tym wmoney.pl. Poprzednie, nieudane podejście, miało miejsce w 2012 roku. Wtedy na przeszkodzie stanął skandal z podsłuchami, jakie dziennikarze z mediów Murdocha zakładali prominentnym politykom i osobom publicznym.

Tagi: ruper murdoch, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2017

ddW PL przejęcie nie mogło by być zablokowane - "obrońcy" demokracji zaraz by rząd obalali! Ale w UK można się bronić.

17-07-2017

ks. TadeuszW państwie PiS można zabijać staruszków młotkami za brak patriotyzmu. Rząd tego "nie popiera, ale w pełni rozumie".

24-07-2017

-prawdaW Polsce wladze telewizujna PISU jest TVP 1,2,3, info i co maja tylko 30% popracia niestety w wiekszosci ciemnego ludu jak mawial ich ulubieniec … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)